poslanec Ján Dobrovič (ĽS-HZDS) s návrhom, aby tieto peniaze venovali na dobročinné účely. Treba povedať, že Dobrovič tak aj spravil, urobil radosť deťom v Detskom domove Slon v Šarišských Michaľanoch. "Štyridsať detí dostalo balíčky so sladkosťami a knihu, pribalil som k nim aj dar z mesta Prešov - látkového koníka Poníka."
Na ostatnom rokovaní bardejovského mestského zastupiteľstva v tomto roku sme následne bardejovským poslancom vyššieho územného celku položili otázku, ako naložili oni s odmenou a tiež ako hodnotia uplynulý rok svojho pôsobenia v Prešovskom samosprávnom kraji a čo očakávajú od roku 2004?
Anton Karol (SDĽ): "Ešte som odmenu nedostal, ale dám niečo dôchodcom." A čo rok 2003 a 2004? "Myslím si že, uplynulý rok bol celkom úspešný. Pokiaľ však neprídu požadované peniaze na zdravotníctvo a školstvo, tak nasledujúci rok bude napätý. V zdravotníckej komisii sme prerokovávali mnohé veci, ale na ich realizáciu neboli peniaze, preto sa pristúpilo k viacerým uzneseniam, povedal by som pritiahnutým za vlasy. Mám na mysli vyrovnaný rozpočet nemocníc. Aj keď sme vedeli, že ho nesplnia, ale museli sme tak konať, aby sme riaditeľov prinútili robiť úsporné kroky. Vedúci odboru zdravotníctva Úradu PSK Andrej Bega nás informoval, že Prešovský samosprávny kraj je v tomto najlepší na Slovensku." Karol dodal, že na reformu zdravotníctva sú jednoznačne potrebné peniaze. "Na ozdravenie bánk išlo 100 miliárd korún a na ozdravenie zdravotníctva sú tiež potrebné peniaze. V nemocniciach totiž treba zabezpečiť bežný chod a treba robiť aj reformu a toto bez peňazí nejde. Robím v zdravotníctve 30 rokov a skutočne vidím, že niet kam ustupovať. Čo ešte môžem povedať, je to, že zdravotníci budú ukrátení o 5 - 10 percent zo svojich platov. Je predsa neférové, aby zdravotnícky pracovník doplácal na liečbu pacientov. Veď v bardejovskej nemocnici sme išli od minulého roku na tretinové využívanie nočných služieb, to znamenalo zníženie na platoch o 3 až 3 a pol tisíc korún. A od prvého januára sa chystá odmeňovanie podľa novej platovky, teda podľa Zákonníka práce, lebo v neziskových organizáciách je dovolené odmeňovať pracovníka podľa Zákonníka práce. Základný plat bude 10 030 korún plus dajaké nabaľovanie za atestácie, rizikovosť, psychickú náročnosť, čiže v neziskových organizáciách je tá výhoda v úvodzovkách, že nám môžu znížiť plat a my nemôžeme nič robiť." Karol v tejto súvislosti poznamenal, že apríl toho roku (lekári v bardejovskej nemocnici hrozili neposlušnosťou, nenastúpením na pohotovostné služby) sa môže opakovať už v januári 2004.
Boris Hanuščak (SDĽ, primátor Bardejova): "So mnou v tom problém nebude. Ešte neviem kde, ale určite tie peniaze rozdám." Uplynulý rok hodnotí Hanuščak rovnako ako predseda samosprávneho kraja Peter Chudík: "Na poslednom zasadnutí zastupiteľstva povedal, že i napriek ťažkostiam s financiami a s prechodom kompetencií sa urobil kus zodpovednej práce. Myslím si, že sa urobilo dosť. Som presvedčený o tom, že v celom 60-členom poslaneckom zbore PSK prevládajú snahy riešiť problémy Prešovského kraja. No rok, ktorý prichádza, či z pohľadu samosprávy prvostupňovej alebo vyššieho územného celku čakám veľmi ťažký, pretože mesto Bardejov i Prešovský kraj patria na Slovensku k oblastiam, kde sú najnižšie príjmy na obyvateľa. Viem odhadnúť, že cenový dopad transformačných procesov, ktoré vláda rozbieha, sa bolestne dotknú obyčajného človeka. Musíme však hľadať spôsoby, ako túto situáciu riešiť. Som ochotný precestovať od La Manche až po Ural, aby sme nejakých serióznych investorov do Bardejova dostali. V ponuke práce vidím totiž jedinú cestu pre zlepšenie."
Pavol Tarcala (KDH): "Dal som návrh, aby Vrbovnici (ide o chránené pracovisko pre zdravotne a mentálne postihnutých v Bardejovskej Novej Vsi) dalo mesto Bardejov znížený nájom. Takže ja viem, koho chcem podporiť z poslaneckej odmeny." Koľko však Vrbovnica z 8-tisíc Sk dostane, Tarcala ešte nevedel povedať. "Chcem tie peniaze na viaceré účely," poznamenal. "Rok 2003 v Prešovskom samosprávnom kraji hodnotím pozitívnejšie, ako ten predchádzajúci, lebo sa začalo viacej pracovať a menej politizovať." Rok nasledujúci bude podľa Tarcalu náročný, predovšetkým z ekonomického hľadiska. "Bez výraznejších štrukturálnych zmien a efektívnejšieho využívania zdrojov ďalší rozvoj všetkých oblastí o ktoré sa stará VÚC-ka nebude možný."
Andrej Havrilla (Ľudová únia): "Ešte som odmenu nedostal, ale určite ju dám na rôzne charitatívne záležitosti. Časť som už využil pre Makovickú strunu, kde som venoval cenu za 1400 korún." V druhom roku existencie VÚC bolo podľa Havrillu vidieť, že systém sa zabehal. "Aj keď došlo k určitým politickým treniciam, teda k pádu najsilnejšieho politického klubu HZDS - Smer, myslím si, že situácia sa stabilizovala." Na tému roku 2004 uviedol: "Pri vzniku krajských samospráv sa deklarovalo, že peniaze pôjdu cez samosprávy, toto, bohužiaľ, zatiaľ toto nie je naplnené. Čiže rok 2004 bude ťažký, ale ja som optimista a to napriek tomu, že Prešovský samosprávny kraj má najťažšiu východiskovú situáciu, čo sa týka sociálneho a hospodárskeho rozvoja. Je tu však veľká šanca, že finančné prostriedky z európskych fondov by mohli mať namierené do tohto prostredia."
Autor: Mariana Meššová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári