VRANOV NAD TOPĽOU. Alojz Kobjelský, riaditeľ Mestského domu kultúry vo Vranove, rozprúdil na zastupiteľstve debatu o mestskom rozhlase. "Nehovorím o zrušení rozhlasu, ale hovorím o hľadaní alternatívy, pretože všetky mestá na Slovensku už rozhlas nemajú. Má ho jedine Vranov. Doteraz som mal dostatok prostriedkov na to, aby som sa oň staral, ale tento rok je výnimočný v tom, že máme hospodársku krízu a snažíme sa všetci šetriť, kde sa dá. Takže, keď mi treba zaplatiť za roztrhnutý kábel, ktorý je permanentne roztrhnutý, zvažujem, či je to rozumné," informoval A. Kobjelský.
V meste sú sídliská, kde mestský rozhlas vôbec nie je. "Sú tu dva tábory. Jeden tvrdí, že máme pokračovať v rozširovaní mestského rozhlasu, ale stálo by to viac ako 100 000 eur. No myslím, že to bude fenomén len vo Vranove, pretože rozhlas už žiadne mestá nemajú. Starší ľudia rozhlas chcú, lebo sú naň zvyknutí. Mladí ľudia rozhlas nechcú, radšej si sadnú za počítač a na internet. Hľadajú iné alternatívy informovanosti," uviedol Kobjelský.
Kobjelský: Rozhlas cítim ako prívesok
Riaditeľ predstavil poslancom aj novú televíziu vo Vranove. "Na jej internetovej stránke sme začali s umiestňovaním všetkých videopríspevkov o dianí v meste. Internet je budúcnosť a tam by som ja osobne videl vhodnosť investovania finančných príspevkov na rozširovanie tohto projektu. Momentálne som túto televíziu postavil z rozpočtových prostriedkov, ktoré mám k dispozícii. Ale kríza doniesla to, že nebudem môcť intenzívne pokračovať v napredovaní v tejto oblasti, ako to bolo minulý rok, keď som to začal. Nebolo by to informovanie len pre občanov v tomto meste, ktorí žijú na jednotlivých uliciach, ale aj pre občanov, ktorí žijú v zahraničí a chcú si pozrieť, čo sa v ich meste deje. Rozhlas cítim ako prívesok, ktorý by nemusel teoreticky byť. Ideálne by bolo, keby sme vo Vranove mali nejakú sieť, aby sme všetci boli prepojení cez nejakú optiku. LCD panel je veľmi dobrá vec v centre mesta. Len to nerieši odľahlé kúty mesta," zdôraznil riaditeľ mestského domu kultúry.
Primátor chce rozhlas zachovať
Poslanec Marek Molčan navrhol, aby mesto informovalo na veľkých bilbordových tabuliach.
Primátor však rozhlas chce zachovať aj naďalej. "Som za zachovanie rozhlasu a hľadanie spôsobov, ako rozhlas modernizovať, pretože sú rôzne moderné technológie. Pozerám aj na to, že občanom treba vyjsť v ústrety. Najmä staršia generácia považuje rozhlas za jedno dôležité médium, ktoré by malo byť naďalej zachované a skvalitňované. Aj návrh, ktorý tu padol s informačnou tabuľou, je pre mňa zaujímavý. Možno je to len pre tých, ktorí sa pohybujú v meste, ale je to tiež zaujímavá možnosť reklamy a odovzdávania informácií," informoval primátor mesta Tomáš Lešo.
Svoj názor nám vyjadril aj poslanec mestského zastupiteľstva vo Vranove nad Topľou Igor Pribula: "Myslím si, že rozhlas je už zastaraná technológia na mestské podmienky. A hlavne vysoko nákladná. Myslím si, že verejnosť častejšie používa nové technológie."
Názory občanov sa rôznia
Vo vranovských uliciach sme sa pýtali na to, aký majú občania názor na podávanie informácie cez rozhlas. "Podľa mňa je rozhlas už prežitok a veľmi ruší ľudí. Pripadá mi to ako keby mesto bolo obcou. V obciach často hlásia. Bol by som za to, aby sa rozhlas zrušil, pretože v dnešnej dobe, keď je hospodárska kríza, tak by bolo dobré zrušiť ho. Nehovorím, že rozhlas nie je dobrý, ale sú už iné možnosti ako informovať občanov. A ak by rozhlas mal ostať v meste, tak stačí, ak bude občanov informovať o niečom raz denne a nie stále," uviedol Eugen Tatár.
Podobne rozmýšľa i Róbert Drabík, ktorý je za zrušenie, pretože býva na sídlisku a tam rozhlas dosť rapčí. "Kým rozhlas funguje, tak by bola škoda vrážať do niečoho iného. Bývam na sídlisku, ktoré je trošku ďalej od centra, ale keď som v centre, tak rozhlas slúži na informovanosť a ja s tým nemám žiadny problém," dodala Eva Gajdošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári