stále vo vzduchu. Pôvodný zámer bol totiž iný.
PREŠOV. Výstavba pamätníka obetiam komunizmu bola schválená ešte v minulom volebnom období. Podarila sa dokončiť prvá etapa, osadenie pamätnej dosky na Hlavnej ulici. Jej pokračovaním mala byť výstavba fontánky pri Prešovskej univerzite (PU) v Prešove. Tá sa však neuskutočnila ani sa neuskutoční.
Chaotický výber
Primátor Pavel Hagyari (NEKA) sa medzičasom totiž dohodol s rektorom PU na výstavbe sochy. Primátor Hagyari, rektor René Matlovič a prorektor Peter Kónya zároveň vybrali víťazný návrh, ktorého autorom je Jaroslav Drotár, pedagóg PU. Poslanci tento výber spochybnili, pričom poukázali na to, že v komisii nemali žiadne zastúpenie. Komisia so zastúpením poslancov sa zišla až ex post a mala odobriť už vybraný návrh.
J. Kužma: Sochu nech platí univerzita
"Zastupiteľstvo schválilo fontánu 17. novembra. Prišiel pán primátor, nediskutoval s komisiou, ktorá k tomu bola zložená a zmenil tento návrh na sochu," vyčítal primátorovi poslanec Juraj Hurný (SDKÚ) a pripomenul, že víťazný návrh vyvolal spor v umeleckej obci. Vyzval hlavného kontrolóra, aby vykonal kontrolu súťaže na pamätník. Ešte ostrejší bol Jozef Kužma (SDKÚ), ktorý prispel do verejnej zbierky na výstavbu pamätníka - fontány.
Ak sa nevrátime k pôvodnému návrhu, tak tí, čo sme prispeli, sme boli oklamaní. Ak si chce fakulta stavať anjela, nech si ho stavia za vlastné.
Jozef Kužma, poslanec MsZ.
Sporný je už aj názov
Problém vznikol aj okolo názvu pamätníka. Pôvodne figuroval ako pamätník obetiam komunizmu. Názov stavby sa mal podľa predloženého materiálu zmeniť z Fontána 17. novembra na Pamätník Nežnej revolúcie. Časť poslancov trvala na pomenovaní Pamätník obetiam komunizmu, ďalší navrhovali Pamätník 17. novembra. Milan Laca (Smer) zase povedal, že sa zišla komisia "zložená z poslancov, ktorí boli v pôvodnej komisii a doplnená o ďalších," a tá odobrila výstavbu sochy. "Väčšinovým hlasovaním sme sa dojednali na formulácii, aká je uvedená v návrhu, to znamená Pamätník Nežnej revolúcie," povedal. Na to zaregoval J. Kužma, ktorý Lacovi odkázal, že je "proti tomu, aby bývalý člen strany Laca nám dal nejakého anjela". Peniaze na výstavbu pamätníka napokon MsZ odkleplo, spolu 56,43-tis. € (1,7 mil. Sk), vrátane projektovej dokumentácie. Komplet celý rozpočet stavby bude zaplatený z rozpočtu mesta, bez iných zdrojov.
Hagyari: Akceptovali sme požiadavku univerzity
PREŠOV. Výstavba pamätníka obetiam komunizmu v Prešove vyvoláva viaceré otázky. Financovaná bude z mestských peňazí, o víťaznom diele pritom rozhodla komisia, kde boli len dvaja zástupcovia PU a primátor. Rozhodnutie komisie spochybnil aj jeden z účastníkov súťaže, sochár Ladislav Gajdoš, ktorý ho označil za neobjektívne. Ďalšia vec je, že čas tlačí, 20. výročie nežnej revolúcie bude už tento rok. Oslovili sme preto primátora mesta Pavla Hagyariho. "Niektoré tvrdenia poslancov, najmä opozície, sú polopravdami. Mestské zastupiteľstvo rozhodlo o pamätníku. Nie o fontáne. O pamätníku obetiam komunizmu. Preto sme aj akceptovali návrh pána rektora, že tam nechcú fontánu, ale sochu. Pamätník je aj socha," uviedol P. Hagyari, ktorý na margo výhrad sochára Gajdoša povedal: "Je jediný, kto sa ozval a cíti sa veľmi urazený. Každý náhľad na umelecké dielo je subjektívny." Dodal, že víťaznú sochu odporučil profesor Srvátka, ktorý "vie dostatočne ohodnotiť umelecké diela". K výhradám, že komisia nekomunikovala s umeleckou obcou, primátor poznamenal: "Vytvoriť veľkú komisiu zo zástupcov umelcov je cesta do pekla. Tam bude toľko rôznych názorov na každé umelecké dielo, že podľa mňa je to zbytočné... Toto umelecké dielo bude v areáli univerzity, je to vzdanie úcty práve študentom - nech o tom rozhodne univerzita." Stihne sa pamätník vôbec postaviť? "V prípade, že to prejde, tak sa to stihne. V prípade, že to dnes neprejde, tak sa to nestihne," odvetil Pavel Hagyari. Zastupiteľstvo peniaze odkleplo.
frk
Kahanec: Boli sme postavení pred hotovú vec
PREŠOV. Jedným z iniciátorov výstavby Pamätníku obetiam komunizmu v Prešove bol ešte v minulom volebnom období poslanec Stanislav Kahanec (KDH). Postup primátora sa mu nepáči. "Som prekvapený, že ak chcel pán primátor niečo zmeniť, nestretol sa s iniciátormi tohto pamätníka. Žiaľ, od roku 2006 sa veci naťahujú doteraz... Očakával som, aj vzhľadom na verejnú zbierku, že to bude pamätník - fontánka s tabuľou Pamätník obetiam komunizmu. Tak to bolo schválené," povedal Kahanec a doplnil: "Aj teraz, 24. apríla som dostal pozvánku do komisie k tomuto pamätníku. Už k zmenám, ktoré dohodol primátor s rektorom PU. Táto komunikácia začala až v posledných dňoch a boli sme postavení pred hotovú vec. Pritom uznesenia boli jasné." Poslanec Kahanec zapochyboval, či sa vôbec stihne termín výročia, pričom "mali sme dostatok času, nevyužili sme ho a teraz sa snažíme riešiť veci narýchlo". Ako dodal, "upozorňoval som na to neraz na pôde mestského zastupiteľstva, ale stále niekto robil problémy a prekážky".
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári