kultúry vo Vranove nad Topľou hovorí, že organizovať ich začali práve preto: "Folklórnych festivalov bolo dosť, ale festivaly populárnej hudby absentovali." Tá sa dala akurát počúvať v rádiu alebo v televízii. Talentov so záujmom o populárnu hudbu však bolo dosť, len bolo menej príležitostí ukázať sa verejnosti a vyskúšať svoje schopnosti. Tak sa pred vyše 20 rokmi zrodil vo Vranove nad Topľou teraz už celoslovenský festival interpretov populárnej hudby Zlatý gaštan.
Pred siedmimi rokmi sa v tomto meste zrodil mladší brat Zlatého gaštana - Gaštanček. Mladší nielen časom trvania, ale aj zameraním. Pokiaľ festival Zlatý gaštan je určený pre súťažiacich vo veku nad 15 rokov, tak Gaštanček má poslúžiť ako odrazový mostík pre mladé talenty od osem do 14 rokov. "Prišli sme na to, že vo Vranove je veľa detských spevákov, mladých talentov, ktorým sme chceli dať tiež príležitosť," vysvetlil dôvod vzniku súťažného festivalu mladých spevákov populárnej piesne P. Novák.
Najlepší mladí speváci z Gaštančeka dostávajú príležitosť aj inde. Napríklad festival dobrej hudby Sigord v Prešove má na záver detský blok, v ktorom vystupujú aj talenty z Gaštančeka. Príležitosť dostávajú aj vo Vranove nad Topľou, kde ich angažujú v detských rozprávkových muzikáloch či Pesničkovom Mikuláši. P. Novák dodal: "Chodíme s muzikálmi aj po iných mestách. Vystupovali sme v Prešove, Michalovciach, či Stropkove."
Hoci od samotného počiatku bol Gaštanček koncipovaný ako celoslovenský súťažný festival, viac-menej sa organizátorom hlásia len mladí speváci z východného Slovenska. Dôvod? "Zrejme sú dopravné náklady dosť vysoké, hoci by som bol rád, keby náš festival prerástol aj ďalej - do stredného a západného Slovenska," vyjadril želanie P. Novák.
Náklady na cestovné pri Gaštančeku sú dvojnásobné v porovnaní so Zlatým gaštanom. Kým súťažiacim na Zlatom gaštane stačí poslať do výberového kola demonahrávku, do výberového kola na Gaštanček sa odporúča radšej prísť osobne a naživo zaspievať na scéne. Pravda, aj na Gaštanček sa dá prihlásiť formou demonahrávky. P. Novák však načrel do doterajších skúseností: "Prvé ročníky ukázali, že nám poslali demonahrávky aj z iných krajov, ale boli dosť nekvalitné, takže sa nedalo posúdiť kvalitu speváka. Dospelý človek, ktorý sa chce zúčastniť na Zlatom gaštane, si dá na demonahrávke záležať, poprípade si aj zaplatí kvalitnejšiu štúdiovú úpravu nahrávky, kdežto mladý spevák ešte zrejme nevie, ako na to."
Aj tak sa nezáujmu o Gaštanček jeho organizátori neobávajú. V doterajších ročníkoch sa vždy do súťaže prihlásilo okolo 40 mladých spevákov, z ktorých vo výberovom kole komisia vybrala 12 finalistov. Je zatiaľ predčasné špekulovať, koľko ich bude na siedmom ročníku Gaštančeka, pretože termín podania prihlášok a zaslania demonahrávok je do 20. februára. Kto sa dostane do finále, ktoré sa uskutoční 6. júna, sa dozvieme po 27. februári, kedy sa prihlásení zúčastnia výberového kola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári