Korzár logo Korzár Prešov
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
BARDEJOVSKÉ KÚPELE: MINULOSŤ, SÚČASNOSŤ, BUDÚCNOSŤ

Problémom je súdny spor mesta a akciovky

Bardejovské Kúpele sú známe kúpeľné a rekreačné miesto. V minulosti boli výkladnou skriňou. V súčasnosti sú smutné a ošumelé. Stratili lesk. Parky prišli o pestrosť, zeleň je nepokosená, dá sa tu vidieť ešte minuloročná suchá tráva, chodníky sú popraskané

Jozef Halecký a Boris Hanuščak. Riadia dianie v meste, pritom sú v súdnom spore o majetky v Bardejovských KúpeľochJozef Halecký a Boris Hanuščak. Riadia dianie v meste, pritom sú v súdnom spore o majetky v Bardejovských Kúpeľoch (Zdroj: meš)

, fontány nefungujú.... Aká ich teda čaká budúcnosť?

BARDEJOV. Ďalší osud kúpeľov závisí od vedenia akciovej spoločnosti Bardejovské Kúpele a mesta Bardejov. Bardejovské Kúpele sú totiž súčasťou mesta.

Za oba tábory kope Halecký

Kompetencie a povinnosti by si mali vlastníci kúpeľov a samospráva rozdeliť. O tom, že sa nevedia dohodnúť, svedčí súčasný stav, ako aj súdny spor, ktorý medzi sebou vedú celé desaťročie.

Zdá sa, že zmeniť Bardejovské Kúpele k lepšiemu budú musieť iní. Zostane na podnikateľoch vybudovať tu kongresové centrum, bazény či wellness. Už sa aj usilujú. Aktivity vyvíjajú Bielorusi a istý bardejovský podnikateľ. Zarážajúci je ešte jeden fakt - hoci Bardejovské Kúpele sú veľmi dôležité pre mesto a žije tu okolo 300 obyvateľov, nemajú zastúpenie v mestskom zastupiteľstve.

Aj keď sa bardejovská samospráva a vedenie akciovky Bardejovské Kúpele nevedia dohodnúť, predsa ich niečo spája. Je to poslanec Národnej rady SR Jozef Halecký (HZDS). Halecký je totiž lekárskym riaditeľom akciovej spoločnosti, vlastní v nich aj istý majetkový podiel a zároveň je viceprimátorom Bardejova. Preto sme zisťovali, ako Bardejovské Kúpele vidí on.

Prevláda liečba srdcovo-cievnych chorôb

Čo sa od roku 1997, keď Bardejovské Kúpele prešli privatizáciou, v nich zmenilo? "V minulosti bola dominantná liečba chorôb tráviaceho traktu. Teraz je to liečba srdcovo-cievnych chorôb. Polovica pacientov prichádza do Bardejovských Kúpeľov po operáciách srdca, po srdcových infarktoch a iných srdcovo-cievnych ochoreniach," uviedol Halecký. "Rozšírilo sa aj liečenie pacientov s obličkovými chorobami a s chorobami dýchacieho aparátu. V podstate okrem gynekologických, kožných a duševných ochorení sa v Bardejovských Kúpeľoch liečia skoro všetky vnútorné choroby. Pracuje sa aj na tom, aby sa tu liečili ochorenia pohybového aparátu," odpovedal. Zmena podľa neho nastala aj v tom, že do Bardejovských Kúpeľov prichádza viac pacientov zo zahraničia: "V prevažnej miere sú z Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, ale aj zo zámoria."

Lekárov je menej

Pred privatizáciou mali Bardejovské Kúpele 22 lekárov. Teraz sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky... "Počet lekárov súvisí s tým, že za socializmu bola ich rentabilita iná. Teraz je síce v Bardejovských Kúpeľoch lekárov menej, ale nemyslím si, že je tým znížená kvalita liečby," povedal Halecký. "Máme vypracovaný dotazníkový systém hodnotenia. Každý pacient, ktorý do kúpeľov príde, ho dostane do rúk. Vyjadruje sa k úrovni poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ubytovaniu, stravovaniu, ale aj k celkovej úrovni kúpeľov."

Dotazníky pravidelne vyhodnocujú. Podľa Haleckého sú pacienti so zdravotnou starostlivosťou či stravou spokojní. Pripustil, že kúpele majú aj isté rezervy v materiálno-technickom vybavení. Pacienti by uvítali ubytovanie v menších liečebných domoch.

Mimosúdne riešenie?

Podľa Haleckého väčšina zahraničných klientov prichádza do Bardejovských Kúpeľov za ovzduším: "Cítia sa tu lepšie, lebo je tu krásna príroda. Ostatné kúpele nemajú také členené územie, nemajú toľko lesov a rehabilitačných chodníkov. Je tu väčší pokoj. Sú mimo zóny mesta. Nepremávajú tu električky, vlaky, nie sú tu exhaláty."

S tým sa síce dá súhlasiť, ale zeleň v areáli kúpeľov je často nepokosená... Halecký tvrdí, že je to dané rozdrobenou vlastníckou štruktúrou. Určitú časť širšieho areálu kúpeľov vlastnia štátne lesy, istú časť mesto a ďalšiu súkromné osoby: "Minimálne a neorganizovane sa kosí hlavne nad cestou. Toto sa možno zovšeobecňuje na celé kúpele a budí to nespokojnosť."

Problém podľa Haleckého súvisí so súdnym sporom o pozemky, ktorý majú s mestom a vlečie sa celé desaťročie: "Malo by sa to mimosúdne vyriešiť. Prospelo by to tak kúpeľom, ako aj mestu."

Čo zvýši konkurencieschopnosť

Kúpele by mohol zatraktívniť aquapark či wellness. "Je to požiadavka klientov. Nevieme však odhadnúť, ako našu akciovú spoločnosť zasiahne hospodárska kríza. V pláne máme postaviť vonkajšie kryté kúpalisko s hodinovou kapacitou 100 klientov. Ide o investíciu skoro 3 300 000 eur (100 miliónov Sk). Kúpele však potrebujú aj parkoviská. Chceme sa stať oddychovou zónou pre celý Prešovský a Košický kraj, čo je zhruba milión obyvateľov. V pláne je aj to, aby sa tu konali kongresy, zjazdy a zahraničné spoločenské podujatia. K tomu však chýba zasadačka s kapacitou do tisíc miest. Myslím, že túto medzeru vyplní zahraničný investor. Chce tu postaviť päťhviezdičkový hotel, v ktorom má byť zasadačka pre 400 účastníkov a kúpalisko. Toto by značne zvýšilo konkurencieschopnosť Bardejovských Kúpeľov."

Predaj považuje za hrubú chybu

Hoci Halecký hovoril o plánovaných investíciách, ozývajú sa hlasy, že súčasní majitelia chcú kúpele predať. "Neviem o tom, že by sa malo predávať. Osobne som presvedčený, že súčasní vlastníci by kúpele predávať nemali. Mali by niesť zodpovednosť za ich úroveň a rozvoj. Keby sa predsa kúpele rozhodli predať, považoval by som to za ich hrubú osobnú aj spoločenskú chybu," dodal.

Čo hovoria o kúpeľoch
 • Primátor Bardejova Boris Hanuščak (Smer): "Bardejovské Kúpele boli vždy pre mesto pridanou hodnotou. Teraz je to opačne. Často musím reagovať na ohlasy ľudí, ktorí mi píšu listy, lebo si myslia, že ako primátor mám čo do nich hovoriť. Mesto vlastnilo 4,9 percenta akcií kúpeľov, s tým sme nemohli nič robiť. Ľudia dávajú do kontrastu krásne mesto a zanedbané kúpele. Vždy na to odpisujem, že, žiaľ, nemám kompetencie, lebo patria súkromnej spoločnosti. Máme len spoločný názov Bardejov." Čo sa týka vyše desať rokov sa ťahajúceho súdneho sporu o pozemky a lesy, Hanuščak uviedol: "Som za mimosúdnu dohodu. Bol som za ňu už po prehratom súdnom spore na okresnom súde. Dostal som však odporúčanie, aby som mimosúdnu dohodu nerobil. Otázka totiž stojí tak, či chcem na seba zobrať zodpovednosť, že mimosúdnou dohodou príde mesto o pozemky, pričom existuje predpoklad, že súdny spor by sme mohli vyhrať. Chcem však zdôrazniť, že za rozumných podmienok som aj teraz prístupný na kompromis. S vedením kúpeľov je však ťažké dospieť k rozumným podmienkam."
 • Poslanec, člen komisie cestovného ruchu Ján Pecuch (KDH): "Významný vplyv na rozvoj Bardejovských Kúpeľov má akciová spoločnosť. Pretože majetok, nehnuteľnosti, sú v drvivej väčšine v ich vlastníctve. Bardejovské Kúpele potrebujú obrovské investície do rozšírenia služieb aj do rekonštrukcie stavieb. Za posledných desať rokov sa v nich veľmi málo preinvestovalo. Ako generálny problém však vidím vzťahy mesta a akciovej spoločnosti. Ako by nejaký investor prišiel do Bardejovských Kúpeľov podnikať, keď medzi mestom a akciovou spoločnosťou existuje súdny spor o pozemky vnútri kúpeľov? Pre neho sú to tým pádom nedôveryhodní partneri. Pre veľkého investora ide o rizikový faktor. Je to nenormálny vzťah, keď sa medzi samosprávou a hlavným akcionárom v Bardejovských Kúpeľoch vedie dlhoročný súdny spor. Ako poslanec viem, že v minulosti už bola snaha uzavrieť problém mimosúdnou dohodou, ale skončilo to len pri chcení. Treba, aby si vedenie kúpeľov a mesta sadli za stôl a riešili problém. Lebo bez dohody v tomto smere nemôže dôjsť v výraznejšiemu rozvoju kúpeľov." Podľa poslanca sú horúcim zemiakom medzi mestom a vedením kúpeľov aj záležitosti týkajúce sa kúpeľov, do ktorých treba vložiť peniaze: "Každá strana povie - starajte sa vy. Takýchto príkladov je viac. Sťažnosti sú na tie najelementárnejšie veci, od čistoty, úpravy okolia a zelene až po kvalitu toaletného papiera v apartmánoch. Kým nedôjde k ochote dohodnúť si kompetencie a povinnosti, tak problémy budú pretrvávať."
meš

Letná turistická sezóna

Letná turistická sezóna už klope na dvere. Mesto má v kúpeľoch zriadenú turisticko-informačnú kanceláriu (TIK). Vedúci oddelenia podnikateľskej činnosti bardejovského mestského úradu Mikuláš Serečun tvrdí, že TIK je na letnú sezónu pripravená: "Spolupracujú s akciovou spoločnosťou Bardejovské Kúpele a majú k dispozícii informácie o aktuálnych koncertoch, podujatiach a akciách, ktoré sa v kúpeľoch konajú." TIK pripravuje vytvorenie internetového portálu zameraného na Bardejovské Kúpele. Pre tohoročnú letnú sezónu bude mať TIK k dispozícii aj informačné materiály o histórii kúpeľov, minerálnych prameňoch, liečbe a indikáciách, o pobytoch a procedúrach.

n Na letnú turistickú sezónu mysleli aj v akciovke Bardejovské Kúpele. Návštevníkom ponúkajú tenisové kurty, lesopark a kyslíkové dráhy, minigolf, bowling, fitnes, letné kúpalisko, kúpeľnú kolonádu, hudobný pavilón a koncertné siene. V uplynulých dňoch spustili do prevádzky aj squashové ihrisko. Letné kúpalisko bude návštevníkom k dispozícii od polovice mája. Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny naplánovali na 5. júna. Počas leta sa v Bardejovských Kúpeľoch uskutočnia Kúpeľné dni spojené s jarmokom a prezentáciou ľudových remesiel. Na august je pripravená výstava gladiol a ľalií. Pripravený je aj 55. ročník Medzinárodného hudobného leta – cyklus večerných koncertov klasickej hudby. September bude v znamení kongresov, bude sa tu konať lymfologický, rádiologický a gastroenterologický kongres.

meš


Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 34 287
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 305
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 545
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 128
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 020
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 607
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 954
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 694
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 647
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 556
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ľubomír Šarník, nový riaditeľ prešovskej nemocnice.

Súdia ho za nezaplatené dane a odvody.

9 h
Finančník Dávid Gedeon si na slobodu musí počkať.

Najvyšší súd predĺžil košickému podnikateľovi väzbu o ďalšie mesiace.

9 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Marček si odpykáva 25 rokov.

11 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

9 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

15 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop