ale má aj najmladší učiteľský zbor. Priemerný vek je okolo 30 rokov, a teda ide o tvorivý a ambiciózny kolektív. Mimochodom, súčasný riaditeľ Jaroslav Ivančo (na snímke) je už štvrtým v poradí, čo iste vplývalo na život tejto vzdelávacej inštitúcie, no neublížilo jej. Napokon, ako sme sa dozvedeli, aj riaditeľ nastupoval do funkcie vo veku 28 rokov.
Keď sme sa zaujímali, ako sa uplatnili ich prví absolventi, prekvapilo nás, že z vlaňajších maturantov je v súčasnosti 18 vysokoškolákov, siedmi pracujú a len dvaja sú nezamestnaní. Trh práce síce 275 súčasným študentom veľa nehovorí, ale faktom je, že táto škola ich pripravuje tak, aby sa na domácom a vďaka kvalitnej jazykovej príprave aj na zahraničnom trhu uplatnili. Okrem troch svetových jazykov totiž skúšobne začali aj s vyučovaním francúzštiny. Zatiaľ ako s nepovinným predmetom, ale riaditeľ predpokladá, že oň bude väčší záujem aj vďaka učiteľovi, ktorý si k výučbe iniciatívne zabezpečil učebné texty a audiokazety. Inak, škola poskytuje nielen všeobecné vzdelanie zamerané na ekonomiku, ale vstúpila aj do niekoľkých projektov, cez ktoré žiaci majú možnosť vyskúšať si naučené vedomosti a získať nové.
"Cítime potrebu dať žiakom všetky v súčasnosti dostupné informácie. Zapojili sme sa napríklad do projektu Ekonomia a ten je tvorivou prípravou na vysoké školy. Keď k nám prídu deti, zvyčajne nie sú rozhodnuté o tom, čo budú, alebo chcú robiť, prípadne či budú môcť študovať ďalej. Tu získajú vedomosti a čas na rozhodovanie. Tento projekt je napríklad o testovaní vedomostí a výsledky dajú žiakom odpoveď na to, v čom sú slabší, kde musia zabrať. Potom opakujú testy a získajú ďalšie výsledky až po certifikát o absolvovaní," konkretizoval aktivity Ivančo.
Sú tu však aj ďalšie. Infovek, čo bola najlepšia šanca ako sa oboznámiť s modernými komunikačnými technológiami, projekt Otvorená škola, prípadne grantové programy, ako je Junior Baťa. Špeciálne vyškolený tím pracovníkov školy s nimi na modelových príkladoch preberá investičné nápady od a po zet. Druhý rok tiež beží projekt Investland a ten sa tento rok, podľa slov riaditeľa, posunul do vyššej roviny. "Je to takmer ako počítačová hra, ktorá ich v schéme, finančná investícia - tovar - predaj, učí všímať si obchodný trh a tak trochu aj riskovať. Všetky tieto skúsenosti potom budú môcť uplatniť v praxi."
Úspechy však zaznamenali aj na športových súťažiach, literárnych, jazykových, v študentskej odbornej činnosti, ba aj v projekte Európa v škole.
Riaditeľ je v kontakte s rodičmi aj na trochu inej úrovni, ako je len hodnotenie študijných výsledkov. Stavil na nápad organizovať večery otvorených dverí a ako tvrdí, osvedčili sa početnou účasťou. "Pre podvečerné hodiny som sa rozhodol preto, aby sa mohli zúčastniť aj rodičia, ktorí pracujú, a aby to nebolo len o prehliadke školy, ale najmä o obsahu vyučovania. Chcem, aby rodičia vedeli, čo sa ich deti v tejto škole naučia. Stretnutia majú byť aj motiváciou k tomu, aby sme mali spätnú väzbu a spoluprácu s rodinami."
Keďže doba sa mení veľmi rýchlo, na našu otázku, či uvažujú aj o otvorení nových študijných odborov, reagoval odmietavo. Vraj zatiaľ nie, ale jedným dychom nám prezradil, že istá vízia už existuje. Potrebuje však ešte dozrieť, okresať kontúry nápadu. Prezradil len, že to bude opäť o ekonomike a to nielen teoreticky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári