Svidník má okrem iných zaujímavostí panensky krásnu prírodu a niekoľko lyžiarskych stredísk. To na okraji mesta síce nefunguje, keďže mu k prevádzke chýba dôležitá súčiastka, ale v Šarbove, Nižnom Komárniku či v Medveďom sú zariadenia funkčné a pripravené poskytnúť služby skúseným aj rekreačným lyžiarom.
Našou prvou zastávkou bolo stredisko v Nižnom Komárniku, ktoré prevádzkujú noví majitelia a to Združenie MRIP Chotča. Napodiv, udržiavaná zjazdovka bola prázdna. "Keby napadalo ešte 20 centimetrov snehu a poľavili mrazy, bolo by tu viac ľudí," povedal nám jeden z majiteľov Milan Hančák.
Dodal, že po prevzatí strediska museli investovať vlastné zdroje do takmer rozkradnutého areálu, v ktorom sa síce vymenilo viacero prevádzkovateľov, ale bez väčšieho úspechu. Vlani bol k dispozícii len jeden vlek a napriek tomu mali denne okolo stovky návštevníkov, vrátane hostí z Poľska. V týchto dňoch sú však k dispozícii dva vleky, 350-metrový a 550-metrový s upravenými zjazdovkami. Denný lístok stojí okolo 200 korún. Svah je ostrý, má prevýšenie 160 metrov, zrejme aj preto sa na ňom ľahký prašan pri silnom vetre neudrží. Faktom však je, že ostrosť svahu odrádza začiatočníkov a láka skôr skúsenejších lyžiarov.
"Túto sezónu sa tu ešte vlastne nelyžovalo, chýba nám sneh a na západnom Slovensku paradoxne sneží a sneží... Dúfame, že príroda bude ohľaduplná aj voči nám a my budeme môcť uspokojiť nároky všetkých lyžiarov."
Spolu s bratom Romanom zvažujú aj možnosť zasnežovania, ale na to im momentálne chýbajú finančné zdroje. Neskrývali pred nami, že najprv budú musieť vyriešiť problém s prístupom k vode a s likvidáciou odpadu. Na otázku, či ľudí neodrádza aj to, že v stredisku nie je možnosť občerstviť sa, prípadne zahriať teplým čajom, odpovedal, že aj o tom už uvažovali, ale je predovšetkým realista a už dávno pochopil, že všetko sa nedá naraz. Poznamenal však, že isté možnosti, hoci kapacitne obmedzené, sú v neďalekom moteli Poľana.
V lyžiarskom stredisku Medvedie vzdialenom len pomyselné dve doliny však bolo nielen viac snehu, ale aj "mravenisko" lyžiarov. Ako sme si všimli, takmer polovicu z nich tvorili Poliaci a ďalší postupne prichádzali. "Prevádzkujeme dva vleky v dĺžke 400 metrov a detský s dĺžkou 200 metrov. Snehové podmienky sú veľmi dobré, svahy pravidelne upravujeme, takže si to lyžiari môžu vychutnať. Zväčša sem chodia ľudia z okolia a z prihraničných oblastí Poľskej republiky. Cez zimné prázdniny sme tu mali naozaj veľa ľudí. Nápor čakáme cez víkendy a postupne začnú prichádzať školské lyžiarske zájazdy," povedal nám majiteľ strediska Juraj Červák.
Na otázku, s akými výdavkami musia návštevníci počítať reagoval, že maximálna cena lístkov je od 160 do 250 korún a jednorazový stojí 50 korún.
Stredisko Medvedie má ešte jednu výhodu. Disponuje ubytovacími službami s kapacitou 80 miest a poskytuje tiež stravovanie. Keďže ide o už zabehnuté a vyhľadávané stredisko, mimochodom, funguje ako spoločnosť Dalník Medvedie od roku 1998, zaujímalo nás, či do budúcnosti plánujú aj nejakú novinku. Podľa Červáka chceli už túto sezónu sprevádzkovať ešte jeden vlek, ale zatiaľ sa im to nepodarilo.
Zdalo sa, že všetci lyžiari v Medveďom boli spokojní. Čakacia doba na vlek bola najviac 5 minút a služby ocenili aj dvaja bratia zo Svidníka. Keď totiž ráno prišli, zistili, že je zatvorené, ale na požiadanie im vlek spustili. Zakrátko sa vraj začali trúsiť aj iní športuchtiví hostia. Ako sme sa pri neformálnom rozhovore so Svidníčanmi dozvedeli, viac-menej z recesie sa prišli po 20 rokoch presvedčiť, či ešte nezabudli lyžiarsku abecedu. Nezabudli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári