(LMK) Stropkov. Jej názov je Modelár a jeho tvorba. Na výstave sa okrem lietadiel stretnete aj s inými modelmi, napríklad s loďami či autami. Pri našej návšteve sme sa stretli s Jánom Mydlom, zakladajúcim členom a predsedom LMK (na snímke). Porozprávali sme s ním okrem iného aj o činnosti klubu.
"Začínali sme v roku 1983 na II. ZŠ ako modelársky krúžok. Po pol roku sme sa sťahovali do vtedajšieho Domu pionierov a mládeže terajšie centrum voľného času. Z krúžku postupne vznikol klub. Teraz sme samostatná organizácia." Počet členov sa v klube pohybuje v rozpätí 50 - 60 ľudí. Zo začiatku sa venovali leteckým modelom a raketám. "Rakety potom ustúpili a na rad prišli upútané modely. Teraz sa venujeme hlavne voľným modelom. Pre deti sú cenovo najprístupnejšie hádzadlá. V tejto kategórii deti, juniori aj seniori patria medzi slovenskú špičku." V súčasnosti začínajú stavať modely medzinárodnej kategórie F1A. "Chceli by sme, aby sa s nimi presadili v reprezentácii hlavne juniori."
J. Mydla navrhuje modely, ktoré deti potom stavajú. "Navrhujeme také, ktoré by mali finančne aj stavebne zvládnuť všetci chlapci. Snažíme sa im robiť prípravky a stavebné pomôcky. Peňazí veľa niet. Predtým sme získavali dotácie z projektov na podporu a ochranu mládeže. To sa zrušilo, a teraz využívame jedno percento z dane." Materiál si deti platia samé, preto sa ich vedúci snažia o to, aby im tie modely aj lietali.
Modelárstvo si vyžaduje trpezlivosť a dlhé hodiny mravenčieho úsilia. Dozvedeli sme sa, že práca na malom modeli trvá okolo 60 hodín. Stropkovskí modelári sa zvyknú venovať svojej záľube šesť dní do týždňa po 2 - 3 hodiny. Zaujímalo nás, čo je dôležité pre úspech v leteckom modelárstve. "Dôležité sú tri veci. Po prvé, treba vedieť postaviť model. Tu je dôležité získať základné zručnosti pri práci s drevom, lepidlami a inými materiálmi. Rovnako dôležité je čítanie výkresov. Po druhé, každý model treba zalietať, a to sa nedá vyčítať v žiadnej literatúre. Tam sú potrebné skúsenosti inštruktorov. Máme vychovaných vlastných, ktorí dokážu chlapcov viesť, a zalietať im modely. Nakoniec nastupuje tréning, ako súťažne lietať. Treba ovládať trošku aj meteorológiu, pretože pri hádzadlách využívame stúpavé prúdy."
Súťažné aktivity leteckých modelárov sú dosť bohaté. "Máme dobré kontakty s Poliakmi, hlavne z Krosna. Jeden čas sme chodili do maďarského Miškolca. Ináč sa zúčastňujeme súťaží v Bardejove, Humennom, Snine, Prešove a Košiciach."
J. Mydla nám prezradil, že sa mu najviac páčia obrie makety skutočných vetroňov. "Ale treba sa s tým pohrať. Vzhľadom k tomu, že chceme rozvíjať najmä činnosť našich chlapcov, toho času nie je nazvyš."
On sám s modelárstvom začal v pätnástich rokoch. Na otázku, či sa ešte aktívne venuje súťaženiu, odpovedal: "Keď stíham, tak áno. Mám nejaké modely, a chodím aj po súťažiach. Ale väčšinou sa na nich podieľam už iba organizačne."
Jeden čas s lietaním dokonca úplne prestal. Hovorí, že stropkovskí modelári patria medzi slovenskú špičku, opýtali sme sa preto na jeho úspechy. "Dvakrát som bol majstrom Slovenska v hádzadlách. Raz alebo dvakrát majstrom Slovenska v A3-kách. Už si to presne nepamätám. Musel by som sa pozrieť na poháre," povedal s úsmevom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári