výslovnosti slovenčinou Lisa Katharina May (na snímke). A to má za sebou len štvrtú lekciu zo slovenského jazyka. Ako tradične všetkým cudzincom, aj Kataríne v slovenčine najväčšie problémy robia koncovky pri skloňovaní slov. Do Hanušoviec nad Topľou pricestovala pred necelými dvoma týždňami a pobudne tu pol roka v rámci programu Európska dobrovoľnícka služba. Tento konkrétny projekt pre občianske združenie Miniregión 21 a Špeciálnu základnú školu v Hanušovciach nad Topľou iniciovalo a pripravilo regionálne združenie Nové milénium vo Vranove nad Topľou.
Zámerom tohto projektu je umožniť mladým ľuďom z Európy spoznávať našu krajinu, kultúru, prírodu a samozrejme aj ľudí. Práve tí na ňu urobili zatiaľ najväčší dojem. "Je to moja prvá cesta na Slovensko. Prvý dojem bol hrozný. Mala som pocit, že ničomu nerozumiem. Samozrejme, bolo to dané jazykovou bariérou. Ale ľudia boli ku mne milí od prvých dní pobytu. Aj prírodou Slovenska som bola očarená," spočiatku nesmelo sa delila so svojimi dojmami z pobytu na Slovensku Katarína. Pochádza z Würzburgu, ktorý má okolo 200-tisíc obyvateľov, takže maličké Hanušovce jej môžu pripadať dosť zvláštne. Najmä polročný život v nich. Ale Katarína prekvapujúco odpovedala: "Nezdá sa mi, že prispôsobovanie sa je nejako zložité, pretože mi to uľahčujú ľudia, s ktorými sa tu stretávam a veľmi mi vychádzajú v ústrety."
Môže to potvrdiť aj jej kolegyňa Hanna, ktorá taktiež pochádza z Nemecka a ako dobrovoľníčka pár dní pred Katarínou prišla do Továrneho. Spolu s hostiteľmi stihla koncert Richarda Müllera v Prešove a bola ním unesená. Nerozumela síce textom piesni, takže jej ich museli prekladať, ale bola prekvapená, akým šoumenom je Müller. Zaujalo ju aj množstvo mladých ľudí a najmä to, že ovládali texty všetkých piesni a spievali spolu so spevákom. Katarína medzitým absolvovala výlet do Prešova, kde ju zobrali do divadla. Jazykovo síce ešte nie je natoľko "podkutá", aby rozumela dianiu na scéne, ale ochotne pomohli sprievodcovia.
Čo však rozdielnosť mentalít ľudí v Nemecku a na Slovensku. Všeobecne sa tvrdí, že je dosť výrazná. "Myslím si, že mladí ľudia sú rovnakí na celom svete, takže som nemala žiadne problémy s nadväzovaním priateľstiev. Sú veľmi ochotní a zaujímajú sa odkiaľ som prišla a prečo som sem prišla," poprela tieto tvrdenia Katarína aj konštatovaním, že si u nás našla priateľku Martinu, ktorá ju pozýva na návštevu Tatier. Nás tiež zaujímalo, prečo si vybrala práve Slovensko: "Ak sa môžem priznať, bola to v podstate jediná ponuka, ktorú som v agentúre dostala. Povedala som si, prečo nie. Znelo to zaujímavo." A tak sa pustila do príprav. Pár dní pred cestou na Slovensko sa začala učiť slovenčinu. Aj do Hanušoviec si doviezla učebnicu slovenského jazyka, z ktorej sa učila doma a jej kvalita prekvapila aj tunajšiu učiteľku slovenčiny, u ktorej týždenne absolvuje tri vyučovacie hodiny. Mimochodom, pre Katarínu polrok dobrovoľníckej praxe na Slovensku je akýmsi oddychovým časom na rozmyslenie si ďalšieho pokračovania v štúdiu po skončeniu školy.
V hanušovskom občianskom združení Miniregón 21 tento čas využije na pomoc pri vytváraní nových projektov, kde by chceli uplatniť je nápady. Ako sa hovorí, z diaľky je viac vidieť. V Špeciálnej základnej škole sa zasa venuje deťom. Sú medzi nimi aj mentálne a fyzicky postihnuté a tie si okamžite získali jej sympatie. Keďže Katarína sedem rokov hrávala basketbal, pracuje aj v krúžkoch a v nich sa venuje športu a tancu. Tu ju zaujali najmä rómske deti. "Bola som prekvapená tým, že sú výborní speváci a tanečníci, že sú takí temperamentní. Očarili ma tým," zdôverila sa Katarína, ktorá doma nemala príležitosť stretnúť sa s rómskou komunitou.
Zaujímavé je, že hoci je Katarína športovo nadaná, nevie sa lyžovať. Preto sa jej noví priatelia ponúkli, že ju naučia sa lyžovať. Samozrejme, keď napadne sneh. Zatiaľ každý pondelok chodí na aerobik. V zime ju čaká aj iná zaujímavosť - preteky psích záprahov. "Ešte som to nikdy nevidela," prezradila Katarína. V januári sa totiž v Pavlovciach uskutoční prvé kolo Slovenského pohára týchto pretekov. Katarína na seba ešte prezradila, že ako pravá Nemka má rada pivo a čaj, čo už s predstavou pravej Nemky až tak nepasuje. Jedným dychom dodala, že ich Amstel je lepší, ako náš Šariš, čo medzi jej hanušovskými priateľmi vyvolalo aj značné pochybnosti. Ako vidieť, lokalpatriotizmus sa nezaprie ani na jednej strane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári