jsť stratenú princeznú. Za spoluprácu získali sladkú odmenu.
PREŠOV. Pre dvanásťročnú Aničku Janákovú z Oravy bola takáto forma prezentácie práce colníkov prekvapením. Veľmi sa jej to páčilo a darované kinder vajíčko ju potešilo. "Je v Prešove po prvý raz, je to pre ňu veľký zážitok," povedala nám jej sestra Vladimíra Maťašová z Lady (okres Prešov). Aj jej ročná dcérka Sofinka sa sladkej odmene od princeznej potešila, nevedela z nej oči odtrhnúť.
Najznámejší colník - apoštol Matúš
Takúto formu predstavovania svojej práce zvolili prešovskí colníci po prvý raz. "Pri pohľade späť do histórie by sme sa dostali až k biblickým textom Nového zákona, kde nájdeme zmienku o apoštolovi Matúšovi, patrónovi colníkov, ktorý bol predtým, než sa stal apoštolom, mýtnikom. Vyberal mýto pri Genezaretskom jazere," vysvetlila nám hovorkyňa Colného úradu v Prešove Renáta Kravcová. Podľa nej korene samotného colníckeho remesla by sme mohli hľadať už aj v starovekom Ríme u boha obchodu Merkúra, ktorého znak nosia colníci na uniformách.
Prvé zmienky o colníkoch na území Slovenska sú podľa zachovaných dobových materiálov zo stredoveku, keď v tomto období viedli cez naše územie významné obchodné cesty. Územie Slovenska zostáva súčasťou obchodných križovatiek v rámci Európy medzi severom a juhom, západom a východom. "Colnícke remeslo má podľa historických prameňov hlboké korene a tradíciu, čím si vyslúžilo punc hrdosti a nepísanú stavovskú česť," dodal R. Kravcová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári