TOKAJÍK. Keďže pôvodná expozícia z roku 1985 nezodpovedala súčasnej úrovni historických poznatkov, a najmä, bola poznačená dobou, v ktorej vznikla, Múzeum SNP v Banskej Bystrici vyvinulo snahu, ktorej výsledkom je kus histórie založený na faktoch bez ideologického podtónu.
Expozícia bez ideológie
"Pôvodná expozícia mala 24 rokov a treba povedať, že bola poznačená dobou. Bola ladená ideologicky, to znamená, že vychádzala síce z boja proti fašizmu, ale skončila v podstate konfrontáciou Varšavskej zmluvy s NATO. Nová expozícia je prísne založená na našom výskume, nekomentujeme, len približujeme to, čo sa stalo. Je striktne historická, založená na faktoch," zdôraznil riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev (Banskobystrické múzeum má Múzeum Tokajíckej tragédie v prenájme - pozn. red.).
Ako povedal, nová expozícia je inštalovaná tak, aby tu hlavne žiaci zo základných a stredných škôl mohli absolvovať vyučovacie hodiny dejepisu. Budú si môcť pozrieť dokumentárne filmy s vojnovou tematikou v kinosále s najmodernejšou audiovizuálnou technikou.
Skutočný rozmer tragédie
Exponáty a mapy, ktoré verne zobrazujú dianie v období druhej svetovej vojny, dopĺňa aj film, v ktorom o Tokajíckej tragédii rozprávajú jej priami svedkovia. "Tento film možno na niekoho pôsobí archaicky. Musím však zdôrazniť, že v ňom vystupujú ľudia, ktorí Tokajícku tragédiu prežili. Ide o veľmi cenný dokument," povedal S. Mičev. "Snažili sme sa zdokumentovať všetky vypálené obce na východnom Slovensku. Priblížime masové hroby, ešte do expozície doplníme mapu represálií po celom Slovensku, akýsi celkový prehľad. Okrem iného sme v múzeu vytvorili aj zaujímavý priestor, kde sa budú môcť prezentovať krátkodobé výstavy najmä umeleckého charakteru."
Podľa riaditeľa Múzea SNP sú ťažiskom expozície emócie. "V prvej miestnosti sú sklenené lepty - portréty ľudí, ktorí tragédiu neprežili. Mám pocit, že je to emocionálne veľmi silný pohľad. Chceli sme dosiahnuť, aby si návštevníci múzea uvedomili, že v Tokajíku na konci druhej svetovej vojny zahynuli všetci muži a následne bola celá obec vypálená. Najväčšou tragédiou bolo, že toto sa udialo len pár dní pred oslobodením. Nacisti vypálili pár dní pred oslobodením niekoľko desiatok obcí hlavne tu, na východnom Slovensku. Systematicky vysťahovali obce a vypaľovali ich. Bola to pomsta ľuďom za to, že pomáhali partizánskemu hnutiu," objasňuje tragické udalosti z konca druhej svetovej vojny.
Starostka je nadšená
Oslovili sme aj starostku Tokajíka Janu Medvecovú, ktorá netajila nadšenie z úspešne zavŕšeného diela. "Je to veľmi príjemný pocit vidieť túto novú expozíciu. Už som ani neverila, že sa Múzeu SNP podarí našu expozíciu dotiahnuť do úplného konca."
Celkové náklady na rekonštrukciu expozície v réžii Múzea SNP v Banskej Bystrici predstavovali sumu 16 000 €.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári