Korzár logo Korzár Prešov

Mesto Bardejov pristúpilo ku kráteniu výdavkov

Bardejovskí poslanci minulý týždeň na rokovaní zastupiteľstva schválili zmeny v tohoročnom rozpočte mesta. Dôvodom sú znížené príjmy mesta v dôsledku hospodárskej krízy. Primátor Boris Hanuščak (Smer), viceprimátor Jozef Halecký (HZDS) a Peter Prokopovič

Boris Hanuščak. Zálohu na odmenu od mája už nechce dostávať.Boris Hanuščak. Zálohu na odmenu od mája už nechce dostávať. (Zdroj: meš)

(SDKÚ) počnúc mesiacom máj už nebudú k platu dostávať zálohu na tohoročnú odmenu. Návrh v tomto zmysle predniesol primátor a poslanci ho odsúhlasili.

BARDEJOV. Čo sa týka vyplácania záloh na odmeny pre primátora a viceprimátorov, poslanci o ich zrušení hlasovali už vo februári. Vtedy s odvolaním na zlú finančnú situáciu mesta takýto návrh predložil poslanec Ján Pecuch (KDH). Zastupiteľstvo vtedy jeho návrh zamietlo. Identický návrh, ktorý dal minulý týždeň primátor, však už zastupiteľstvo podporilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bardterm aj Bardbyt musia dať viac

Poslanci zoškrtali najmä bežné výdavky o 447-tisíc eur (13,5 mil. Sk). Zároveň zahrnuli do rozpočtu aj navýšené nájomné pre obchodné spoločnosti so stopercentnou majetkovou účasťou mesta Bardbyt a Bardterm o 100-tisíc eur (3,3 milióna korún), ako aj nerozdelený prebytok z hospodárenia mesta v minulom roku vo výške 267-tisíc eur (8 miliónov korún).

Príjmy tohoročného rozpočtu sú po úprave vo výške 17 978 409 eur. Bežné výdavky znížili na výsledných 10 340 056 eur. Navýšili však výdavky kapitálového rozpočtu o 452 510 eur na výsledných 5 160 650 eur.

Výdavky bude treba ešte krátiť

Šetrenie bežných výdavkov sa dotýka všetkých oddelení mestského úradu, mestskej polície, rozpočtových a príspevkových organizácií aj obchodných spoločností mesta. "Vedenie mesta pristúpilo k selektívnemu kráteniu namiesto paušálneho viazania výdavkov," uviedol vedúci oddelenia ekonomiky mestského úradu Miloš Mikula. Dodal, že je pravdepodobné, že navrhované zmeny nebudú dostatočné a rozpočet sa bude musieť ešte meniť. "To však už bude znamenať vážnejší zásah do fungovania samosprávy," upozornil.

SkryťVypnúť reklamu

Európskej komisii treba vrátiť peniaze

Zmenený rozpočet Bardejova však priniesol aj isté navýšenia. Ide o vyrovnanie nedoplatku na teple v 7 materských školách (33-tisíc eur), navýšenie výdavkov na sociálne služby (25-tisíc eur) a pre oblasť kultúry (10-tisíc eur). Mesto čaká ešte jeden nepríjemný finančný výdavok. Európskej komisii bude musieť vrátiť 16 389 eur (494-tis. Sk) plus úroky z omeškania.

Na tento fakt upozornil poslanec Ján Motyka (Smer). Spresnil, že sa to týka projektu Macro Ecos Ouverture, ktorého cieľom bolo zlepšenie správy mestského nehnuteľného majetku. Pripomenul, že vedúcim tohto projektu za mesto bol poslanec Pavol Tarcala (KDH), ktorý v tom čase zastával funkciu viceprimátora: "Pre mesto sa malo získať niečo nové, výsledkom je však to, že máme vrátiť 500-tisíc Sk. Najviac ma dorazil dôvod - že do Bruselu neboli dodané nejaké písomnosti. Preto, že Tarcala bol lajdák, teraz musíme peniaze vracať. Pritom poslanci KDH tu stále hovoria o rentabilite a hospodárnosti."

Keďže Pavol Tarcala na rokovaní zastupiteľstva nebol, na obvinenie jeho osoby reagoval Vladimír Savčinský (SDKÚ): "Musím sa ho zastať. Tarcala v roku 2003, keď sa projekt uzatváral, už nebol viceprimátorom. Je to ťažká podpásovka."

SkryťVypnúť reklamu

Tarcala: Ide o zámer špiniť nás

S otázkou, či sa cíti zodpovedný za to, že mesto musí Európskej komisii vrátiť 16 389 eur, sme oslovili samotného Pavla Tarcalu, predsedu poslaneckého klubu KDH pri bardejovskom mestskom zastupiteľstve. Uviedol, že projekt Marco Ecos Ouverture sa skončil v roku 2002: "Na prelome rokov 2002/2003 sa konali komunálne voľby. Nastúpilo nové zastupiteľstvo, ktoré prinieslo zmenu rozloženia síl. Pre nevôľu primátora Borisa Hanuščaka som vo funkcii zástupcu primátora skončil. Mestu som však odovzdal celú dokumentáciu týkajúcu sa projektu. Vo februári 2003, hoci to už nebolo v mojej kompetencii ani mojou povinnosťou, lebo už som nebol zástupcom primátora, som z vlastnej iniciatívy vypracoval záverečné hodnotenie projektu a odoslal ho do Bruselu. Odvtedy prešlo šesť rokov. Mesto za ten čas muselo s Bruselom komunikovať. Teda informáciu, že niečo nie je v poriadku, na mestskom úrade museli mať. Kladiem si otázku, prečo počas šiestich rokov problém neriešili. Vyzerá to tak, že na požiadavky z Bruselu iba sadal prach a nikto sa o to nestaral."

Pridal aj stanovisko k invektívam voči svojej osobe: "Ide o zámer špiniť tých, čo majú odvahu nesúhlasiť so súčasným vedením mesta, čo k nemu vyslovujú výhrady a poukazujú na nekalé praktiky tak funkcionárov mesta, ako aj primátora."

O projekte

  • Projekt Macro Ecos Ouverture sa realizoval cez Phare. Európska komisia podpísala zmluvu s mestom Calais (Francúzsko). V roku 2000 bol k tejto zmluve podpísaný dodatok o poddodávateľoch. Boli nimi mesto Braila (Rumunsko) a Bardejov. Povinnosťou Bardejova bola koordinácia v oblasti financovania vo vzťahu k Európskej komisii. Bardejov bol zapojený v projekte od 28. júna 2000 do 21. októbra 2002. Vedúcim projektu za mesto Bardejov bol Pavol Tarcala, vtedajší zástupca primátora. Rozpočet projektu bol 227 203 eur, z toho dotácia Phare 167 872 eur. Skutočná platba z Bruselu činila 142 691 eur. Európska komisia však uznala náklady na projekt iba vo výške 126 301 eur. Žiadajú vrátiť 16 389 eur.
  • Povinnosť vrátenia finančných prostriedkov pre Bardejov vznikla v dôsledku nedoloženia dokladov. Bardejovský mestský úrad na základe informácií z Bruselu skonštatoval, že vznikol rozdiel medzi skutočnosťou a finančnou správou, v ktorej chýbali doklady. Ide o vyúčtovanie zapojenia sa mesta Braila. "Nebolo preukázané vynaloženie nákladov, ktoré sa vzťahujú na ľudské zdroje a personál zapojený do projektu. Neboli predložené výplatné pásky ani doklady, ktoré sa týkali refundovateľných výdavkov, teda faktúry alebo pokladničné doklady," uviedol prednosta bardejovského mestského úradu Juraj Popjak.

meš

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  8. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 12 987
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 304
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 917
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 860
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 372
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 614
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 205
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 163
  1. Štefan Šturdzík: Slovensko - Titanic
  2. Zuzana Valachovičová: Ach to upratovanie, nielen Veľkonočné
  3. Juraj Jevin: Spojené voľby sme ešte nemali
  4. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  5. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  6. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  7. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  8. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 620
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 32 184
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 342
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 17 892
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 644
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 231
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 915
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 487
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Štefan Šturdzík: Slovensko - Titanic
  2. Zuzana Valachovičová: Ach to upratovanie, nielen Veľkonočné
  3. Juraj Jevin: Spojené voľby sme ešte nemali
  4. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  5. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  6. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  7. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  8. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 620
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 32 184
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 342
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 17 892
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 644
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 231
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 915
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 487
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu