Regetovka má sedemnásť obyvateľov, najstarší má vyše osemdesiat
Počas lyžiarskej sezóny starosta Regetovky denne štyri hodiny stojí pri kostole a vyberá poplatky za parkovanie. Za celodenné sa platí 30 korún.
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Podľa Františka Nogu (na snímke) sú tieto peniaze veľmi dôležité pre obecnú pokladňu. "Ak by som si na vyberanie parkovného niekoho objednal, musel by som ho zaplatiť, takto celých sto percent ide do obecnej pokladne."
Už koncom februára sa mohol pochváliť, že na parkovnom "zarobila" obec 80-tisíc. Tie úvodzovky preto, lebo podľa starostu z každých tridsať korún ide desať na úpravu parkovísk. "Toľko stojí odpratanie snehu," dodáva.
Na našu poznámku, že v iných lyžiarskych strediskách sa za parkovanie už neplatí, skonštatoval, že ani v Regetovke by sa nemuselo, ale museli by to pochopiť vlastníci vlekov. "Dať stotisíc do mestskej kasy by pre nich nebola veľká položka," dodal.
Značný finančný prínos pre obec predstavuje aj poplatok z predaja alkoholu a tabakových výrobkov. Ročne takto obec získa 20-tisíc korún. Starosta si však ťažká, lebo po vstupe Slovenska do Európskej únie vyrubovanie tohto poplatku končí. Pre informáciu treba povedať, že Regetovka hospodári s ročným rozpočtom 136-tisíc Sk.
Má totiž iba sedemnásť obyvateľov. Z nich desať je mužov a sedem žien. Najstarší dedo Kuruc prekročil osemdesiatku, najmladšou je Kvetka Zbyhlejová, ktorá má cez dvadsaťpäť.
Menej obyvateľov ako 17 Regetovka vo svojej histórií nemala. Pritom prvá písomná zmienka o obci je datovaná rokom 1597. Počas svojho najväčšieho rozmachu koncom 19. storočia žilo v tejto obci, nachádzajúcej sa na poľskom pohraničí, 275 ľudí.
Počas zimnej sezóny navštívi Regetovku denne 500- 600 ľudí. Lyžovať tu chodia nielen domáci, ale aj Poliaci, Ukrajinci a tiež Maďari. Starosta dodáva, že tiež chalupári, tých je v Regetovke vyše 50. Okrem toho má v obci svoje zariadenie Slovenská agentúra životného prostredia. Tiež sa tu chystá výstavba kempu s 23 chatkami, súkromná firma si na realizáciu svojho zámeru kúpila aj pozemky. Starosta poznamenal, že aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík, ktorý tu minulý rok trávil s rodinou jarné prázdniny, má záujem postaviť si v Regetovke chatu.
Všetko však nie je také jednoduché, lebo Regetovka má aj problémy. Najväčším je cesta. Asi kilometer miestnej komunikácie nevyhnutne potrebuje rekonštrukciu. Starosta hovorí o sume päť miliónov korún. "Prísľub už máme," tvrdí. Regetovke však chýba aj kanalizácia a plyn.
František Noga (ĽS HZDS) je starostom Regetovky prvé volebné obdobie. Má päťdesiat osem rokov a natrvalo sa sem prisťahoval, keď mu zomrela manželka. S prácou v cestovnom ruchu má skúsenosti, dlhé roky robil chatára. Tvrdí, že okrem toho, že sa vie postarať o obec, vie aj upratovať a variť. "Ak treba, prezlečiem aj postele."
Na otázku, čo najzložitejšie by dokázal uvariť, po chvíľke rozmýšľania povedal, že zemiakovú babu. Pre vysvetlenie dodal, že po našom je to haruľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári