v priestoroch školy. Keďže sviatok má škola, je to z môjho pohľadu logické. Na polstoročnicu chceme pozvať tiež bývalých žiakov, z ktorých niektorí sú dnes uznávaní aj v zahraničí. Spomeniem aspoň organistu Mareka Vrábla, či speváčku Michaelu Hausovú. Aj v súčasnosti máme niekoľko konzervatoristov, našich bývalých absolventov," hovorí riaditeľka sabinovskej ZUŠ Jana Malecká.
Popri oficiálnych oslavách plánujú aj sprievodné akcie. Vlastne s nimi už začali. "Prvým príspevkom k päťdesiatinám školy bolo vianočné hudobno-tanečné predstavenie. Hudobný odbor v apríli zrealizuje dva Jarné koncerty, v júni Promenádny koncert, tanečníci v poradí už šiesty Tanečný kokteil a výtvarníci si k výročiu pripravujú výstavu v priestoroch školy i Mestskom kultúrnom stredisku."
Sabinovčania nebudú ani tento rok ukrátení o happening, kedy výtvarný odbor ZUŠ-ky spolu s ostatnými základnými a materskými školami v meste vyzdobia fasády budov a mesto na jar ožije umením najvzácnejším umením detských rúk. "Na akú tému to bude tento rok, nechám sa aj ja rada prekvapiť. Keď sme s touto akciou začínali, nevedeli sme, ako ju ľudia prijmú. Mohlo sa stať, že hneď ráno na druhý deň po inštalácii nájdeme všetko zničené. Fluidum detskej tvorby však, zdá sa, priam zázračne pôsobí aj na ľudí s vandalskými chúťkami," tvrdí J. Malecká.
Chýr o vianočných akciách sabinovskej základnej umeleckej školy zaletel aj za hranice mesta. K premene klasických koncertov na dnešnú podobu prezentácie výsledkov umeleckej práce s deťmi zo Sabinova a okolia, vraj došlo akosi prirodzene: "Pred pár rokmi som si uvedomila, že obyčajné defilé, keď sa ohlási číslo, dieťa zahrá a prichádza ďalšie, je už prekonané. Našťastie, ukázalo sa, že v kolektíve som nebola sama, kto mal chuť hľadať nové formy. Najväčší zápal pre vec a dramatický talent prejavila kolegyňa Dana Bejdová. Stala sa dušou týchto zdramatizovaných hudobno-tanečných predstavení. Prekvapilo ma, keď hneď prvýkrát pred piatimi rokmi napísala obdivuhodný scenár ku predstaveniu V dlani oriešok máš. Nasledovalo Padá hviezda, pozri..., Príbeh malej Kláry a pred mesiacom v decembri sme uviedli Vianočnú koledu podľa príbehu Charlesa Dickensa. Tieto predstavenia si vyžadujú veľa kvalitnej umeleckej práce a sú náročné aj organizačne. Nikdy pri nich nechýba výtvarníkmi našej školy navrhnutá a vyrobená scéna, ktorá významne dotvára príbeh. Škola má v súčasnosti všetky predpoklady, aby v tomto trende pokračovala. Zárukou je existujúca kvalita práce kolektívu učiteľov. Vianočnú koledu sme uviedli osemkrát a bol záujem o ďalšie predstavenia. Nechceli sme však, aby to skĺzlo do obyčajných vystúpení, kedy už prestávame cítiť to nenapodobiteľné vnútorné chvenie."
Riaditeľka sabinovskej umeleckej školy už má aj predstavu o ďalšom projekte, ale kedy ho zrealizujú zatiaľ povedať nedokáže. "Nedá sa s deťmi pracovať tak, že ideme od jednej veľkej akcie k druhej. Mohli by sme zanedbať dôležité veci. Žiaci potrebujú získavať techniku v hre na nástroji, speve, tanci i výtvarnom umení. Je to tak, ako keď k vám chodí návšteva za návštevou a vy stále iba upratujete, prezentujete sa, ale nemôžete sa riadne udomácniť a cítiť sa slobodne. Nemáte čas precítiť aj ten najjemnejší detail. Je február a je ťažké povedať, či s novou ponukou prídeme už v tomto alebo až budúci rok. Netajím však, že povzbudení úspechom už opäť snívame a nové nápady sa nám hmýria v predstavách."
ZUŠ v Sabinove navštevuje v tomto roku v hudobnom, výtvarnom, tanečnom a literárno-dramatickom odbore 530 žiakov vo veku od 7 do 18 rokov. Záujem o štúdium na škole zatiaľ stále prevyšoval jej možnosti, preto si stále mohli vyberať podľa miery nadania dieťaťa. Deti si môžu vybrať z hry na klavíri, flaute, klarinete, saxofóne, trúbke, pozaune, husliach, violončele, akordeóne, gitare, bicích nástrojoch, či výučby spevu, tanca, herectva a výtvarného umenia. Po siedmich, až jedenástich rokoch štúdia odtiaľ mladý človek odchádza s absolutóriom. "Na súčasné slovenské pomery sme veľmi slušne vybavení. Predovšetkým zásluhou pochopenia rodičov a prostredníctvom neziskovej organizácie Symfónia n.o., máme nahrávacie štúdio, ozvučovacie zariadenie, nové klavírne krídlo, ktoré dnes stojí 400- tisíc korún. Sme schopní udržiavať si nástrojový park i občas ho dopĺňať o dnes veľmi finančne náročné nové hudobné nástroje. Veľmi dobre vybavený výtvarný ateliér dáva možnosť, aby si žiaci rozvíjali estetické cítenie mnohými výtvarnými technikami. Spomeniem aspoň hrnčiarsky kruh, keramickú vypaľovaciu pec, ponk na drevorezbu, počítačové grafické štúdio, či digitálny fotoaparát. V tanečnom odbore u nás žiaci získavajú základy moderného, ľudového i klasického, či scénického tanca. Literárno-dramatický odbor nemal doteraz v Sabinove tradíciu, no verím, že si v krátkom čase nájde dostatok prívržencov. Predovšetkým ale ponúkame citlivý prístup ku krehkej detskej duši."
Hudobnú školu v Sabinove pred päťdesiatimi rokmi zakladala prvá riaditeľka pani Martinčeková. Po nej prevzala na 35 rokov riaditeľské žezlo Božena Lenková. Za jej pôsobenia, v roku 1986 vtedajšiu ĽŠU Sabinov vyhlásilo ministerstvo školstva za najúspešnejšiu umeleckú školu mimo okresného sídla, v rámci Slovenska. "Úspechy školy boli značné aj počas riaditeľovania Márie Fenikovej Ak by som mala zrátať našich bývalých absolventov, ktorí sa rozhodli študovať umenie ďalej, bolo by to vysoké číslo. Pri ich príprave na stredné a vysoké školy mala a má škola vždy takmer stopercentnú úspešnosť."
V posledných rokoch sa im výnimočne darí v súťažiach. Výtvarníci, speváci, huslisti, dychári a violončelisti sú víťazmi celoslovenských, medzinárodných aj celosvetových súťaží.
Pôsobenie umeleckých škôl je však v súčasnosti ohrozené. Školská reforma a nový spôsob financovania zasiahli aj ZUŠ. Potvrdila to aj Jana Malecká: "Uvidíme, či budeme musieť pristúpiť až k zmene učebných plánov, pretože ak nedostaneme dostatok peňazí, zasiahne to najdôležitejšie veci. ZUŠ- ky sú už roky tŕňom v oku. Znamenajú pre štátny rozpočet ročne 800 miliónov korún. Čo však iné pomýšľajú ponúknuť deťom pre ich estetický, umelecký, či citový vývin kompetentní, nevedno. Možno preplatia spomínaný peniaz a cez projekty budú úporne a čiastkovo bojovať proti drogám a zverstvu do spoločnosti nezaradených výrastkov. ZUŠ-ky sú tu s prepracovaným a overeným systémom a ja tvrdím, že dávajú mládeži do rúk okrem rozvinutého estetického cítenia aj ďalší chlebík. Mám pocit, že aj rodičia si to začínajú čoraz viac uvedomovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári