Korzár logo Korzár Prešov
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Problémom je súdny spor mesta a akciovky

Bardejovské Kúpele sú známe kúpeľné a rekreačné miesto. V minulosti boli výkladnou skriňou. V súčasnosti sú smutné a ošumelé. Stratili lesk. Parky prišli o pestrosť, zeleň je nepokosená, dá sa tu vidieť ešte minuloročná suchá tráva, chodníky sú popraskané

Jozef Halecký a Boris Hanuščak. Riadia dianie v meste, pritom sú v súdnom spore o majetky v Bardejovských KúpeľochJozef Halecký a Boris Hanuščak. Riadia dianie v meste, pritom sú v súdnom spore o majetky v Bardejovských Kúpeľoch (Zdroj: meš)

, fontány nefungujú.... Aká ich teda čaká budúcnosť?

BARDEJOV. Ďalší osud kúpeľov závisí od vedenia akciovej spoločnosti Bardejovské Kúpele a mesta Bardejov. Bardejovské Kúpele sú totiž súčasťou mesta.

Za oba tábory kope Halecký

Kompetencie a povinnosti by si mali vlastníci kúpeľov a samospráva rozdeliť. O tom, že sa nevedia dohodnúť, svedčí súčasný stav, ako aj súdny spor, ktorý medzi sebou vedú celé desaťročie.

Zdá sa, že zmeniť Bardejovské Kúpele k lepšiemu budú musieť iní. Zostane na podnikateľoch vybudovať tu kongresové centrum, bazény či wellness. Už sa aj usilujú. Aktivity vyvíjajú Bielorusi a istý bardejovský podnikateľ. Zarážajúci je ešte jeden fakt - hoci Bardejovské Kúpele sú veľmi dôležité pre mesto a žije tu okolo 300 obyvateľov, nemajú zastúpenie v mestskom zastupiteľstve.

Aj keď sa bardejovská samospráva a vedenie akciovky Bardejovské Kúpele nevedia dohodnúť, predsa ich niečo spája. Je to poslanec Národnej rady SR Jozef Halecký (HZDS). Halecký je totiž lekárskym riaditeľom akciovej spoločnosti, vlastní v nich aj istý majetkový podiel a zároveň je viceprimátorom Bardejova. Preto sme zisťovali, ako Bardejovské Kúpele vidí on.

Prevláda liečba srdcovo-cievnych chorôb

Čo sa od roku 1997, keď Bardejovské Kúpele prešli privatizáciou, v nich zmenilo? "V minulosti bola dominantná liečba chorôb tráviaceho traktu. Teraz je to liečba srdcovo-cievnych chorôb. Polovica pacientov prichádza do Bardejovských Kúpeľov po operáciách srdca, po srdcových infarktoch a iných srdcovo-cievnych ochoreniach," uviedol Halecký. "Rozšírilo sa aj liečenie pacientov s obličkovými chorobami a s chorobami dýchacieho aparátu. V podstate okrem gynekologických, kožných a duševných ochorení sa v Bardejovských Kúpeľoch liečia skoro všetky vnútorné choroby. Pracuje sa aj na tom, aby sa tu liečili ochorenia pohybového aparátu," odpovedal. Zmena podľa neho nastala aj v tom, že do Bardejovských Kúpeľov prichádza viac pacientov zo zahraničia: "V prevažnej miere sú z Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, ale aj zo zámoria."

Lekárov je menej

Pred privatizáciou mali Bardejovské Kúpele 22 lekárov. Teraz sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky... "Počet lekárov súvisí s tým, že za socializmu bola ich rentabilita iná. Teraz je síce v Bardejovských Kúpeľoch lekárov menej, ale nemyslím si, že je tým znížená kvalita liečby," povedal Halecký. "Máme vypracovaný dotazníkový systém hodnotenia. Každý pacient, ktorý do kúpeľov príde, ho dostane do rúk. Vyjadruje sa k úrovni poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ubytovaniu, stravovaniu, ale aj k celkovej úrovni kúpeľov."

Dotazníky pravidelne vyhodnocujú. Podľa Haleckého sú pacienti so zdravotnou starostlivosťou či stravou spokojní. Pripustil, že kúpele majú aj isté rezervy v materiálno-technickom vybavení. Pacienti by uvítali ubytovanie v menších liečebných domoch.

Mimosúdne riešenie?

Podľa Haleckého väčšina zahraničných klientov prichádza do Bardejovských Kúpeľov za ovzduším: "Cítia sa tu lepšie, lebo je tu krásna príroda. Ostatné kúpele nemajú také členené územie, nemajú toľko lesov a rehabilitačných chodníkov. Je tu väčší pokoj. Sú mimo zóny mesta. Nepremávajú tu električky, vlaky, nie sú tu exhaláty."

S tým sa síce dá súhlasiť, ale zeleň v areáli kúpeľov je často nepokosená... Halecký tvrdí, že je to dané rozdrobenou vlastníckou štruktúrou. Určitú časť širšieho areálu kúpeľov vlastnia štátne lesy, istú časť mesto a ďalšiu súkromné osoby: "Minimálne a neorganizovane sa kosí hlavne nad cestou. Toto sa možno zovšeobecňuje na celé kúpele a budí to nespokojnosť."

Problém podľa Haleckého súvisí so súdnym sporom o pozemky, ktorý majú s mestom a vlečie sa celé desaťročie: "Malo by sa to mimosúdne vyriešiť. Prospelo by to tak kúpeľom, ako aj mestu."

Čo zvýši konkurencieschopnosť

Kúpele by mohol zatraktívniť aquapark či wellness. "Je to požiadavka klientov. Nevieme však odhadnúť, ako našu akciovú spoločnosť zasiahne hospodárska kríza. V pláne máme postaviť vonkajšie kryté kúpalisko s hodinovou kapacitou 100 klientov. Ide o investíciu skoro 3 300 000 eur (100 miliónov Sk). Kúpele však potrebujú aj parkoviská. Chceme sa stať oddychovou zónou pre celý Prešovský a Košický kraj, čo je zhruba milión obyvateľov. V pláne je aj to, aby sa tu konali kongresy, zjazdy a zahraničné spoločenské podujatia. K tomu však chýba zasadačka s kapacitou do tisíc miest. Myslím, že túto medzeru vyplní zahraničný investor. Chce tu postaviť päťhviezdičkový hotel, v ktorom má byť zasadačka pre 400 účastníkov a kúpalisko. Toto by značne zvýšilo konkurencieschopnosť Bardejovských Kúpeľov."

Predaj považuje za hrubú chybu

Hoci Halecký hovoril o plánovaných investíciách, ozývajú sa hlasy, že súčasní majitelia chcú kúpele predať. "Neviem o tom, že by sa malo predávať. Osobne som presvedčený, že súčasní vlastníci by kúpele predávať nemali. Mali by niesť zodpovednosť za ich úroveň a rozvoj. Keby sa predsa kúpele rozhodli predať, považoval by som to za ich hrubú osobnú aj spoločenskú chybu," dodal.

Čo hovoria o kúpeľoch
 • Primátor Bardejova Boris Hanuščak (Smer): "Bardejovské Kúpele boli vždy pre mesto pridanou hodnotou. Teraz je to opačne. Často musím reagovať na ohlasy ľudí, ktorí mi píšu listy, lebo si myslia, že ako primátor mám čo do nich hovoriť. Mesto vlastnilo 4,9 percenta akcií kúpeľov, s tým sme nemohli nič robiť. Ľudia dávajú do kontrastu krásne mesto a zanedbané kúpele. Vždy na to odpisujem, že, žiaľ, nemám kompetencie, lebo patria súkromnej spoločnosti. Máme len spoločný názov Bardejov." Čo sa týka vyše desať rokov sa ťahajúceho súdneho sporu o pozemky a lesy, Hanuščak uviedol: "Som za mimosúdnu dohodu. Bol som za ňu už po prehratom súdnom spore na okresnom súde. Dostal som však odporúčanie, aby som mimosúdnu dohodu nerobil. Otázka totiž stojí tak, či chcem na seba zobrať zodpovednosť, že mimosúdnou dohodou príde mesto o pozemky, pričom existuje predpoklad, že súdny spor by sme mohli vyhrať. Chcem však zdôrazniť, že za rozumných podmienok som aj teraz prístupný na kompromis. S vedením kúpeľov je však ťažké dospieť k rozumným podmienkam."
 • Poslanec, člen komisie cestovného ruchu Ján Pecuch (KDH): "Významný vplyv na rozvoj Bardejovských Kúpeľov má akciová spoločnosť. Pretože majetok, nehnuteľnosti, sú v drvivej väčšine v ich vlastníctve. Bardejovské Kúpele potrebujú obrovské investície do rozšírenia služieb aj do rekonštrukcie stavieb. Za posledných desať rokov sa v nich veľmi málo preinvestovalo. Ako generálny problém však vidím vzťahy mesta a akciovej spoločnosti. Ako by nejaký investor prišiel do Bardejovských Kúpeľov podnikať, keď medzi mestom a akciovou spoločnosťou existuje súdny spor o pozemky vnútri kúpeľov? Pre neho sú to tým pádom nedôveryhodní partneri. Pre veľkého investora ide o rizikový faktor. Je to nenormálny vzťah, keď sa medzi samosprávou a hlavným akcionárom v Bardejovských Kúpeľoch vedie dlhoročný súdny spor. Ako poslanec viem, že v minulosti už bola snaha uzavrieť problém mimosúdnou dohodou, ale skončilo to len pri chcení. Treba, aby si vedenie kúpeľov a mesta sadli za stôl a riešili problém. Lebo bez dohody v tomto smere nemôže dôjsť v výraznejšiemu rozvoju kúpeľov." Podľa poslanca sú horúcim zemiakom medzi mestom a vedením kúpeľov aj záležitosti týkajúce sa kúpeľov, do ktorých treba vložiť peniaze: "Každá strana povie - starajte sa vy. Takýchto príkladov je viac. Sťažnosti sú na tie najelementárnejšie veci, od čistoty, úpravy okolia a zelene až po kvalitu toaletného papiera v apartmánoch. Kým nedôjde k ochote dohodnúť si kompetencie a povinnosti, tak problémy budú pretrvávať."
meš

Letná turistická sezóna

Letná turistická sezóna už klope na dvere. Mesto má v kúpeľoch zriadenú turisticko-informačnú kanceláriu (TIK). Vedúci oddelenia podnikateľskej činnosti bardejovského mestského úradu Mikuláš Serečun tvrdí, že TIK je na letnú sezónu pripravená: "Spolupracujú s akciovou spoločnosťou Bardejovské Kúpele a majú k dispozícii informácie o aktuálnych koncertoch, podujatiach a akciách, ktoré sa v kúpeľoch konajú." TIK pripravuje vytvorenie internetového portálu zameraného na Bardejovské Kúpele. Pre tohoročnú letnú sezónu bude mať TIK k dispozícii aj informačné materiály o histórii kúpeľov, minerálnych prameňoch, liečbe a indikáciách, o pobytoch a procedúrach.

n Na letnú turistickú sezónu mysleli aj v akciovke Bardejovské Kúpele. Návštevníkom ponúkajú tenisové kurty, lesopark a kyslíkové dráhy, minigolf, bowling, fitnes, letné kúpalisko, kúpeľnú kolonádu, hudobný pavilón a koncertné siene. V uplynulých dňoch spustili do prevádzky aj squashové ihrisko. Letné kúpalisko bude návštevníkom k dispozícii od polovice mája. Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny naplánovali na 5. júna. Počas leta sa v Bardejovských Kúpeľoch uskutočnia Kúpeľné dni spojené s jarmokom a prezentáciou ľudových remesiel. Na august je pripravená výstava gladiol a ľalií. Pripravený je aj 55. ročník Medzinárodného hudobného leta – cyklus večerných koncertov klasickej hudby. September bude v znamení kongresov, bude sa tu konať lymfologický, rádiologický a gastroenterologický kongres.

meš


Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť
 2. BLoKK v Bratislave je pred dokončením, ponúka posledné apartmány
 3. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 4. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 5. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 6. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 9. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 3. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Zmeny v systéme revíznych postupov
 6. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 7. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 8. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 9. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 10. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 501
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 078
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 818
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 640
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 368
 6. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 6 092
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 4 992
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 117
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 705
 10. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 215

Blogy SME

 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Podozrivý z úniku dokumentu o Zurianovi a spol. je policajný funkcionár
 2. Peter Biščo: Netrpezlivo a s obavami čakám vo svojej imaginárnej čakárni ...
 3. Jozef Rybár: Dôchodca kontra politici
 4. Andy Nosko: Dysfunkcia mozgu Igora Matoviča ako časovaná bomba
 5. Martina Paulenová: Na čo frflú rodičia na materskej dovolenke?
 6. Marek Mačuha: Povinná vakcinácia revisited
 7. Jano Richter: § 'Všeobecné ohrozenie' versus Robert F. a antivaxeri
 8. Julius Kravjar: ANTIPLAG systémy: Turnitin sa stáva vysoko dominantným hráčom na trhu
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 11 226
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 826
 3. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 6 143
 4. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 947
 5. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 898
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 327
 7. Pavel Macko: Špinavý útok voči mojej rodine trvá už šesť rokov! 4 038
 8. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 3 881
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obyvatelia tejto lokality spôsobujú susedom problémy.

Aj starosta Družstevnej je zúfalý.


21 h
Spôsobom per rollam prebehla aj konferencia SFZ.

Pridajú sa na východe k Trebišovu ďalší?


41m
O väzbe rozhodoval Okresný súd Košice II.

Trojicu vinia z prevádzačstva z Ukrajiny.


21 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kateřina Trávničková vystupuje verejne na instagrame @kate.travnicek, kde sa venuje najmä informovaniu o výchove detí. Má vyštudovanú lingvistiku a andragogiku. Momentálne je v psychoterapeutickom výcviku. Fascinujú ju neurovedy.

Kate Trávničková chápe strach antivaxerov.


24. nov
Peter Schut.

Český prezident zaviedol rituál, na ktorý nemá oporu v ústave.


7 h
Ruské vojenské cvičenie v Nižnom Novgorode zo septembra.

Za pučom vidí Zelenskyj aj Moskvu.


29. nov
Truls Möregard hrá s hranatou raketou.

Majstrom sveta v stolnom tenise sa stal Fan Čen-tung.


6 h

Blogy SME

 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Podozrivý z úniku dokumentu o Zurianovi a spol. je policajný funkcionár
 2. Peter Biščo: Netrpezlivo a s obavami čakám vo svojej imaginárnej čakárni ...
 3. Jozef Rybár: Dôchodca kontra politici
 4. Andy Nosko: Dysfunkcia mozgu Igora Matoviča ako časovaná bomba
 5. Martina Paulenová: Na čo frflú rodičia na materskej dovolenke?
 6. Marek Mačuha: Povinná vakcinácia revisited
 7. Jano Richter: § 'Všeobecné ohrozenie' versus Robert F. a antivaxeri
 8. Julius Kravjar: ANTIPLAG systémy: Turnitin sa stáva vysoko dominantným hráčom na trhu
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 11 226
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 826
 3. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 6 143
 4. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 947
 5. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 898
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 327
 7. Pavel Macko: Špinavý útok voči mojej rodine trvá už šesť rokov! 4 038
 8. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 3 881
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu