Sranda, ňe (karikatúry a sochy). Vystavených je asi 60 karikatúr zväčša zo študentských čias autora, keď publikoval v časopise Roháč. Na výstave sú aj jeho sochárske diela, medzi nimi aj návrh plastiky pre Liptovský Mikuláš - Ďuro Jánošík. V Liptovskom Mikuláši sa realizoval aj architektonický návrh reanimácie námestia, na ktorom sa Ján Leško podieľal. S architektonickým návrhom sa prihlásil v spolupráci s architektom J. Jakubčíkom aj do architektonickej súťaže na reanimáciu bardejovského historického námestia vyhláseného v roku 2000. Súťaž nakoniec bola zrušená.
J. Leško v Bardejove vystavuje aj vlastný architektonický návrh na reanimáciu bardejovského námestia pod názvom Takto sme to chceli. Na adresu realizovanej reanimácie Radničného námestia v Bardejove tvrdí, že sa nezvláda. "Chýbajú skúsenosti," povedal. Zároveň podotkol, že sám ponúkol tak mestu Bardejov, ako aj realizátorom prác, pomocnú ruku. Kriticky sa vyjadril aj k lampám, ktoré sú na Radničnom námestí už osadené. "Taliansky sériový dizajn sa na stredoveké bardejovské námestie vonkoncom nehodí." Výhrady má aj voči hliníku ako použitému materiálu. "Myslím, že zo slovenského materiálu sa dalo vyrobiť originálne osvetlenie pre Bardejov, ktorý je zapísaný do zoznamu historického dedičstva UNESCO a cenovo by to bolo porovnateľné. Je to asi taký rozdiel, ako keď si niekto kúpi konfekciu, alebo dá prednosť značkovému oblečeniu."
Zdôraznil, že ľudia v Bardejove sú s reanimáciou námestia nespokojní. "Malo by sa urobiť referendum," tvrdí. V Liptovskom Mikuláši, ako povedal, sa vyhotovila maketa v mierke 1:1 a táto bola mesiac vystavená, aby sa obyvatelia mohli k návrhu reanimácie vyjadriť. "Ich námety sme zobrali v konečnom výsledku do úvahy. Ako však bude vyzerať po dokončení reanimačných prác bardejovské námestie, to sa ešte nevie."
Na adresu vynoveného námestia v Liptovskom Mikuláši ešte podotkol, že dodnes mu holandskí architekti s uznaním podávajú zaň ruku. V súvislosti s dianím okolo reanimácie bardejovského námestia poznamenal, že veľký kus zodpovednosti na tomto neutešenom stave majú pamiatkári a tiež komora architektov. "Bardejov je totiž pánu Bohu za chrbtom," hovorí.
Akademický sochár Ján Leško
Trebišovský rodák (1954) študoval na SVŠ Trebišov, PdF UPJŠ Prešov, odbor výtvarná výchova, v rokoch 1982 - 1988 VŠVU Bratislava, odbor priemyselný dizajn. Žije a tvorí v Trebišove. Spolupracuje s firmami na Slovensku pri
navrhovaní dijaznu výrobkov. Tvorí aj v oblasti architektonického
dijaznu a voľnej sochárskej tvorby.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári