výstave Na vajíčku maľované. Vystavené exponáty sú z múzejného fondu, ďalšie si múzeum požičalo z dielní jedenástich ľudových umelkýň, ktoré pôsobia na území Hanušoviec nad Topľou. Ľudové umelkyne svoju tvorbu v nedeľu priblížili návštevníkom múzea v praxi. Riaditeľka múzea Mária Kotorová-Jenčová tvrdí, že táto tradícia sa vysokej návštevnosti Hanušovčanov teší už 10 rokov. Veľkonočné umenie je v štádiu výroby k nahliadnutiu pravidelne poslednú nedeľu pred Veľkou nocou. Návštevník zistí, ako na vajíčko písať, ako ozdobiť perníkovú kraslicu, tkáčka v múzeu tká, čipkárky háčkujú. Expozície v Hanušovciach dlhodobo oživujú figurínami. Aj na veľkonočnej výstave ich nájdete. Starká s miskou veľkonočných vajíčok v rukách vyzerá ako živá. "Stáva sa, že návštevníci niekedy stojacu alebo sediacu figurínu pozdravia," s úsmevom hovorí riaditeľka.
Veľkonočnú atmosféru v múzeu od začiatku apríla dotvára aj jedinečná výstava Ikony. Práce členov Spolku ikonopiscov sv. Cyrila a Metoda nájdete na stenách múzea do polovice mája. Podľa riaditeľky Kotorovej-Jenčovej ju do programu pred Veľkou Nocou zaradili, aby sa návštevník na chvíľu zastavil, pouvažoval. Za Spolok ikonopiscov prišiel výstavu otvoriť Vincent Luca. Ikona podľa neho nie je obraz. Ikona je slovo, ktoré sa píše. Na ikonách neplatia pozemské zákony. "Ikona je niečo medzi pozemským a nadzemským. Ikona spája nebo a zem, je oknom do neba, mostom, ktorý spája človeka s Kristom."
Treťou veľkonočnou výstavou, ktorú dnes Vlastivedné múzeum v Hanušovciach ponúka, je Detská krížová cesta, ktorú pripravili deti z Miňoviec. Štrnásť zastavení Krista na ceste za spasením ľudstva stvárnilo 28 detí pod vedením Anny Fedorovej z Miňoviec. "Deti svojou prácou chceli povedať, že aj za nich zomrel Ježiš." Na duchovnom umení deti pracovali dva týždne.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári