PREŠOV. Prevládali najmä alergické ťažkosti prejavujúce sa pálením, svrbením či slzením očí a nosa, zaznamenali aj nárast astmatických prejavov. Do 12. apríla totiž dosahoval peľ brezy a topoľa veľmi vysoké koncentrácie. Na druhej strane koncentrácia peľa tisu bola stredná a liesky už veľmi nízka. Hodnota alergénu vonkajších plesní - konkrétne cladospória bola podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach stredne vysoká.
Vývoj peľovej situácie bude nepriaznivý
V nasledujúcich aprílových dňoch očakávajú imunoalergológovia pretrvávanie vysokých koncentrácií peľa brezy. Postupne očakávajú aj nárast koncentrácií peľa buku a dubu.
"Pacienti, ktorí sa obávajú kvitnutia ovocných stromov, môžu byť pokojní. Pele týchto stromov majú nízky alergický potenciál. Doterajší priebeh sezóny v našom regióne hodnotíme ako relatívne pokojný. Upozorňujeme našich pacientov, ktorí sú alergickí na pele stromov brezovitých a bukovitých, že je najvyšší čas užívania pravidelnej liečby antihistaminikami a že je obdobie dodržiavania intenzívnych protipeľových opatrení," uvádzajú lekári v komentári Alergoimunologického centra k aktuálnej peľovej situácii.
Podľa nich obsah alergénov bude závisieť od počasia. Pri vlhkom daždivom počasí obsah alergénov peľov vo vzduchu poklesne, ale pri slnečnom veternom počasí je možné zintenzívnenie ťažkostí u ľudí so sennou nádchou. "Naopak daždivé počasie môže spôsobovať nárast koncentrácie spór plesní. Upozorňujeme aj na dodržiavanie diéty u pacientov s ústnym alergickým syndrómom," tvrdia.
Fakty
Predpoveď peľovej situácie
V apríli sú pre ľudí trpiacich alergiami tieto hlavné alergény: breza, jadrové/kôstkové ovocie (jablká, marhule, broskyne, čerešne, slivky), zelenina.
Peľ brezy je u nás hlavným jarným alergénom. Častá je skrížená reakcia s ovocím a zeleninou. Najrozšírenejším druhom brezy u nás je breza previsnutá (alebo bradavičnatá). V tomto období kvitne aj javor a jaseň. Začínajú kvitnúť prvé trávy, ružové rastliny (ruža šípová, maliny, ostružiny), byliny (jahody) a repka olejná.
V máji ľudom s alergickými ťažkosťami spôsobujú problémy najmä: trávy (pŕhľava a iné), ovocie (ananás), zelenina (baklažán, paradajky, papriky), zemiaky, bôby (sója, šošovica). Trávy sú jedným z najrozšírenejších alergénov u nás, ale aj vo svete. Reakcia vyvolaná ich peľom postihuje 8-10 % obyvateľstva. Sezóna kvitnutia tráv začína už v apríli a trvá až do konca leta. Dochádza k ich častým skríženým reakciám. V tomto období začínajú kvitnúť aj skorocel, agát, baza, štiav a mnoho ďalších menej významných drevín a rastlín.
(Zdroj: Alergoimunologické centrum Prešov)
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári