Prešov. Na krste knihy s celým názvom "PUĽS. Lux et oriente, Malé dejiny Poddukelského umeleckého súboru v Prešove" sa stretlo mnoho Rusínov i Nerusínov. Boli medzi nimi aj tí, ktorí si ešte pamätali PUĽS v najväčšej sláve.
Súbor je skvostom rusínskej kultúry na Slovensku. Naďa Jurkovská-Sikorjaková má k tomuto folklórnemu súboru blízko, keďže v ňom aj aktívne pôsobila. Publikácia uzrela svetlo sveta po štyroch rokoch jej práce.
Krstným otcom bol Karol Horák, profesor Prešovskej univerzity, ktorý je úzko prepojený na komunitu Rusínov v Prešove. Krstnou mamou sa stala folklórna speváčka Mária Mačošková. Knihu priviedli do života netradičným spôsobom. Typickými perlovými korálkami, ktoré nosia ženy ako súčasť ľudových krojov.
Sama v súbore tancovala
Čo inšpirovalo autorku k napísaniu tejto jedinečnej knihy, ktorá mapuje dejiny rusínskeho folklórneho súboru? "V 1986 som nastúpila ako členka tanečnej zložky. Toto teleso vo mne kreovalo osobnosť. Osobnosť tanečnú a ľudskú. Na základe hodnôt, ktoré som tam získavala, som sa rozhodla ísť ďalej tanečníckou cestou. Mala som z čoho čerpať, pretože tieto základy mi boli dané v PUĽS-e. Človek cíti určitú potrebu niečo vrátiť. Ja vraciam dlh v podobe knihy," povedala Naďa Jurkovská-Sikorjaková.
Knihu písala štyri roky
Autorka doteraz nemala skúsenosť s písaním knihy. Mapuje v nej počiatky súboru v jeho najúspešnejších rokoch, keď súbor zožal veľké ovácie napríklad aj v Spojených štátoch amerických. "Štyri roky úspešného bádania, skúmania, zapisovania mi dali tú šancu. Aj ľudia okolo mňa, ktorí ma povzbudzovali, aby som to vydala knižne. Bolo to pre mňa určite nóvum, pretože som nikdy nepísala knihu. Myslím si, že to naplnilo môj pocit umelca, ktorý môže niečo darovať ľuďom. A to hlavne tým, ktorí písali túto históriu, ktorí možno už ani nie sú medzi nami. Ja som opísala iba udalosti a fakty," prezradila autorka spomienkovej knihy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári