me s vozom naloženým drevom, vo vytrvalosti a zručnosti a poslednou disciplínou bola súťaž o najsilnejšieho koňa.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Furmani a ich kone súťažili vlastne v tom, čo robia celý život. Z neprístupných miest v horách zvážajú vyťažené drevo. Súťaž je pre nich akýmsi relaxom a príležitosťou na stretávanie. Umiestnenie v každej z nich je zároveň príležitosťou ako sa prezentovať na majstrovstvách Slovenska. Musia totiž absolvovať najmenej deväť pretekov.
Dedičná práca
"Je to ťažká práca, ale ja ju robím s radosťou, nie preto, že musím. V našej rodine je taká tradícia, robili to naši otcovia a teraz aj ja s bratom a našimi deťmi," povedal nám furman Emil Jurko z Radatíc (okres Prešov), ktorý súťažil so svojím synom Erikom.
Táto práca sa spravidla v rodinách dedí. Potvrdil to aj najstarší pretekár Vincent Rusinko z Bajerova (okres Prešov), ktorý pracuje v lesoch už 30 rokov. Chytil do rúk opraty a súťažil, lebo jeho syn bol v tom čase rozhodcom. "Sú to skúsené kone, verím že sa dobre umiestnia, hoci aj dobrý kôň sa občas potkne. Niekedy je to o šťastí," hodnotil šance.
Furmani
V každej z disciplín kone urobili len to, čo im furman prikázal, ale trestným bodom sa niekedy nevyhli ani tí najskúsenejší. Ich techniku prísne hodnotil hlavný rozhodca Jozef Bratko. Vysvetlil nám aj význam povelov, ktoré furmani dávali koňom. "Višta znamená doľava, hojta vpravo, keď povie prrr, musia zastaviť a na povel hijó idú vpred," poučil nás.
Povzbudzovanie publika a hluk urobili svoje a niektoré kone boli nervózne. Rytierske čierne vraníky Kari a Bandy sa počas súťaže javili ako najzdatnejšie. Peter Chobor z Pavloviec (okres Vranov) nebol žiadny nováčik. Na viacerých súťažiach sa umiestnil na popredných miestach a v roku 2006 bol dokonca majstrom Slovenska. "Celý život, od malého chlapca, robím s koňmi a mám taký názor, nech každý robí to, čo ho baví. V mojom prípade to tak je," konštatoval.
Medzi súťažiacimi bol aj nováčik, ktorý štartoval po prvý raz. Furman Jozef Kočiš z Fintíc v okrese Prešov so synom Vratkom. "Mám trochu obavy, ale môj syn veľmi chcel ísť na preteky, tak som súhlasil. Naše kone Mišo a Kubo sú zapriahnuté v páre tiež prvý raz," zdôveril sa nám furman.
Cestný zákon ich zaskočil
Furmani sa počas prestávok aj posťažovali, čo všetko ich v poslednom čase obmedzuje. Kone si musia nielen kúpiť, kŕmiť a obriadiť, ale za prácu im niektorí urbárnici neplatia načas. Vraj v čase krízy je to čoraz horšie a istú disciplínu si zachovali len štátne lesy.
Nový cestný zákon pre nich znamená ďalšiu prekážku. Záprahy s koňmi sa už totiž nemôžu voľne pohybovať po cestách 1. triedy. Museli si teda nakúpiť nákladné vozidlá, upraviť ich a prevážať kone na miesto určenia, čo pre nich znamenalo ďalšie výdavky, vrátane cestnej dane. Navyše od júna musia absolvovať aj psychologické testy.
Víťazi
Skúsených aj menej skúsených účastníkov konečné výsledky trochu prekvapili. Potvrdilo sa, že niekedy je dobré umiestnenie aj o šťastí. Prvé miesto si vybojoval Ján Suško z Belej nad Cirochou (okres Snina), druhé Peter Chobor z Pavloviec v okrese Vranov a tretie Jozef Porvazník z Modrej nad Cirochou (okres Humenné). "Jazdecké aj parkúrové preteky majú v našom meste už dlhodobú tradíciu a želali by sme si, aby aj furmani k nám chodievali pravidelne," poznamenal na záver primátor Jozef Oros.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári