pracovníkom na ambasáde dávali dary, väčšinou ryžu, pre jedného asi 50 kilogramov," hovorí Vasiľ Hudák, ktorý sa z postu veľvyslanca v Nigérii vrátil minulý rok v auguste.
Ryža a kasava sú v Nigérii ľudové jedlo. Kasava vyzerá ako naša repa, ale je trikrát väčšia. Má málinko nasladlú chuť. Miešajú si ju s ryžou. Stav chudoby je podľa V. Hudáka v Nigérii alarmujúci. "Čierna Afrika je vo všeobecnosti náročné teritórium a to z hľadiska zdravotného, psychického i pracovného vyťaženia," dodáva. "Aj keď sa dopredu pripravíte, realita je úplne iná. Všetko prekvapuje. Ľudia, stravovanie, zdravotníctvo, kontakty s miestnymi ľuďmi, úrady, všetko je to veľmi náročné a zložité."
Zdôraznil, že vydržať v Afrike sa dá iba silou vôle. Zvládne to iba ten, kto chce byť diplomatom a chce niečo urobiť. Vasiľ Hudák bol veľvyslancom v Nigérii tri a pol roka. "Hovorí sa, že ak niekto vydrží šesť rokov v Afrike, tak si ju zamiluje. Ja som si ju nezamiloval a neviem, či by som to niekedy dokázal, ale bol tam napríklad švajčiarsky veľvyslanec, ktorý bol v Afrike v kuse šestnásť rokov, z toho v Nigérii päť rokov. On už aj rozmýšľal po africky."
Pre Európana je podľa V. Hudáka najťažšie prekonať bariéru horúčav, skrátka naučiť sa dýchať. "Sú tam úžasné teploty, medzi 32 - 42 stupňov Celzia a to deň a noc. Na rovníku sa neochladzuje. A vlhkosť vzduchu je takmer stopercentná. Keď ste mimo miestností, kde je klimatizácia, tak ste stále mokrý."
Okrem biedy a chudoby sa v Nigérii do diania v spoločnosti montuje vysoká korupcia. "Týka sa to aj elektriky. Ide hodinu a potom štyri hodiny nie, potom ide štvrťhodiny a nejde dva dni. Stalo sa i to, že takmer týždeň nešiel prúd. Náš náhradný zdroj energie nevydržal a zhorel. Prúd tam nie je pre čiernu ekonomiku. Tá ovláda krajinu a to napriek tomu, že Nigéria je štvrtou najväčšou ťažobnou krajinou ropy na svete. Nelegálne sa v Nigérii predáva všetko, aj nafta. V čase, keď som tam pôsobil, bol hlavným vládnym programom boj proti korupcii. Ale nemal úspech."
Nigéria má 140 miliónov obyvateľov. Je to veľká krajina a v Afrike dominantná. Rozlohu má okolo stotisíc kilometrov štvorcových. Zloženie obyvateľstva je 65 percent moslimov, zvyšok tvoria kresťania. Kresťanstvo je však v Nigérii cudzím prvkom, zaviedli ho britskí kolonizátori. Bolo do Nigérie nasilu vtesnané. "Z toho sú potom časté nepokoje. Dokážu sa pobiť a sú stovky mŕtvych. Sú to strašné masakry, ale o náboženských a etnických nepokojoch sa neinformuje."
Hudák zdôraznil, že po celú dobu svojho pobytu v Nigérii nevidel opitého človeka. Moslimovia alkohol nepijú a nejedia ani bravčové mäso, nefajčia. Okrem ryže s kasavou jedia najmä kurčatá. "Zjedol som tam toľko kurčiat, že už na ne vôbec nemám chuť." Dôraz kladú na veľké množstvo ovocia.
Živiteľom rodiny v Nigérii je muž, pracujú však aj ženy. Dominancia mužov je ale zreteľná. Žena vychováva deti, stará sa o domácnosť. "Doma vypestované produkty chodia predávať a koše nosia na hlavách, preto majú krásne postavy. Človek žasne, čo všetko dokážu takto odniesť a ešte majú na chrbte šatkou priviazané dieťa, vpredu zase druhé."
V Nigérii sa rodí veľa detí, ale je aj vysoká úmrtnosť. "Systém zdravotnej starostlivosti je pre domorodcov nulový. Sú tam síce súkromné polikliniky, ale tie si môžu dovoliť iba bohatší ľudia. Vyše jedného percenta obyvateľov Nigérie sú super bohatí ľudia. Ide zväčša o ľudí vo vládnych funkciách a podnikateľov. Žijú si rozprávkovo. Bol som u dvoch takýchto supermilionárov na návšteve v ich rezidenciách. Oni akoby ani nemali nič spoločné s okolitým svetom."
Vo všetkých moslimských štátoch západnej Afriky platí cirkevné právo šaría. "Keď som odchádzal z Nigérie, platilo v dvanástich štátoch na severe Nigérie." Nigéria má 36 štátov. Súčasťou šaría sú aj cirkevné súdy. Hudák spomenul dve ženy o život ktorých, keď pôsobil v Nigérii, bojoval celý svet. "Pre cudzoložstvo boli súdom šaría odsúdené na trest smrti ukameňovaním. Tlakom verejnosti sa ich však podarilo zachrániť."
Hudák podotkol, že s týmto cirkevným právom sa veľmi ťažko bojuje. "Oni odpovedajú, že šaría je ich život a poriadok musí byť. Argumentujú, že aj v Amerike je uzákonený trest smrti. Stále v Nigérii platí aj odseknutie ruky za krádež. Ruky zlodejom však už nesekajú mačetou, ale amputujú im ich lekári. Za môjho pôsobenia tam boli asi štyri takéto amputácie."
U moslimov platí aj výber manželského partnera, ktorý urobia rodičia ešte predtým, než deti dospejú. Hlavným hľadiskom pri výbere manželského partnera je majetok. Ženy sú veľmi drahé. Za ženu sa musí rodine platiť. "Môj šofér mal druhú ženu, stála ho štyridsaťtisíc korún, takže splácal dlh. S ohľadom na tento jeho záväzok som mu sem- tam prilepšil."
Ako poznamenal exveľvyslanec, u moslimov náboženstvo povoľuje mužovi štyri ženy, avšak s podmienkou, že ich uživí. Preto, keď sa v Nigérii narodí dievča, sa tešia, lebo znamená istý hmotný prínos do rodiny.
Afričana s ohľadom na podmienky, v akých žijú, sú akoby menej pohybliví, tvrdí Vasiľ Hudák. "Od jedenástej hodiny do pätnástej sa tam takmer nedá robiť nič. Zrejme to pôsobí aj na ich myslenie. Za týchto podmienok sa ťažko realizuje aj diplomatický protokol. Hneď povedia.... zajtra. Ale to ich zajtra nie je zajtra. Funguje to aj na miestach najvyšších, ako ministerstvo zahraničných vecí. Vybaviť v Nigérii niečo je skrátka veľký problém, všetko odkladajú na zajtra... čiže na neurčito. Pritom organizovanie zahraničnej politiky, vybavovanie návštev na najvyššej úrovni, uzatváranie obchodných zmlúv je založené na presnosti," podotkol.
Na slovenskom veľvyslanectve v Nigérii sa organizujú aj recepcie. Za pôsobenia Vasiľa Hudáka sa na nich podávali jedlá domácej kuchyne. Čiže naše jedlá. Varili ich však nigérijskí kuchári. "Mali sme šťastie na kuchára. Volal sa Mandy a pracoval na slovenskej ambasáde od jej vzniku, teda od roku 1993. Dokázal navariť kapustnicu, guláš, bryndzové halušky aj knedlíky." Potraviny sa na veľvyslanectvo v Nigérii objednávali zo Slovenska a letecky dovážali. "Mali sme aj naše pivá a nápoje."
Vasiľ Hudák je dnes už na dôchodku, ale diplomacia bola celým jeho životom. Funkciu veľvyslanca zastával nielen v Nigérii, jeho prvý diplomatický post bol v Poľsku, potom pôsobil v Rusku, neskôr v Austrálii. Tak prišla na rad Srí Lanka a napokon Nigéria. Krátkodobo pôsobil aj v Indii a Mongolsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári