ojedinelý benefičný koncert pod názvom Spojme srdcia pre zdravie. Zorganizovali ho Klub Sclerosis multiplex pri SZSM vo Svidníku, Občianske združenie (OZ) Chránime kraj pod Duklou a Podduklianske osvetové stredisko. Výťažok z koncertu, na ktorom v bohatom programe vystúpili predovšetkým ľudové súbory všetkých vekových kategórií zo Svidníka aj okolia a známi interpréti, ako napríklad Mária Mačošková, sa stane základným kapitálom pre novovzniknutý svidnícky Klub Sclerosis multiplex. Zbierka však bola dvojstupňová. OZ Chránime kraj pod Duklou totiž už týždeň pred koncertom organizoval finančnú zbierku. Podľa našich informácií sa aktivistom podarilo zozbierať okolo 40-tisíc korún.
Pripomíname, že skleróza multiplex je závažné civilizačné ochorenie, ktorým trpí čoraz viac ľudí. Nie je to však ani jednoduchá, ani ľahko liečiteľná choroba. Napáda totiž centrálny nervový systém a chorých spravidla obmedzuje v koordinácii pohybového ústrojenstva a vo vyššom štádiu choroby aj v pohybe ako takom. Ich kvalita života je potom značne obmedzená, ale aj títo ľudia chcú žiť spoločensky a neuzatvoriť sa do svojho sveta. Vari aj preto vznikla iniciatíva založiť takýto klub a pripojiť sa k 27 už existujúcim na Slovensku. Svidníčania postihnutí touto chorobou donedávna navštevovali klub vo Vranove nad Topľou, ale nie všetci si mohli dovoliť cestovať zo zdravotných, ale aj finančných dôvodov.
V septembri prišiel s nápadom založiť domáci klub Vladislav Kačmár, ktorý tiež trpí touto chorobou a dôverne pozná osobné aj spoločenské problémy, či iné obmedzenia, ktoré skleróza multiplex prináša. S vervou sa pustil do organizovania, "papierovačiek" súvisiacich s oficiálnou registráciou, hľadania priestorov, sponzorov aj návrhov na činnosť. "Potrebujeme bezbariérové priestory, lebo veľa ľudí je na vozíku, ale najmä také, aby boli dostupné pre všetkých členov. Budeme sa stretávať raz až dvakrát za mesiac. Ide nám o to, aby sme sa mali kde stretnúť, vymeniť si názory, starosti aj radosti, rozptýlili sa, prípadne sa dozvedeli niečo nové o našej chorobe z lekárskeho hľadiska. Ak budeme mať financie, môžeme organizovať rekondično-rehabilitačné pobyty. Bola by tu možnosť hipoterapie v stropkovskej koniarni. Vyjdú nám v ústrety, len si musíme zabezpečiť dohľad rehabilitačného lekára," povedal nám Kačmár. Neskrýval však pred nami ani sklamanie z reakcií niektorých ľudí, od ktorých pri začiatočných aktivitách, pri ktorých mu výdatne pomáhala manželka, vycítil neprajnosť, či až podozrievanie. V neformálnom rozhovore netajil, že sa ho to dotklo a svoje pocity zaobalil do slov, že ľuďom sa dnes nepáči, ak niečo nefunguje, ale ani keď niečo nové vzniká.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári