kolektív učiteľov Základnej školy (ZŠ) na sídlisku Lúčna vo Vranove nad Topľou. Európske dní sa uskutočnili na všetkých školách Prešovského kraja, ale určite len málokde si dali toľko námahy ako práve v tejto škole. Vymýšľali, ale aj pracovali spolu žiaci aj učitelia. Riaditeľka školy Blažena Matisová to okomentovala stručne: "Chceli sme, aby sa deťom vrylo do pamäte na celý život, že sme na škole mali Európsky deň. Bolo to niečo také, čo pripomína, že ideme do spoločenstva európskych štátov." Vo väčšine škôl sa obmedzili na zorganizovanie športového dňa.
Európsky deň na ZŠ Lúčna prichystali nielen pre žiakov, ale aj pre ich rodičov. Tento deň sa tu začal slávnostným pochodom, školský spevokol spieval len pesničky krajín Európskej únie (EÚ) a privítanie odznelo vo všetkých jazykoch, ktoré sa používajú v tomto spoločenstve. Dialógy v privítaní žiakov nabádali k otázkam, nad ktorými sa treba zamyslieť. Chceme tam ísť? Je zmysel Európskej únie len v možnosti zamestnať sa v zahraničí? Práve detaily a kladenie aj ožehavých otázok dali deťom viac, ako len suché mentorovanie. A možno dali viac aj ich rodičom.
To bol však len úvod. Deti sa na túto slávnosť pripravovali niekoľko dní. Triedy vyzerali ako dielne, kde sa chystali plagáty a makety. Každá trieda 2. stupňa si vybrala jednu členskú krajinu EÚ a prezentovala ju pre ňu charakteristickým špecifikom. Napríklad Švédsko pripomínala postava Pipi dlhá pančucha, pretože autorka tejto knihy bola Švédka. Holandsko predstavovali veterné mlyny, tulipány a klasické mestské domy. "Ľudia sa trápili nad vymýšľaním. Každý hľadal nejakú prioritu, aby mohli výstižne prezentovať "svoju" krajinu," zaspomínala si B. Matisová. Určite tým žiaci získali omnoho podrobnejšie vedomosti o týchto krajinách, ako keby sa o nich len učili na hodinách. Triedy 1. stupňa vypracovali expozíciu Slovenska. Zamerali sa pritom na staré remeslá, ktoré boli predstavené košikárstvom, čipkárstvom, kováčstvom, výšivkami, ale aj starými krosnami, či žehličkami. Už len námaha pri zhromažďovaní týchto starožitnosti z vranovského regiónu pomôže žiakom zapamätať si tieto reálie na dlhé roky.
Európsky deň na ZŠ Lúčna nebol len o vedomostiach. Každá trieda nachystala typické jedlo "svojej" krajiny. Samozrejme, ich bol len výber a samotná realizácia už pripadla pracovníčkam školskej kuchyne. Napríklad trieda, ktorá prezentovala Veľkú Britániu, nachystala čaj, "Taliani" pripravili špagety, takže Európsky deň na ZŠ Lúčna bol niečo také, ako ochutnávka. Keď sme sa pristavili pri "Francúzoch", riaditeľka školy zareagovala: "Určite neboli slimáky. Predsa sme ich nešli zbierať po tom daždi." Kľudne mohla povedať, že Vranovčania nie sú Francúzi a asi by slimáky do úst ani nevložili. Práve ochutnávka bola pripravená predovšetkým pre rodičov žiakov školy a tak aj keď sa z Vranova nepohli, mohli si ochutnať typické jedlá z jednotlivých krajín EÚ.
Športový deň bol samozrejme aj na ZŠ Lúčna. Žiaci súťažili vo futbale, stolnom tenise a vybíjanej. Víťazi dostali tortu. Ešte viac sa tešili žiaci, ktorí zvíťazili o najlepšiu triedu Európskeho dňa, pretože do triedy získali počítač. "Deti chcú byť odmeňované," podelila sa s poznatkom B. Matisová, čím vysvetlila aj to, prečo v škole venovali toľkú námahu pri zháňaní sponzorských darov na jeho zakúpenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári