reakcia na množstvo speváckych zborov v meste. Od toho času mnohé prestali existovať, nie však združenie Ozvena. Tvorí ho päť telies - štyri spevácke zbory rôznych vekových kategórií a spevácka skupina Voices.
Združenie speváckych zborov Ozvena vedie Vilma Krauspeová (na snímke): "Sama to nevediem. Mám popri tom ďalšie dirigentky a korepetítorky, ktoré mi pomáhajú. Ja mám akurát mladší detský zbor a mládežnícky."
V každom prípade si Ozvena za vyše 20 rokov činnosti urobila doma aj v zahraničí dobré meno, čo vyplýva z úspechov na domácich a zahraničných festivaloch zborového spevu.
Ozvena aj v súčasnosti absolvuje každý rok aspoň dva až tri zahraničné zájazdy. Je to vďaka široko rozvetveným medzinárodným vzťahom združenia. Tie nadväzuje predovšetkým na aj v zahraničí známych Vranovských zborových slávnostiach, ktorých je spoluorganizátorom. Každoročne sa týchto slávností zúčastňuje okolo 500 spevákov z približne 15 speváckych zborov. Z nich sú najmenej tri až štyri zo zahraničia. Ďalšie kontakty sú výsledkom úspechov na zahraničných festivaloch zborového spevu.
Najexotickejší kontakt sa vranovskej Ozvene podarilo nadviazať na veľkom festivale v Španielsku, kde vystupuje 60 až 65 speváckych zborov z celého sveta. Keďže na ňom vranovské dievčatá prezentovali aj východniarsky folklór, pričom podmienkou bolo vystúpenie v krojoch, priam očarili chlapčenský spevácky zbor z Filipín. V. Krauspeová s úsmevom poznamenala: "Vzniklo krásne priateľstvo a dokonca sme filipínsky zbor pozvali k nám."
Chlapčenský spevácky zbor z Filipín pozvanie prijal, v najbližšom čase ho však vo Vranove nad Topľou neuvidia. Cestu do Európy absolvuje raz za štyri až päť rokov. Nielen pre naše spevácke telesá je to pridrahý špás.
Spevácke zbory združenia Ozvena z 90 percent tvoria dievčatá. Niet sa teda čo diviť, že spolupráca s chlapčenskými speváckymi zbormi je viac ako dobrá. Keďže na Slovensku je takýchto zborov pomenej, V. Krauspeová si spomenula iba na jeden, o to väčšia spolupráca je s chlapčenskými zbormi zo zahraničia: "Nakoniec vznikajú z tých družobných vzťahov také nekonečné priateľstvá - dopisujú si, vymieňajú notové materiály a niekedy sa dokonca aj navštevujú."
Prospieva to aj jazykovým znalostiam vranovských spevákov, pretože pri zahraničných zájazdoch zväčša idú do rodín a sú jazykovo hodení ako neplavci do vody. Musia rozprávať či už po nemecky alebo po anglicky. "Ale keďže sú to deti veľmi inteligentné, tak sa nestratia," hovorí V. Krauspeová.
V speváckych zboroch Ozveny sú dievčatá od 13 do 22 rokov. Niekedy nezostáva len pri družobných kontaktoch: "Dievčatá sa nám potom do zahraničia aj vydajú. Samozrejme, nie všetky. Máme štyri či päť takých manželstiev."
Zahraničné zájazdy prinášajú nielen nové kontakty, ale aj poznávanie nových krajín, kultúr a ľudí. Každá takáto cesta sa zapamätá najmä prostredníctvom zážitkov. V. Krauspeová vyrozprávala jeden z cesty do Estónska a Fínska spred dvoch rokov: "Z cesty do Fínska mali deti najväčší zážitok na lodi pri búrke. Dostali aj morskú chorobu. Krásne na tom bolo to, že keď búrka pominula, už spievali a tancovali hore na vrchnej palube." Niet sa potom čo čudovať, že pri takomto temperamente si ich všimnú a veľa námahy pri nadväzovaní kontaktov ani netreba.
Samozrejme, kontakty Ozveny sú dané predovšetkým kvalitou jej speváckych telies. Prispievajú k tomu aj dirigentky, ktoré sú tvorivé a píšu skladby pre vlastné spevácke zbory alebo aj pre iné. V združení Ozvena pôsobia okrem V. Krauspeovej ďalšie tri dirigentky, ktoré už ako dievčatá spievali v týchto zboroch: "Čiže aj vedia, aké skladby a akej náročnosti potrebujeme."
Združenie tieto skladby aj publikuje. Nepredávajú sa, ale väčšinou ich darujú iným zborom. Poslednou takouto publikáciou je Má pesnička smutné očka od PaedDr. Miroslavy Urbanekovej. Na poslednom zájazde Ozveny v Nemecku a Švajčiarsku medzi poslucháčmi najviac zarezonovali vlastné skladby dirigentky Mgr. Adriany Tomášovej.
V osobe V. Krauspeovej sa spája Združenie speváckych zborov Ozvena so Súkromnou základnou umeleckou školou (SZUŠ), odbor hudobný. Koncom marca chystajú koncert vlastnej tvorby učiteľov SZUŠ M. Urbanekovej a A. Tomášovej. V koncerte uvedú aj detský muzikál učiteľky tejto školy Viktórie Gabronovej. "Pochádza z Užhorodu a má krásne veci, ktoré uvádzala profesionálne. Teraz robíme tento muzikál v slovenčine," dodala V. Krauspeová. V slovenčine má tento muzikál len pracovný názov. Zatiaľ je v škole známy ako Jarný muzikál. Možno preto, že ho uvedú na jar?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári