Nájazd Táslerovcov na Aurelov
Škoda, že naše stávkové kancelárie neponúkajú možnosť tipovať aj nešportové udalosti (ako povedzme v Česku). Napríklad také prezidentské voľby, i keď sú tam kandidáti, na ktorých by súdny človek nestavil ani šesták... Alebo takých Aurelov. Keby som si bol stavil, ťažko zarobím. Nedávno som v tejto rubrike v článku Nájazd (ex)Prešovčanov na Aurelov písal o tom, ako to celé môže dopadnúť. Už je po, ceny Akadémie populárnej hudby Aurel za rok 2003 sú udelené, takže možno analyzovať. Kiksov bolo požehnane. Nezmyselnou nomináciou piesne 2 líšky (vyšla v roku 2001) počnúc, faktickými chybami v dokrútkach končiac, nerátajúc nemastného-neslaného moderátora. Očakávané ďalšie mega faux-pas v podobe uvedenia osobnosti do Siene slávy sa nekonalo, hudobní akademici radšej zvolili neškodnú a oprávnenú poctu Františkovi Krištofovi Veselému, ktorý už dnes spieva v nebeskej bráne. Takže "grand prix" Aurela nezískal nikto z už raz ocenených znova, ako sa to stalo vlani. No organizátori by sa tak či tak mali zamyslieť, ako to chcú v budúcnosti riešiť. Nateraz tento problém (na jeden rok) zažehnali.
Ostatné kategórie dopadli podľa očakávania, menším prekvapením je snáď len to, že nitriansky Desmod nezískal nič, skupinu roka mu vyfúkli I.M.T. Smile (podľa očakávania), speváka roka zobral "Desmodovi" Kulymu Ivan Tásler z I.M.T. Smile (gratulujeme) a o klip roka ich obrali No Name (škoda, že nevyhral Helicó, jeho klip sa točil v Prešove). Objav roka bol jasný - Zuzana Smatanová, speváčka Jana Kirschnerová takisto. Neuspeli prešovské želiezka v ohni Chiki liki tu-a a Katka Knechtová z Pehy. Biedu slovenskej pop-music obnažila kategória producent roka, kde zvíťazilo duo Kupec - Kuruc za jedinú pesničku, nota bene coververziu. Inštrumentalistom roka sa stal (presne v intenciách spomínanej predpovede) Erich "Boboš" Procházka, ktorý si cenu naozaj zaslúži. Najúspešnejšími hudobníkmi boli (ex)prešovskí I.M.T. Smile a Jana Kirschner. Bolo jasné, že sa pobijú o cenu album roka, zvuková nahrávka roka a pieseň roka. Najlepší album vyfúkli Kirschnerovej I.M.T. Smile, porota to kompenzovala cenou na zvuk pre Janu Kirschner na ich úkor. Najťažšou kategóriou bola pieseň roka. Prešovské želiezka v ohni zhoreli na úkor songu Na čiernom koni (Wittgruber/Kirschner). Neuspela Láska moja (nie "de si", ale tá od Elánu), dvojica skladieb Ivana Táslera - spomínané Dve líšky a Kým stúpa dym, ani Naoko spím (Knechtová/Krausz) od prešovskej Pehy, ktorá by si túto cenu naozaj zaslúžila. Škoda. Nasucho obišli aj Chiki liki tu-a, ktorí neuspeli ani v kategórii obal roka (vyhrala Broňa Brtáňová za obal pre Home Made Mutant).
Takže tak. Máme to za sebou, otázniky o kvalite súťaže ostávajú, hoci oproti vlaňajšku o krok postúpila. Nájazd (ex)Prešovčanov na Aurelov sa teda vydaril len čiastočne, ale na druhej strane Tásler a spol. (a platí to aj pre Janu Kirschnerovú) potvrdili, že sú znovu na vrchole svojej slávy. Vyniesol ich tam úspešný štvrtý eponymný album. Na záver trochu reklamy - prešovskí "aurelovia" I.M.T. Smile, Chiki liki tu-a (+ projekty), Peha (+ Chinaski) i košickí No Name v týchto dňoch vyrážajú na turné, ktoré neobíde ani šarišskú metropolu. Na ňom zvedú skutočný boj o fanúšikov a bude to o inom, než - bez urážky - naškrobená televízna paráda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári