Cesty z domova v bardejovskom Šarišskom múzeu. Okrem maliarky Neny Gonzalez Thayerovej prišiel na otvorenie výstavy štyroch amerických maliarok aj zástupca veľvyslanca USA na Slovensku Schott Thayer. Výstava sa totiž koná pod záštitou Veľvyslanca USA v Bratislave. Okrem manželky zástupcu amerického veľvyslanca Neny Gonzalez Thayerovej sú na výstave, ktorá v Bardejove potrvá do 25. februára, aj obrazy Sheep Jones, Beverly Ryan a Eleonor Kotlarik Wang.
"Každá z umelkýň má vlastný prístup a používa vlastné prostriedky," hovorí riaditeľ Šarišského múzea František Gutek. O Eleonor Kotlarik Wang uviedol, že ide o Američanku slovenského pôvodu, ktorá strávila časť svojho detstva v Trenčíne. Nena Gonzalez Thayer je zase Američanka mexického pôvodu a ďalšie dve autorky sú amerického pôvodu. Beverly Rayen vyrástla v Pensilvánii a Sheep Jones sa narodila a vyrástla v štáte Maine. "Vystavený súbor obrazov je jedinečný teda tým, že predstavuje Ameriku ako zmes rôznych národností, ako miesto, kam prišli ľudia z rôznych kultúr a začali nové životy, vytvorili nové domovy," povedal riaditeľ.
Výstava Cesty z domova putuje v súčasnosti po krajinách strednej Európy, videli ju už návštevníci vo Varšave, v Krakove a z Bardejova bude pokračovať do Prahy a do Záhrebu. Zástupca amerického veľvyslanca navštívil v Bardejove aj Saleziánske pastoračné centrum. Povedal, že preto, lebo verí v integrovanú spoločnosť a je to veľmi podobná téma tej, akú vidieť na výstave. "Schopnosť spolupracovať je jednou zo silných stránok americkej spoločnosti a je to niečo, čo chceme predstaviť aj na Slovensku."
O svojej manželke Scott Thayer povedal, že už pätnásť rokov je maliarkou. "Ako sme sa pohybovali po svete a žili na rôznych miestach, tak všade mala svoj ateliér. Vždy má k dispozícií najlepšiu miestnosť, vždy má najlepšie svetlo a najlepší výhľad."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári