času. Pamiatka pripomínajúca udalosti dávno minulé je, tak ako stovky ďalších na Slovensku, schátralá. Ľady sa však pohli. Črtá sa riešenie smerujúce k záchrane?
"Nemal by spadnúť, ale pomaličky padá," zhodnotil stav Zborovského hradu starosta Zborova Ján Lukáč. Zdôraznil, že hrad nie je majetkom obce, ale patrí pamiatkovej správe. "My ho zatiaľ upravujeme prostredníctvom malej obecnej služby, máme povolenie iba na vyrezávanie krovia," dodal.
Starosta hovorí, že už vyvolali jednanie s pamiatkármi, lebo chcú dostať hrad do vlastníctva. "Máme v úmysle sa o neho starať, chceme na niektorých najviac poškodených miestach urobiť vysprávky." Nepôjde o veľké opravy, ale majú v úmysle zabrániť tomu, aby sa múry Zborovského hradu ďalej rozpadávali. Na otázku, či sú presvedčení, že pamiatkári tomuto ich zámeru výjdu v ústrety, uviedol: "Verím, že ich presvedčíme. Už starosta predo mnou mal podobný zámer, ale nezlomil ich. Verím, že mne sa to podarí."
Z obce vedie na hrad náučný chodník. Návštevníci si môžu na tabuliach prečítať výňatky z histórie hradu, ktorý dnes priam volá o pomoc.
(meš)
foto: autorka
Nebezpečná stávka
Gašpar Seredy bol jedným z najmocnejších uhorských pánov. Búrlivé slasti života však v starobe vymenil za pôžitok pokoja. Spomedzi početných panstiev si zvolil za svoje obydlie hrad Makovicu (Zborovský hrad). Čoskoro sa podobal sídlu radosti, kde nechýbali veselí hostia. Seredyho najbližším susedom a častým spoločníkom bol Ján Rákóczi zo Šarišského hradu. Hodokvas a radovánky neraz trvali niekoľko dní.
Rákócziho však k návštevám podnecoval ľstivý plán. Raz sedeli a vínko im naladilo myseľ. Rákóczi zaliečavo povedal: "Keby ste neboli pánom tohto hradu, zaujímal by som sa oň. Skôr, ako ste ho získali, som zaň dával 16-tisíc dukátov." Rozjarený Seredy poznamenal: "Núkate celkom slušnú sumu, beriem vás za slovo." Plesli si, ale Rákóczi dostal podmienku - musí zaplatiť do roka. Zároveň však vyslovil Seredy ešte požiadavku, že mince musia byť razené v tom istom roku.
Keď svitol posledný deň stávky, bol Seredy nesmierne rozrušený. Opásal sa mečom, vysadol na koňa a išiel Rákóczimu v ústrety. Na tvári mal síce úsmev, ale strach a ľútosť mu kmásali dušu. Stretli sa medzi Dlhou Lúkou a Bardejovom. "Tu sú dukáty," povedal Rákóczi. Následne ich vysypali na hromadu a Seredy ich začal bedlivo prezerať. Keď uchopil posledný dukát, vedel, že hrad nadobro stratil. "Vyhral si!" zvolal, ešte raz sa pozrel na vysoký hrad a mŕtvy klesol na zem.
Na mieste nešťastnej udalosti stojí kaplnka. Nápis na nej hovorí, že Gašpar Seredy, posledný z mocného roku, tu roku 1570 náhle umrel a že pomník mu na jeho pamiatku roku 1590 postavila dcéra Zuzana, manželka vojvodcu Jána z Ostrova.
(meš)
(spracované podľa knihy Alojza Mednyanského Dávne povesti o Slovenských hradoch)
Z histórie Zborovského hradu
V 15. storočí vybudovali Czudarovci kamenný objekt, ktorý ďalší majitelia rozširovali a zveľaďovali. Stál nad úžľabinou medzi horstvami Magura a Makovica, kade prechádzala obchodná cesta do Poľska a Ruska. Zbrojnoši hradných pánov tu zastavovali kupcov, odoberali im tovar a tak sťažovali slobodný obchod.
Zborovský hrad zohral tiež dôležitú úlohu v stavovských povstaniach uhorskej šľachty. Keď cisárske vojská roku 1683 nastúpili do rozhodného útoku proti vojskám Imricha Thökölyho, Zborovský hrad chránila jeho žena Helena Zrínska. Cisárske oddiely pod vedením generála Schultza hrad roku 1684 dobyli. Aby sa povstalci nemali v budúcnosti kde uchytiť a opevniť, hrad vypálili a zničili.
Zborovský hrad patril medzi najrozsiahlejšie feudálne opevnené sídliská na Slovensku. Z obranného hľadiska je zaujímavý jeho pôdorys. Preddvoria hradu sa slimákovito obtáčajú okolo hlavného nádvoria, na ktorom stál panský dom, hradná veža, zásobáreň a sklady pušného prachu. Prístup na hlavné nádvorie sťažovali brány, ktoré oddeľovali jednotlivé hradné dvory. K múrom dolného dvora boli pribudované obydlia pre služobníctvo, stajne a hospodárske budovy, ktorých steny a sklepenia sa zachovali dodnes. Do hradu sa vchádzalo od juhozápadu mohutnou bránou so spúšťacím mostom. Hradobný systém po obvode posilnili okrúhlymi baštami a bránili početným delostrelectvom. Jeden z kanónov zo 17. storočia je v bardejovskom múzeu. Zrúcaniny Zborovského hradu i okolitý komplex lesov tvoria historickú a prírodnú rezerváciu.
(meš)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári