Korzár logo Korzár Prešov

Domovácky život skrýva v sebe viac problémov, ako v bežných rodinách

Rodina... Pojem pre niektoré deti, žiaľ, neznámy. Cesta, po ktorej sa dostanú do detských domovov, je pre ne často traumou na celý život. Možno to

platí aj pre 61 detí v svidníckom Detskom domove. Chovanci vo veku od 4 do 24 rokov si musia hľadať pocit bezpečia a porozumenia u domováckych tiet a ujov. Tak ich volajú. No ani pre nich nie je situácia jednoduchá. Dôvod však spočíva v niečom úplne inom - v súčasnom financovaní štátnych domovov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Dostali sme zatiaľ len 51 percent z ročného rozpočtu. Z toho môžeme zabezpečiť stravu a režijné náklady objektu, ale nič viac. Je zarážajúce, že na niektoré podstatné záležitosti, ako je napríklad obnos na vreckové alebo cestovné, na ústredí zabudli. Na vreckové majú deti nárok zo zákona a tie staršie si ho otvorene pýtajú," uviedol nás do problému riaditeľ Jozef Bilý.

SkryťVypnúť reklamu

Neskrýva, že vôbec nie je jednoduché zabezpečiť výchovnú činnosť a naplniť voľný čas detí tak, aby sa rozvíjali ich danosti, bez prostriedkov. Veď pobyt v domove nemá byť len strechou nad hlavou, ale úlohou zamestnancov je pripraviť ich do života so všetkým, čo k samostatnosti patrí. Na ich pleciach neraz leží aj to, aby ich naučili základným hygienickým návykom, starostlivosti o šatstvo, ba aj takú banálnosť ako a kde poslať list, či kúpiť si lístok do kina. No najťažšie je prelomiť ich ulitu, pocity strachu, osamotenosti a neistoty. Objaviť danosti a motivovať ich k rozvíjaniu. Potreby detí často motivujú aj pracovníkov domova, aby na sebe ešte viac pracovali, aby dokázali s príslovečnou trpezlivosťou rozdávať svoje vedomosti a uplatnili aj princíp autority. Bez disciplíny a postupného vytvárania vzťahu sa to totiž nedá.

SkryťVypnúť reklamu

Svidnícki domováci dokazujú, že prístup zamestnancov prináša svoje ovocie. Mladí tam majú svoju kapelu, v krúžkoch sa učia rôzne zručnosti a naposledy v decembri, na Mikuláša, pripravili dvojhodinový program pre verejnosť v tamojšom Mestskom kultúrnom stredisku.

Svidnícky domov je posledným zo siedmich v Prešovskom kraji, ktorý ešte neprešiel transformáciou. Inak povedané, prerodom z internátneho na rodinný typ. Riaditeľ predložil dva projekty s rozpočtom 5,5 milióna korún. Za nimi sa skrýva prestavba domova na štyri samostatné veľkoplošné byty a kúpa satelitného rodinného domu. Ten už majú zabezpečený, no len ústne a samozrejme zatiaľ je nezaplatený. Ako sme sa dozvedeli, v týchto dňoch už boli projekty schválené a teda tento rok môžu s prestavbou začať. "Deti by mali v bytoch žiť ako rodina a učiť sa samostatnosti. To znamená, že si už neodbehnú na obed do kuchyne, ale budú sa musieť naučiť variť, upratovať, prať aj žehliť, jednoducho niesť zodpovednosť za všetko. Samozrejme pod dohľadom vychovávateliek. Istú predprípravu už robíme tri roky. Pracovníčky prešli kurzami, školeniami, nakúpili sme základné vybavenie do kuchýň, máme asi 35 postelí, stoly a podobne. V mnohom nám pomohli aj sponzori. No pred nami je ešte veľa práce."

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že to pre deti bude veľká zmena, ale nie problém. Domov má totiž chatu vo Vyšnej Pisanej, kde sa v lete chodievajú po skupinách rekreovať. Už tam si vyskúšali aké to je nanosiť drevo, variť v kotlíkoch a potom to všetko poupratovať. Vždy sa z tej inej atmosféry tešili. V poslednom čase riaditeľ tiež zaviedol zvyk, že v piatok jednotlivé skupiny detí varievali večere. Tak sa naučili pripraviť niektoré jedlá a ako nám hrdo prezradil, niektoré dievčatá sa už zúčastnili na dvoch ročníkoch majstrovstiev vo varení pirohov v svidníckom skanzene. Vraj vedia urobiť všelijaké plnky a možno čoskoro získajú aj nejaké ocenenie.

Darí sa im napríklad aj v tom, že sa ich deti umiestňujú na rôznych typoch škôl, hoci aj to prináša isté problémy. "Všetky prekážky sa snažíme prekonať, lebo vidíme, že keď sa dostanú na stredné školy, zakaždým ich to povzbudí. Vidíme, že majú potom iný prístup k učeniu a plánujú si budúcnosť. Obnáša to však výdavky na cestovné, platenie internátov a stravy. Študujú väčšinou v iných mestách. Len cez víkendy sú v domove. Máme však aj mentálne postihnuté deti a tie sa spravidla umiestňujú v špeciálnych školách internátnych v iných okresoch. Tu tiež dôjde k zmene v zákone a už v nich nebudú môcť bývať, ale budú musieť dochádzať. Neviem, ako to zvládneme, keďže medzi nimi sú aj mierne retardované a teda nesamostatné deti. Nemáme totiž vozidlo. To nám robí problémy napríklad aj pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti. Máme tu deti s rôznymi chorobami aj chronickými. Často si vyžadujú odborné vyšetrenia aj pravidelnú starostlivosť. Cestovať s nimi dopravnými prostriedkami a navyše s každým do iného mesta je problém." Viaceré deti sú astmatici, alergici, so srdcovými chorobami aj nervovými poruchami. Riaditeľ nám porozprával aj o svojich nepríjemných pocitoch, keď občas na cestách riskoval na 14-ročnom oceľovom tátošovi, ktoré pred troma rokmi dostali do daru od tamojšieho okresného súdu. Museli ho však vyradiť. Už doslúžilo.

"Niekedy nám z ústredia vyčítajú, že pracujeme málo s biologickou rodinou. Pripúšťam, že je to pravda, možno máme aj rezervy, ale v našom prípade je to zložité. Deti sa k nám dostávajú z rôznych prostredí nariadením súdu a s niektorými rodičmi sa ani nedá komunikovať. Vo viacerých prípadoch ani nevieme, kde sú, v iných je spätná väzba skôr na škodu. Stalo sa nám, že istá matka prišla po dieťa do domova, mala ho doma tri dni a od nás prišla pýtať sociálku. Iná matka po 13 rokoch vzala dcéry do Čiech a tiež to neskončilo dobre. Jedna z nich otehotnela a keďže sa o dieťa nevedela postarať, dala ho do ústavu, ale sirotské si prišli pýtať od nás."

Aj deti sú dnes akési smelšie. Vedia o svojich právach možno viac, ale prejavuje sa to zatiaľ len v požiadavkách. Tak napríklad si vedia prísť žiadať nielen vreckové, ale aj oblečenie. Je pochopiteľné, že by chceli chodiť v modernom a "in" oblečení, ale pre vedenie to nie je jednoduché. Naviac, niektoré deti potrebujú dva páry topánok za sezónu, iné zničia aj tri. Pri takých požiadavkách musí byť riaditeľ v záujme spravodlivosti aj tvrdý. "Vždy ich vypočujem. Potom si vezmeme zoznam a porovnáme spotrebu obuvi a šatstva žiadateľa s jeho rovesníkmi. Keď je jeho požiadavka oprávnená, urobíme nákup, keď nie, musí počkať. Nič sa nedá robiť."

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 070
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 680
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 987
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 760
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 293
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 678
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 222
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 191
  1. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť
  2. Ľudmila Križanovská: Charakter človeka sa spozná v náročných životných situáciách. Je to naozaj tak?
  3. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  4. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  5. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  6. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  7. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  8. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 238
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 323
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 926
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 914
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 608
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 564
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 042
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 627
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Wall Street - ilustračná fotografia.

Na podvody telekomunikačného giganta WorldCom upozornila whistleblowerka.


2
Veľvyslanec v Británii a bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj.

K zmene svetového poriadku už prišlo.


Eliška Novotná a 1 ďalší 64
Americká ministerka vnútornej bezpečnosti Kristi Noemová na ikonickej fotke.

Noemovú prezývajú Barbie z migračného.


Tomáš Nídr a 1 ďalší 17

Sledujte s nami online prenos zo zápasu.


7
  1. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť
  2. Ľudmila Križanovská: Charakter človeka sa spozná v náročných životných situáciách. Je to naozaj tak?
  3. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  4. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  5. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  6. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  7. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  8. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 238
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 323
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 926
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 914
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 608
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 564
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 042
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 627
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu