Korzár logo Korzár Prešov

"Zjedol som tam toľko kurčiat, že už na ne vôbec nemám chuť"

Hoci v Nigérii žije okolo 35 percent kresťanov, ich vierovyznanie zaniká v moslimskom kolorite. Vianoce sa v Nigérii neslávia. "Na Vianoce sme našim

pracovníkom na ambasáde dávali dary, väčšinou ryžu, pre jedného asi 50 kilogramov," hovorí Vasiľ Hudák, ktorý sa z postu veľvyslanca v Nigérii vrátil minulý rok v auguste.

Ryža a kasava sú v Nigérii ľudové jedlo. Kasava vyzerá ako naša repa, ale je trikrát väčšia. Má málinko nasladlú chuť. Miešajú si ju s ryžou. Stav chudoby je podľa V. Hudáka v Nigérii alarmujúci. "Čierna Afrika je vo všeobecnosti náročné teritórium a to z hľadiska zdravotného, psychického i pracovného vyťaženia," dodáva. "Aj keď sa dopredu pripravíte, realita je úplne iná. Všetko prekvapuje. Ľudia, stravovanie, zdravotníctvo, kontakty s miestnymi ľuďmi, úrady, všetko je to veľmi náročné a zložité."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že vydržať v Afrike sa dá iba silou vôle. Zvládne to iba ten, kto chce byť diplomatom a chce niečo urobiť. Vasiľ Hudák bol veľvyslancom v Nigérii tri a pol roka. "Hovorí sa, že ak niekto vydrží šesť rokov v Afrike, tak si ju zamiluje. Ja som si ju nezamiloval a neviem, či by som to niekedy dokázal, ale bol tam napríklad švajčiarsky veľvyslanec, ktorý bol v Afrike v kuse šestnásť rokov, z toho v Nigérii päť rokov. On už aj rozmýšľal po africky."

Pre Európana je podľa V. Hudáka najťažšie prekonať bariéru horúčav, skrátka naučiť sa dýchať. "Sú tam úžasné teploty, medzi 32 - 42 stupňov Celzia a to deň a noc. Na rovníku sa neochladzuje. A vlhkosť vzduchu je takmer stopercentná. Keď ste mimo miestností, kde je klimatizácia, tak ste stále mokrý."

SkryťVypnúť reklamu

Okrem biedy a chudoby sa v Nigérii do diania v spoločnosti montuje vysoká korupcia. "Týka sa to aj elektriky. Ide hodinu a potom štyri hodiny nie, potom ide štvrťhodiny a nejde dva dni. Stalo sa i to, že takmer týždeň nešiel prúd. Náš náhradný zdroj energie nevydržal a zhorel. Prúd tam nie je pre čiernu ekonomiku. Tá ovláda krajinu a to napriek tomu, že Nigéria je štvrtou najväčšou ťažobnou krajinou ropy na svete. Nelegálne sa v Nigérii predáva všetko, aj nafta. V čase, keď som tam pôsobil, bol hlavným vládnym programom boj proti korupcii. Ale nemal úspech."

Nigéria má 140 miliónov obyvateľov. Je to veľká krajina a v Afrike dominantná. Rozlohu má okolo stotisíc kilometrov štvorcových. Zloženie obyvateľstva je 65 percent moslimov, zvyšok tvoria kresťania. Kresťanstvo je však v Nigérii cudzím prvkom, zaviedli ho britskí kolonizátori. Bolo do Nigérie nasilu vtesnané. "Z toho sú potom časté nepokoje. Dokážu sa pobiť a sú stovky mŕtvych. Sú to strašné masakry, ale o náboženských a etnických nepokojoch sa neinformuje."

SkryťVypnúť reklamu

Hudák zdôraznil, že po celú dobu svojho pobytu v Nigérii nevidel opitého človeka. Moslimovia alkohol nepijú a nejedia ani bravčové mäso, nefajčia. Okrem ryže s kasavou jedia najmä kurčatá. "Zjedol som tam toľko kurčiat, že už na ne vôbec nemám chuť." Dôraz kladú na veľké množstvo ovocia.

Živiteľom rodiny v Nigérii je muž, pracujú však aj ženy. Dominancia mužov je ale zreteľná. Žena vychováva deti, stará sa o domácnosť. "Doma vypestované produkty chodia predávať a koše nosia na hlavách, preto majú krásne postavy. Človek žasne, čo všetko dokážu takto odniesť a ešte majú na chrbte šatkou priviazané dieťa, vpredu zase druhé."

V Nigérii sa rodí veľa detí, ale je aj vysoká úmrtnosť. "Systém zdravotnej starostlivosti je pre domorodcov nulový. Sú tam síce súkromné polikliniky, ale tie si môžu dovoliť iba bohatší ľudia. Vyše jedného percenta obyvateľov Nigérie sú super bohatí ľudia. Ide zväčša o ľudí vo vládnych funkciách a podnikateľov. Žijú si rozprávkovo. Bol som u dvoch takýchto supermilionárov na návšteve v ich rezidenciách. Oni akoby ani nemali nič spoločné s okolitým svetom."

Vo všetkých moslimských štátoch západnej Afriky platí cirkevné právo šaría. "Keď som odchádzal z Nigérie, platilo v dvanástich štátoch na severe Nigérie." Nigéria má 36 štátov. Súčasťou šaría sú aj cirkevné súdy. Hudák spomenul dve ženy o život ktorých, keď pôsobil v Nigérii, bojoval celý svet. "Pre cudzoložstvo boli súdom šaría odsúdené na trest smrti ukameňovaním. Tlakom verejnosti sa ich však podarilo zachrániť."

Hudák podotkol, že s týmto cirkevným právom sa veľmi ťažko bojuje. "Oni odpovedajú, že šaría je ich život a poriadok musí byť. Argumentujú, že aj v Amerike je uzákonený trest smrti. Stále v Nigérii platí aj odseknutie ruky za krádež. Ruky zlodejom však už nesekajú mačetou, ale amputujú im ich lekári. Za môjho pôsobenia tam boli asi štyri takéto amputácie."

U moslimov platí aj výber manželského partnera, ktorý urobia rodičia ešte predtým, než deti dospejú. Hlavným hľadiskom pri výbere manželského partnera je majetok. Ženy sú veľmi drahé. Za ženu sa musí rodine platiť. "Môj šofér mal druhú ženu, stála ho štyridsaťtisíc korún, takže splácal dlh. S ohľadom na tento jeho záväzok som mu sem- tam prilepšil."

Ako poznamenal exveľvyslanec, u moslimov náboženstvo povoľuje mužovi štyri ženy, avšak s podmienkou, že ich uživí. Preto, keď sa v Nigérii narodí dievča, sa tešia, lebo znamená istý hmotný prínos do rodiny.

Afričana s ohľadom na podmienky, v akých žijú, sú akoby menej pohybliví, tvrdí Vasiľ Hudák. "Od jedenástej hodiny do pätnástej sa tam takmer nedá robiť nič. Zrejme to pôsobí aj na ich myslenie. Za týchto podmienok sa ťažko realizuje aj diplomatický protokol. Hneď povedia.... zajtra. Ale to ich zajtra nie je zajtra. Funguje to aj na miestach najvyšších, ako ministerstvo zahraničných vecí. Vybaviť v Nigérii niečo je skrátka veľký problém, všetko odkladajú na zajtra... čiže na neurčito. Pritom organizovanie zahraničnej politiky, vybavovanie návštev na najvyššej úrovni, uzatváranie obchodných zmlúv je založené na presnosti," podotkol.

Na slovenskom veľvyslanectve v Nigérii sa organizujú aj recepcie. Za pôsobenia Vasiľa Hudáka sa na nich podávali jedlá domácej kuchyne. Čiže naše jedlá. Varili ich však nigérijskí kuchári. "Mali sme šťastie na kuchára. Volal sa Mandy a pracoval na slovenskej ambasáde od jej vzniku, teda od roku 1993. Dokázal navariť kapustnicu, guláš, bryndzové halušky aj knedlíky." Potraviny sa na veľvyslanectvo v Nigérii objednávali zo Slovenska a letecky dovážali. "Mali sme aj naše pivá a nápoje."

Vasiľ Hudák je dnes už na dôchodku, ale diplomacia bola celým jeho životom. Funkciu veľvyslanca zastával nielen v Nigérii, jeho prvý diplomatický post bol v Poľsku, potom pôsobil v Rusku, neskôr v Austrálii. Tak prišla na rad Srí Lanka a napokon Nigéria. Krátkodobo pôsobil aj v Indii a Mongolsku.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 602
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 100
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 070
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 626
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 281
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 312
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 162
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
  1. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  2. Štefan Šturdzík: 350
  3. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  4. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  5. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  6. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  8. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 330
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 590
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 081
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 151
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 434
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 661
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 516
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 336
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  2. Štefan Šturdzík: 350
  3. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  4. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  5. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  6. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  8. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 330
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 590
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 081
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 151
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 434
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 661
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 516
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 336
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu