STROPKOV. Cieľom stretnutia bolo podať občanom presné a neskreslené informácie o tom, čo je to pyrolýza. "Urobili sme medzi obyvateľmi Stropkova malú anketu. Týkala sa názoru na plánovaný zámer v Stropkove. Výsledky boli zaujímavé, aj keď väčšina bola proti. Tretina ľudí z oslovených, asi šesťsto respondentov, vôbec netušila, čo je pyrolýza. Ľudia nemajú základné informácie, ktoré sú potrebné pri rozhodovaní," informoval technický riaditeľ firmy Jaroslav Dlugoš.
Vplyv na životné prostredie
Občania mali otázky, ktoré sa týkali životného prostredia. "Prečo Slovensko potrebuje takýto závod, keď sme v minulom roku museli dovážať 11-tisíc ton pneumatík. Prečo by sa zo Slovenska mala stať skládka odpadu pre celú Európu," opýtal sa Stropkovčan Venglovič.
Podľa Milana Kovačiča, ktorý je dlhoročným odborníkom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, nie je jedenásťtisíc ton až tak veľa. "Plán odpadového hospodárstva Slovenskej republiky počíta s tým, že sa budú recyklovať alebo spracovávať odpady tohto druhu, čiže pneumatík, až do 58 percent. Podstatné je, že sa tam vyvárajú iné suroviny. Každá pneumatika obsahuje 40 percent uhlíka a ten je dôležitý na výrobu ďalších pneumatík. Tento plyn by mohol byť energeticky využitý po vyčistení. Bude sa to čistiť od smradľavých zložiek a pôjde to ešte cez uhlíkový filter. Niečo podobné ako plynová maska, kde sa všetky škodliviny okrem CO zachytia," uviedol M. Kovačič.
Otázky mali aj občania, ktorí v chemickom priemysle pracovali alebo pracujú. "Mal som prácu v podobnom cechu. A boli tam dobré bezpečnostné predpisy. Bol som svedkom požiaru v závode, kde sa vyrábali umelé hmoty," zdôraznil pán Kapa zo Stropkova.
"Robil som inšpektora pre ochranu ovzdušia. Posudzovali sme v rámci tohto projektu rozšírenie celulózky v Ružomberku zhruba o trojnásobok. Všetci obyvatelia boli proti, no napriek tomu sme sa do toho pustili, pretože sme vedeli, že projekt bude znamenať podstatné zlepšenie životného prostredia v Ružomberku. Chlór sme nahradili ozónom a Váh pod celulózkou je čistejší ako ten, ktorý je pred ňou. Dnes tam rybári chytajú ryby," dodal Kovačič.
Mesto rozhodnutie zatiaľ nezmenilo
"Toto stretnutie sme museli pripraviť a usporiadať, pretože to vyplýva zo zákona a túto úlohu sme splnili. Stále platí uznesenie mestského zastupiteľstva a pokiaľ nebude zmenené, mesto Stropkov nemá dôvod sa ďalej tejto téme venovať," informoval hovorca mesta Stropkov Imrich Makó.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári