PREŠOV. Kalvária na kopci nad Prešovom je významným duchovným miestom pre všetkých veriacich. V minulosti sem prichádzali veriaci na sviatky Nájdenia a Posvätenia sv. Kríža vo veľkých zástupoch aj z okolitých žúp. V prvej polovici 20. storočia sa konalo na kalváriu niekoľko pútí ročne.
"Sezóna sa na prešovskej kalvárii tradične otvára na Veľkú noc a trvá do Sviatku všetkých svätých. V tomto období sa v kostolíku na vrchole konajú každú nedeľu sväté omše," povedal nám prešovský kaplán Radoslav Krenický.
Sústavné opravy
Kaplnky sú postavené zo slaného kameňa, preto sa musia sústavne opravovať. "Štyri roky reštaurujem a rekonštruujem kaplnky na kalvárii. Robím maliarsku výzdobu v malých kaplnkách. Ide o rastlinné ornamenty. Robím už na tretej kaplnke zo súboru, do ktorého patria bielo-červené kaplnky. Je to súbor kaplniek, kde je krížová cesta. Vo vnútri robím maliarsku výzdobu. Kedysi na začiatku to boli fresky, ale teraz sú to vápenné maľby. Maľba na princípe vápna. Je to stará technika, ktorou to musím urobiť, lebo je to pamiatka," informoval grafik a maliar Kamil Jirášek.
Kaplnka, na ktorej pracuje teraz, je nanovo vystavaná, pretože spadla pri rekonštrukcii. "Úplne celá spadla a musela sa vystavať nanovo. Takže nie je to reštaurovanie, ale rekonštrukcia toho, čo tam bolo. Maľujem všetko nanovo. Robím to tak, ako to bolo kedysi. A verím, že to bude také isté ako v minulosti. Postupujem podľa fotografií, ktoré sa našli alebo nachádzajú. Keby niekto náhodou mal nejaké fotky, tak by mi veľmi pomohli. Podľa tej jedinej fotky sme určili farebnosť. Ale nevieme, aké ornamenty majú byť vo všetkých kaplnkách," uviedol K. Jirášek.
Freska je trvácnejšia
Freska je maliarska technika, ktorá sa používala na začiatku renesancie. "Je to veľmi trvácne. Touto technikou sa vytvárali maľby v kostoloch. Freska sa robí do čerstvej omietky. Kým je vlhká, maľuje sa do nej. Farbu vpije, a keďže je maľba v omietke, je trvácnejšia, ako keby to bola obyčajná maľba na stene, ktorá by sa neskôr zlúpala. No postupne tie fresky nevidieť a sú prekryté inými maľbami," povedal Jirášek.
O prešovskej kalvárii
- Výstavba tohto sakrálneho diela je spojená s rekatolizačným pôsobením jezuitov v Uhorsku. Nábožensky motivované vojny v 16. storočí mali za následok nielen odpad od katolicizmu, ale aj od kresťanskej viery vôbec. Za jeden z hlavných prostriedkov na oživenie náboženského života si zvolili aj prešovskí jezuiti šírenie úcty k trpiacemu Kristovi. Najlepším názorným prostriedkom pre tento zámer sa stala kalvária. Autorom tohto diela je jezuitský páter František Perger, ktorý prišiel do Prešova v roku 1764, aby dielo, ktoré sa začalo stavať v roku 1721, dostalo konečnú podobu.
- Celý komplex kalvárie je tvorený Kostolom sv. Kríža, štrnástimi kaplnkami so zastaveniami krížovej cesty, veľkou Kaplnkou Svätých schodov, katakombami a cintorínom.
- Na kalvárii má svoje celoslovenské centrum hnutie Svetlo - Život.
Zdroj: internet
O rekonštrukcii
- Do rekonštrukcie štyroch kaplniek a elektrifikácie kalvárie investovala Prešovská farnosť sv. Mikuláša vlani milión korún (31 262 eur).
- S rozsiahlejšou rekonštrukciou sa začalo pred jedenástimi rokmi po tom, ako štát uvoľnil dve kaplnky, ktoré sa nachádzali v areáli vybudovaného krytu civilnej ochrany. Keďže úplná rekonštrukcia kalvárie by si vyžiadala vysoké investície, rozhodla sa rímskokatolícka cirkev riešiť opravy v jednotlivých etapách. Len oprava kaplnky Sväté schody, ktorá je napodobeninou kaplnky v Ríme, by si vyžiadala podľa projektu viac ako štyri milióny korún (125 047 eur).
- Prešovskú kalvária je postavené v členitom teréne a prudkom svahu na kamenných základoch. Najväčšie problémy spôsobuje vysoká vlhkosť, ktorá narúša stavby, oporné múry a prístupové cesty. Každoročne investujú do rekonštrukcií a opráv približne pol milióna korún (15 630 eur), ktoré získavajú predovšetkým od veriacich. Vzhľadom na to, že táto lokalita je aj atraktívnou turistickou zónou, zdroje na jej sanáciu získali z fondu Obnovme svoj domov. Sumou 200 000 Sk (6 252 eur) prispelo pred dvoma rokmi aj mesto Prešov z fondu vyčleneného pre obnovu kultúrnych pamiatok.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári