Reakcia na rozhodnutie Koaličnej rady o príspevku 1000 korún pre dôchodcov
Pýtam sa, čo je v tejto republike z hľadiska financií a ich rozdeľovania spravodlivé. Tí, čo dnes majú 10 rokov pred, alebo po sedemdesiatke, dreli v minulom režime za minimum, aj keď sa za to dalo slušne vyžiť. Ale len vyžiť. Dnes títo ľudia živoria len pre to, lebo to, čo sa za ich prácu za 40 rokov nadobudlo, sa potom okázalo rozkradlo v hodnote stoviek miliárd korún. Dnes je táto suma sčasti legálne, ale často nelegálne v rukách jednotlivcov. Mnohokrát sa na občanov títo ľudia vyškierajú z obrazoviek, ako s nimi vybabrali. Kto z nich a kedy bude braný na zodpovednosť? To boli predsa peniaze, ktoré sa čiastočne mali vrátiť dôchodcom v podobe lepších dôchodkov. Je spravodlivé, že Bratislava dnes žije na úrovni priemeru životnej úrovne EÚ a kraje na východe Slovenska ako banánové republiky?
Rovnako nie je spravodlivé, že by vojaci, policajti a sudcovia nemali dostať tých 1000 korún. Viete koľko vojakov a policajtov bolo za bývalého režimu politicky a tým aj ekonomicky postihnutých? Viete o tom, že sú postihovaní dodnes? Ich dôchodky sú totiž podstatne nižšie, ako tých, ktorí sa v danom režime dokázali správať servilne a obracať kabáty z večera na ráno. Títo farizeji sa dodnes vysmievajú tým, ktorí preukázali vysokú úroveň morálky a dnes majú z toho istého dôvodu menšie dôchodky.
Dovolím si povedať, že nijaký iný príspevok, ako plošný, by nebol spravodlivý. Je to jednoduché. Medzi dôchodkami je taký malý rozdiel, že by sa ľahko mohlo stať, že istá skupina ľudí by sa dostala pred tých, ktorí síce majú odôvodnene vyšší dôchodok, ale prijatím tohto pravidla by došlo k tejto situácii.
Rovnako nespravodlivé je aj to, že valorizácia sa robí, ale nik nepridal dôchodcom na poplatky u lekárov, za lieky, čo mesačne znamená od 500 do 1000 korún, v niektorých prípadoch aj viac. Tieto platby v žiadnej valorizácii nie sú. Už trištvrte roka ich platíme a dôchodcom nikto nedal ani korunu. Je to však na úkor ich životosprávy. Pripomínam, že ceny liekov sa zvyšovali od novembra 2003. No a čo nemá obdobu, je valorizácia platov našich poslancov a vlády. Keď valorizovať, tak poriadne, však? Dôchodcom 4 percentá, im 17 percent. No a aby to bolo ešte lepšie, tak si to odhlasovali so spätnou platnosťou od júla 2003. O akej spravodlivosti to teda hovoria? Europoslanci si už tiež sťažujú, že budú podhodnotení voči ostatným. Každý hovorí, že s tým treba niečo robiť. A čo s časťou obyvateľstva, čo žije pod hranicou príjmu 10-tisíc korún? Pritom, tých je absolútna väčšina. Verte, že väčšina dôchodcov si vie veľmi dobre zhodnotiť situáciu a nenaletí už na predvolebné žobračenky.
Miroslav Pauli, Prešov
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári