Stropkove. "Ako bývalý aktívny futbalista po zranení som sa mu už futbalu nemohol venovať. Cítil som však potrebu venovať sa nejakej pohybovej činnosti, ktorá by ma napĺňala. Turistika mi poskytuje blahodárny pocit z pohybu v prírode a priateľské vzťahy medzi turistami. Keď som začínal, vytvorila sa partia, ktorá trvá do dnes. Do turistiky sme postupne pritiahli aj naše rodiny. Pestujeme letnú, zimnú aj cykloturistiku. Teda všetky aktivity smerujúce k pohybu. Nie sú to však len vychádzky do prírody ale aj čistenie a budovanie turistických chodníkov."
Štatistiku koľko kilometrov už prešiel si nevedie, ale vraj to budú tisíce a tisíce. Najdlhšiu trasu, ktorú absolvoval, merala päťdesiat kilometrov. "Viaže sa k mojej základnej vojenskej službe. Bol to populárny pochod Praha - Prčice. Boli sme tam partia piatich vojakov. Po trati s nami išli snúbenci, ktorí sa v Prčiciach potom sobášili. Mám na to pekné spomienky. Vtedy som sa uistil, aká je turistika krásna."
Zaujímalo nás, aká je jeho povinná výbava. "Keď idem na každú túru, nesmie u mňa chýbať slanina. Je to môj základný jedálniček. Ako bežný turista hlavne v zime si každý pribalí ploskačik, ako súčasť povinnej preventívnej výbavy."
Ďalekohľad ani fotoaparát so sebou nenosí. "Pri nejakom novom prostredí sa fotoaparát vždy u niekoho nájde a zdokumentuje náš pochod na pamiatku."
Pri mori ešte nebol, ale podľa neho je najkrajšia dovolenka v prírode spojená s oddychom aj aktívnym pohybom. "Keď boli deti malé, na letnú turistiku sme chodievali celá päťčlenná rodina. Môj sen bol dostať sa s celou rodinou na bežky. Podarilo sa mi dať dokopy štyroch. Dúfam, že sa mi podarí získať aj syna, ktorý má momentálne iné záujmy."
Najosvedčenejší recept na energiu pri túrach je podľa J. Vereščáka dobrá partia a dobrá nálada. Z partie, ktorá ju dokáže zabezpečiť spomenul Štefana, Emila, Jožka, Jura, Laca, Moniku a Gitu. "Vtedy dokáže byť aj tá najťažšia túra pekným a úsmevným zážitkom. Najhoršie je vyjsť z domu. Potom to už ide. Turista nepozná zlé počasie, môže byť iba zle oblečený."
J. Vereščák nám prezradil, že sa venoval aj iným športovým aktivitám. Má odbehnutý 59. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. "Aktívne som behával desať rokov." Na svoju päťdesiatku plánuje odbehnúť svoj druhý maratón.
Začiatky turistiky v Stropkove sa datujú okolo roku 1939. Súčasný klub Slávia Stropkov má okolo 40 viac či menej aktívnych členov. "V lete je veľa ľudí rozpŕchnutých. Väčšinou sa stretávame v jeseni a celú zimu, chodíme pravidelne každý víkend na bežky."
Turistický kalendár stropkovských turistov je bohatý. Na tento rok v ňom majú naplánovaných 37 akcií. "Máme tradičné pochody ako prechod Ondavskou vrchovinou. Tohto roku to bude už 27. ročník. Pochod vďaky Tokajík - Stropkov, 21. ročník, a 19. ročník Hviezdicového výstupu na Baňu. Okrem týchto nosných akcií absolvujeme aj iné pochody na pozvanie, alebo si vyberáme z kalendára slovenských turistov."
V okolí Stropkova majú ako turistický oddiel vyznačených okolo 85 km turistických tratí. "Tie každoročne prejdeme 2 až 3 krát v zime či v lete. Teraz robíme nový turistický okruh po žltej značke. Minulý rok sme ho sprístupnili z obce Duplín cez Baňu do Stropkova a túto značku chceme potiahnuť opačne. Stropkov, Potoky, Duplín. Tento okruh bude mať 27 km a nie je náročný."
Republikovou radou Klubu slovenských turistov bolo pridelené Stropkovu a Svidníku organizovanie 39. ročníka Slovenského zimného zrazu turistov, ktorý sa uskutoční 27. až 30.1 2005. "Čaká nás dosť práce so spracovaním materiálov, určením tratí, čistením chodníkov. Boli sme prebrať štafetu v Kremnici, a už sa na to tešíme. Očakávame, že príde okolo päťsto až šesťsto turistov," povedal J. Vereščák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári