Korzár logo Korzár Prešov
Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
BARDEJOVSKÉ KÚPELE: MINULOSŤ, SÚČASNOSŤ, BUDÚCNOSŤ

Problémom je súdny spor mesta a akciovky

Bardejovské Kúpele sú známe kúpeľné a rekreačné miesto. V minulosti boli výkladnou skriňou. V súčasnosti sú smutné a ošumelé. Stratili lesk. Parky prišli o pestrosť, zeleň je nepokosená, dá sa tu vidieť ešte minuloročná suchá tráva, chodníky sú popraskané

Jozef Halecký a Boris Hanuščak. Riadia dianie v meste, pritom sú v súdnom spore o majetky v Bardejovských KúpeľochJozef Halecký a Boris Hanuščak. Riadia dianie v meste, pritom sú v súdnom spore o majetky v Bardejovských Kúpeľoch (Zdroj: meš)

, fontány nefungujú.... Aká ich teda čaká budúcnosť?

BARDEJOV. Ďalší osud kúpeľov závisí od vedenia akciovej spoločnosti Bardejovské Kúpele a mesta Bardejov. Bardejovské Kúpele sú totiž súčasťou mesta.

Za oba tábory kope Halecký

Kompetencie a povinnosti by si mali vlastníci kúpeľov a samospráva rozdeliť. O tom, že sa nevedia dohodnúť, svedčí súčasný stav, ako aj súdny spor, ktorý medzi sebou vedú celé desaťročie.

Zdá sa, že zmeniť Bardejovské Kúpele k lepšiemu budú musieť iní. Zostane na podnikateľoch vybudovať tu kongresové centrum, bazény či wellness. Už sa aj usilujú. Aktivity vyvíjajú Bielorusi a istý bardejovský podnikateľ. Zarážajúci je ešte jeden fakt - hoci Bardejovské Kúpele sú veľmi dôležité pre mesto a žije tu okolo 300 obyvateľov, nemajú zastúpenie v mestskom zastupiteľstve.

Aj keď sa bardejovská samospráva a vedenie akciovky Bardejovské Kúpele nevedia dohodnúť, predsa ich niečo spája. Je to poslanec Národnej rady SR Jozef Halecký (HZDS). Halecký je totiž lekárskym riaditeľom akciovej spoločnosti, vlastní v nich aj istý majetkový podiel a zároveň je viceprimátorom Bardejova. Preto sme zisťovali, ako Bardejovské Kúpele vidí on.

Prevláda liečba srdcovo-cievnych chorôb

Čo sa od roku 1997, keď Bardejovské Kúpele prešli privatizáciou, v nich zmenilo? "V minulosti bola dominantná liečba chorôb tráviaceho traktu. Teraz je to liečba srdcovo-cievnych chorôb. Polovica pacientov prichádza do Bardejovských Kúpeľov po operáciách srdca, po srdcových infarktoch a iných srdcovo-cievnych ochoreniach," uviedol Halecký. "Rozšírilo sa aj liečenie pacientov s obličkovými chorobami a s chorobami dýchacieho aparátu. V podstate okrem gynekologických, kožných a duševných ochorení sa v Bardejovských Kúpeľoch liečia skoro všetky vnútorné choroby. Pracuje sa aj na tom, aby sa tu liečili ochorenia pohybového aparátu," odpovedal. Zmena podľa neho nastala aj v tom, že do Bardejovských Kúpeľov prichádza viac pacientov zo zahraničia: "V prevažnej miere sú z Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, ale aj zo zámoria."

Lekárov je menej

Pred privatizáciou mali Bardejovské Kúpele 22 lekárov. Teraz sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky... "Počet lekárov súvisí s tým, že za socializmu bola ich rentabilita iná. Teraz je síce v Bardejovských Kúpeľoch lekárov menej, ale nemyslím si, že je tým znížená kvalita liečby," povedal Halecký. "Máme vypracovaný dotazníkový systém hodnotenia. Každý pacient, ktorý do kúpeľov príde, ho dostane do rúk. Vyjadruje sa k úrovni poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ubytovaniu, stravovaniu, ale aj k celkovej úrovni kúpeľov."

Dotazníky pravidelne vyhodnocujú. Podľa Haleckého sú pacienti so zdravotnou starostlivosťou či stravou spokojní. Pripustil, že kúpele majú aj isté rezervy v materiálno-technickom vybavení. Pacienti by uvítali ubytovanie v menších liečebných domoch.

Mimosúdne riešenie?

Podľa Haleckého väčšina zahraničných klientov prichádza do Bardejovských Kúpeľov za ovzduším: "Cítia sa tu lepšie, lebo je tu krásna príroda. Ostatné kúpele nemajú také členené územie, nemajú toľko lesov a rehabilitačných chodníkov. Je tu väčší pokoj. Sú mimo zóny mesta. Nepremávajú tu električky, vlaky, nie sú tu exhaláty."

S tým sa síce dá súhlasiť, ale zeleň v areáli kúpeľov je často nepokosená... Halecký tvrdí, že je to dané rozdrobenou vlastníckou štruktúrou. Určitú časť širšieho areálu kúpeľov vlastnia štátne lesy, istú časť mesto a ďalšiu súkromné osoby: "Minimálne a neorganizovane sa kosí hlavne nad cestou. Toto sa možno zovšeobecňuje na celé kúpele a budí to nespokojnosť."

Problém podľa Haleckého súvisí so súdnym sporom o pozemky, ktorý majú s mestom a vlečie sa celé desaťročie: "Malo by sa to mimosúdne vyriešiť. Prospelo by to tak kúpeľom, ako aj mestu."

Čo zvýši konkurencieschopnosť

Kúpele by mohol zatraktívniť aquapark či wellness. "Je to požiadavka klientov. Nevieme však odhadnúť, ako našu akciovú spoločnosť zasiahne hospodárska kríza. V pláne máme postaviť vonkajšie kryté kúpalisko s hodinovou kapacitou 100 klientov. Ide o investíciu skoro 3 300 000 eur (100 miliónov Sk). Kúpele však potrebujú aj parkoviská. Chceme sa stať oddychovou zónou pre celý Prešovský a Košický kraj, čo je zhruba milión obyvateľov. V pláne je aj to, aby sa tu konali kongresy, zjazdy a zahraničné spoločenské podujatia. K tomu však chýba zasadačka s kapacitou do tisíc miest. Myslím, že túto medzeru vyplní zahraničný investor. Chce tu postaviť päťhviezdičkový hotel, v ktorom má byť zasadačka pre 400 účastníkov a kúpalisko. Toto by značne zvýšilo konkurencieschopnosť Bardejovských Kúpeľov."

Predaj považuje za hrubú chybu

Hoci Halecký hovoril o plánovaných investíciách, ozývajú sa hlasy, že súčasní majitelia chcú kúpele predať. "Neviem o tom, že by sa malo predávať. Osobne som presvedčený, že súčasní vlastníci by kúpele predávať nemali. Mali by niesť zodpovednosť za ich úroveň a rozvoj. Keby sa predsa kúpele rozhodli predať, považoval by som to za ich hrubú osobnú aj spoločenskú chybu," dodal.

Čo hovoria o kúpeľoch
 • Primátor Bardejova Boris Hanuščak (Smer): "Bardejovské Kúpele boli vždy pre mesto pridanou hodnotou. Teraz je to opačne. Často musím reagovať na ohlasy ľudí, ktorí mi píšu listy, lebo si myslia, že ako primátor mám čo do nich hovoriť. Mesto vlastnilo 4,9 percenta akcií kúpeľov, s tým sme nemohli nič robiť. Ľudia dávajú do kontrastu krásne mesto a zanedbané kúpele. Vždy na to odpisujem, že, žiaľ, nemám kompetencie, lebo patria súkromnej spoločnosti. Máme len spoločný názov Bardejov." Čo sa týka vyše desať rokov sa ťahajúceho súdneho sporu o pozemky a lesy, Hanuščak uviedol: "Som za mimosúdnu dohodu. Bol som za ňu už po prehratom súdnom spore na okresnom súde. Dostal som však odporúčanie, aby som mimosúdnu dohodu nerobil. Otázka totiž stojí tak, či chcem na seba zobrať zodpovednosť, že mimosúdnou dohodou príde mesto o pozemky, pričom existuje predpoklad, že súdny spor by sme mohli vyhrať. Chcem však zdôrazniť, že za rozumných podmienok som aj teraz prístupný na kompromis. S vedením kúpeľov je však ťažké dospieť k rozumným podmienkam."
 • Poslanec, člen komisie cestovného ruchu Ján Pecuch (KDH): "Významný vplyv na rozvoj Bardejovských Kúpeľov má akciová spoločnosť. Pretože majetok, nehnuteľnosti, sú v drvivej väčšine v ich vlastníctve. Bardejovské Kúpele potrebujú obrovské investície do rozšírenia služieb aj do rekonštrukcie stavieb. Za posledných desať rokov sa v nich veľmi málo preinvestovalo. Ako generálny problém však vidím vzťahy mesta a akciovej spoločnosti. Ako by nejaký investor prišiel do Bardejovských Kúpeľov podnikať, keď medzi mestom a akciovou spoločnosťou existuje súdny spor o pozemky vnútri kúpeľov? Pre neho sú to tým pádom nedôveryhodní partneri. Pre veľkého investora ide o rizikový faktor. Je to nenormálny vzťah, keď sa medzi samosprávou a hlavným akcionárom v Bardejovských Kúpeľoch vedie dlhoročný súdny spor. Ako poslanec viem, že v minulosti už bola snaha uzavrieť problém mimosúdnou dohodou, ale skončilo to len pri chcení. Treba, aby si vedenie kúpeľov a mesta sadli za stôl a riešili problém. Lebo bez dohody v tomto smere nemôže dôjsť v výraznejšiemu rozvoju kúpeľov." Podľa poslanca sú horúcim zemiakom medzi mestom a vedením kúpeľov aj záležitosti týkajúce sa kúpeľov, do ktorých treba vložiť peniaze: "Každá strana povie - starajte sa vy. Takýchto príkladov je viac. Sťažnosti sú na tie najelementárnejšie veci, od čistoty, úpravy okolia a zelene až po kvalitu toaletného papiera v apartmánoch. Kým nedôjde k ochote dohodnúť si kompetencie a povinnosti, tak problémy budú pretrvávať."
meš

Letná turistická sezóna

Letná turistická sezóna už klope na dvere. Mesto má v kúpeľoch zriadenú turisticko-informačnú kanceláriu (TIK). Vedúci oddelenia podnikateľskej činnosti bardejovského mestského úradu Mikuláš Serečun tvrdí, že TIK je na letnú sezónu pripravená: "Spolupracujú s akciovou spoločnosťou Bardejovské Kúpele a majú k dispozícii informácie o aktuálnych koncertoch, podujatiach a akciách, ktoré sa v kúpeľoch konajú." TIK pripravuje vytvorenie internetového portálu zameraného na Bardejovské Kúpele. Pre tohoročnú letnú sezónu bude mať TIK k dispozícii aj informačné materiály o histórii kúpeľov, minerálnych prameňoch, liečbe a indikáciách, o pobytoch a procedúrach.

n Na letnú turistickú sezónu mysleli aj v akciovke Bardejovské Kúpele. Návštevníkom ponúkajú tenisové kurty, lesopark a kyslíkové dráhy, minigolf, bowling, fitnes, letné kúpalisko, kúpeľnú kolonádu, hudobný pavilón a koncertné siene. V uplynulých dňoch spustili do prevádzky aj squashové ihrisko. Letné kúpalisko bude návštevníkom k dispozícii od polovice mája. Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny naplánovali na 5. júna. Počas leta sa v Bardejovských Kúpeľoch uskutočnia Kúpeľné dni spojené s jarmokom a prezentáciou ľudových remesiel. Na august je pripravená výstava gladiol a ľalií. Pripravený je aj 55. ročník Medzinárodného hudobného leta – cyklus večerných koncertov klasickej hudby. September bude v znamení kongresov, bude sa tu konať lymfologický, rádiologický a gastroenterologický kongres.

meš


Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Čím môže Slovensko pomôcť vo svete? Ukážkovou nemocnicou
 5. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 9. Stretne sa minister, bankár a analytik. Zhodnú sa na niečom?
 10. Prieskum: Prázdnu peňaženku už zažilo sedem z desiatich Slovákov
 1. Úpravy automobilov pre ZŤP
 2. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 3. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Tovar vám vynesú na miesto, ktoré ukážete prstom
 9. Slováci sú pri výbere investičných produktov čoraz náročnejší
 10. Humenčanov čakajú extra zľavy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 278
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 159
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 209
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 14 044
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 311
 6. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 10 055
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 208
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 9 061
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 941
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 758
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

NAKA zasahuje v Košiciach, dôvodom sú drogy

Počas akcie Dispečer zadržali dve osoby.

Počas zásahu vykonala NAKA tri domové prehliadky a tri prehliadky nebytových priestorov.

Plošné testovanie vyskúšajú na Bardejove. Mesto ešte nevie nič

Zatiaľ iba okresný úrad dal armáde kontakty.

Ilustračné foto.

V Snine ručne dotrieďovali odpad. Chcú poznať mieru triedenia obyvateľmi

V meste vyprodukujú ročne na hlavu približne tristo kilogramov odpadu.

Mesto Snina sa zapojilo do ručného dotrieďovania odpadu. Od analýzy si sľubuje lepšie triedenie odpadu.

Cétečko a lôžka. Roky prázdny nemocničný dom duchov je plný vecí

V nevyužívanej budove tečie voda, svietia svetlá, funguje výťah.

Zdravotníci a pacienti sa síce z historického pavilónu odsťahovali, ale väčšina zariadenia s nimi neodišla.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Armáda predstavila základný plán celoplošného testovania

Ministerstvo obrany identifikovalo päťtisíc odberných miest.

Testovanie obyvateľov na Covid-19 v odberovom centre v Košiciach.

Za vyliečených považujú ľudí aj bez testu. Je to podložené výskumom, tvrdia hygienici

Aj bez testu môže karanténu ukončiť len lekár alebo hygienik.

Ilustračné foto.

Koronavírus na Slovensku: Máme nedeľný rekord, nákaza sa šíri v rodinách a práci (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo za nedeľu 860 ľudí pozitívne testovaných na nový koronavírus. Laboratóriá otestovali 5 025 vzoriek. Pribudli aj štyri úmrtia pacientov s Covid-19, celkovo si pandémia vyžiadala 92 obetí. Vyliečilo sa ďalších 177 osôb. Aktívnych prípadov nákazy je 23 067.

Testovanie na nový koronavírus.
Prezidentka Zuzana Čaputová počas navštevy Univerzitnej nemocnice v Martine.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop