minulý týždeň, sú fašiangové masky vystavené v troch samostatných častiach ľudové, historické a detské. Výstavu zorganizovali v spolupráci so Stredným odborným učilišťom (SOU) Pod Vinbargom a SOU služieb, ktorých žiaci fašiangové masky ušili.
Pracovníčka oddelenia kultúry Mária Gmitterová na slávnostnom otvorení prítomných oboznámila s fašiangovými zvykmi. Zvyčajne začínali v nedeľu a trvali do utorka, prípadne do stredy. Po tieto dni vyhrávali muzikanti od obeda až do rána. Na stoloch nechýbali pálenka, víno, pivo a medovina. V domácnostiach piekli mäso, varili bravčovú huspeninu a vyprážali šišky. Veselé skupiny mladých ľudí s muzikou obchádzali domy, obdarovali ich rôznymi potravinami. Majetní bardejovskí roľníci usporadúvali aj hru zvanú kačur. Za kačura zvolili najšikovnejšieho vtipného mládenca. Tento si musel obstarať čierny klobúk, ovinúť o povrieskom, za ktoré zastrčil husacie krídlo. Na tvári mohol mať masku, na prsiach pripnutú farebnú stužku v národných farbách. Keď hudba začala hrať, vyzval kačur do tanca najkrajšie a najbohatšie dievča, ak nechcela ísť, priviedol ju k mládencovi, ktorého vybral, aj proti jej vôli. Po tanci každý mládenec položil na stôl peniaz a vypil pohár vína.
Kačur vyvolával postupne do tanca všetkých do tanca, keď si zatancovali, všetci sa išli spoločne prejsť po meste. Po návrate si spoločne zatancovali bardejovský čardáš, zvaný "do šaflíka", pretože tancovali na jednom mieste. Keď fašiangy vrcholili mládenci chodili po uliciach preoblečení za ženy a v čepcoch niesli na chrbtoch koše s vareškami, ďalší mali v rukách palicu na ktorej mali napichnuté mäso a slaninu. V iných oblastiach zase chodili s obľúbenou maskou medveďa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári