lesa..."
Je zjazdný aj pre cyklistov
Chodník možno využiť na prechádzku prímestskými lesmi a lúkami. Nachádza sa na rozhraní výbežku Východoslovenskej nížiny pri juhozápadnom okraji Nízkych Beskýd. Prevýšenie chodníka dosahuje 70 metrov a až na úvodné drevené stupne a schody je zjazdný aj pre cyklistov.
Chodník lemuje desať stanovíšť s informačnými tabuľami, ktoré návštevníka oboznámia s okolitou krajinou, lesom a jeho funkciami, ale aj miestnou faunou a flórou. Zo živočíšnej ríše dominuje srnčia zver, nechýbajú líšky, zajace či diviaky, ale ani rôzne hlodavce, obojživelníky a vtáky. Z drevín je na novom náučnom chodníku bohato zastúpený dub, agát a hrab, z ihličnatých najmä borovica a smrekovec. Turistov poteší aj orchidea a chránená kvetina, známa ako vemenník.
Tri kríže
Špecifickou zastávkou je stanovište číslo sedem, nazvané Tri kríže. Tento názov zodpovedá legende o obesení richtárov z troch okolitých dedín, čo malo byť výstrahou pri potlačení roľníckeho povstania z roku 1831. Chodník sa končí v prírodnom amfiteátri.
Ako informovala Anita Fáková z odboru komunikácie š. p. Lesy SR, obsah náučnej trasy nesie jasné posolstvo - vybudovať vzťah detí i dospelých k lesu a prírode, naučiť ich chápať a zároveň aj ochraňovať životné prostredie, ale aj aktívne oddychovať a relaxovať v tieni stromov.
Lesnícky náučný chodník Bila hura je druhým náučným chodníkom odštepného závodu Vranov nad Topľou, š. p., Lesy SR. Prvým bol medzinárodný slovensko-poľský chodník Udava - Solinka, ktorý prechádza Národným parkom Poloniny a sprístupnili ho v auguste minulého roku. Za posledné roky pripravili Lesy SR pre verejnosť 20 lesníckych náučných chodníkov v rôznych kútoch Slovenska. Bila hura je dvadsiatym prvým. Líšia sa zameraním, polohou i oblasťou, v ktorej sa nachádzajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári