Korzár logo Korzár Prešov
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Žiakov cirkevných škôl diskriminuje zákon

Deti zo Šarišských Sokoloviec, ktoré navštevujú cirkevnú základnú školu sv. Jána Krstiteľa na ulici 9. mája v Sabinove, nemajú preplácané cestovné. Ale deti zo Šarišských Sokoloviec, ktoré navštevujú štátnu základnú školu v Sabinove, náhradu cestového dos

Cirkevná základná škola sv. Jána Krstiteľa. Žiaci za Šarišských Sokoloviec, ktorí ju v Sabinove navštevujú, nemajú zo zákona nárok na preplácanie cestovného.Cirkevná základná škola sv. Jána Krstiteľa. Žiaci za Šarišských Sokoloviec, ktorí ju v Sabinove navštevujú, nemajú zo zákona nárok na preplácanie cestovného. (Zdroj: Ingrid Timková)

távajú.

PREŠOV/ŠARIŠSKÉ SOKOLOVCE. Na problém nerovnakého prístupu k školopovinným deťom nás upozornila pani A. E. zo Šarišských Sokoloviec. Jej deti navštevujú cirkevnú základnú školu sv. Jána Krstiteľa. Ako sme však zistili, tento problém sa netýka len žiakov tejto školy, ale je všeobecný.

Žiaci cirkevných a súkromných základných škôl nemajú nárok na dopravné, ako sa oficiálne preplácanie cestovného označuje. Pritom pre viacčlenné rodiny je preplácanie cestovného veľkým prínosom. Najmä keď vezmeme do úvahy, že cestovanie na krátke vzdialenosti prímestskou autobusovou dopravou je drahé. Veď za vzdialenosť do 4 kilometrov je obyčajné cestovné 0,50 eura (15,06 Sk) a zľavnené 0,25 eura (7,54 Sk).

Môže za to zákon

Pani A. E. oslovila aj zriaďovateľa školy, ktorým je Arcibiskupský školský úrad v Košiciach, avšak odpoveď nedostala. Nám však tento úrad stanovisko poslal. Jeho riaditeľ Miroslav Jacko uviedol, že financovanie nákladov na dopravu žiakov rieši zákon o financovaní základných i stredných škôl a školských zariadení z roku 2003. V zákone sa konštatuje, že ministerstvo školstva môže prideliť na žiadosť zriaďovateľa štátnej školy finančné prostriedky na isté špecifiká. Medzi ne patria aj náklady na dopravu žiakov. "V paragrafe 6 je uvedené, že toto neplatí pre cirkevné školy. V praxi to znamená, že žiaci navštevujúci cirkevné školy v súčasnosti nemajú nárok na preplatenie nákladov na dopravu do školy," informoval M. Jacko.

V zmysle vyhlášky ministerstva školstva financie na dopravné spravujú krajské školské úrady, ktoré ho vyplácajú obciam. Preto sme oslovili Krajský školský úrad v Prešove. Vedúca oddelenia odborných a metodických činností Mária Stanislavová k problému uviedla: "Postup pri predkladaní žiadostí určuje Smernica ministerstva školstva z roku 2008. V zmysle platných právnych predpisov sa dopravné uhrádza zákonnému zástupcovi žiaka v prípade, ak v obci, kde má trvalé bydlisko, nie je zriadená základná škola a obec má s inou samosprávou uzatvorenú dohodu o spoločnom školskom obvode. Ak žiak navštevuje inú školu (mimo určeného školského obvodu), dopravné mu nebude poskytované. Žiakom cirkevnej školy a súkromnej školy sa finančné prostriedky na úhradu dopravného neposkytujú."

Od septembra by všetko malo byť inak

Podobné stanovisko sme dostali aj z ministerstva školstva. Hovorkyňa Dana Španková pre Korzár uviedla, že ak si obec na účel zabezpečenia povinnej školskej dochádzky nezriadi základnú školu, a tá je v inej obci, s ktorou má spoločný školský obvod, je obec povinná z prostriedkov štátneho rozpočtu uhradiť žiakovi cestovné náklady na dopravu vo výške ceny v hromadnej doprave. Dodala, že uvedené ustanovenia sa vzťahujú výlučne na základné a špeciálne základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti obce a krajského úradu - nie na súkromné a cirkevné.

Podľa hovorkyne by sa to však malo zmeniť: "V súčasnosti ministerstvo predkladá návrh na zmenu kritérií úpravou § 8 zákona č. 596/2003 a následne aj smernice č. 10/2008-R. Pripravovaná zmena spočíva v poskytovaní dopravného aj žiakom s trvalým pobytom v obci, ktorá nemá zriadenú základnú školu a žiaci dochádzajú do najbližšej základnej školy v zriaďovateľskej pôsobnosti cirkevného zriaďovateľa. Účinnosť novely zákona sa predpokladá od 1. septembra 2009." Ak je podľa Špankovej rodina v zlej sociálnej situácii, dáva do pozornosti pre ňu aj ďalšie dávky, ktoré spravuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Je to motivačný príspevok, dotácia na stravu či dotácia na školské pomôcky.

Financie na dopravné sa nevyčerpali

Zarážajúce pritom je, že financie na dopravné sa zvyčajne nevyčerpajú. Krajský školský úrad v Prešove dokonca v tomto roku istú časť z nich vrátil do štátneho rozpočtu. Vedúca oddelenia ekonomických činností Viera Kuchárová uviedla, že v roku 2008 pre zriaďovateľov základných škôl v územnej pôsobnosti Prešovského kraja a školám v ich zriaďovateľskej pôsobnosti pridelili na dopravné 1 213 735 eur (36,565 milióna Sk). Z roku 2007 boli do roku 2008 presunuté nevyčerpané prostriedky vo výške 56 363 eur (1,698 milióna Sk). Disponibilné zdroje na dopravné pre rok 2008 predstavovali spolu 1 270 098 eur (38,263 milióna Sk). "Z uvedenej sumy bolo čerpaných takmer 1,182 milióna eur (35,607 milióna Sk). Presunutých do roku 2009 bolo 75 383 eur (2,271 milióna Sk) a vrátených do štátneho rozpočtu bolo 12 779 eur (385-tisíc Sk)," skonštatovala.

Ďalší problém

Výška cestovného autobusovou dopravou

ŠARIŠKÉ SOKOLOVCE/PREŠOV. "Naša rodina prežíva ťažký rok. Každé euro musíme dva razy otočiť. Pritom nielenže pre svoje deti, navštevujúce cirkevnú základnú školu, nemám nárok na preplácanie cestovného, ale na cestovné autobusovou dopravou do Sabinove minie naša rodina oveľa viac, ako to bolo v minulom roku. Pritom Prešovský samosprávny kraj (PSK) tvrdil, že výška cestovného sa v marci vrátila na minuloročnú sadzbu. V našom prípade to však nie je pravda. Kým v minulom roku stál na trase Šarišské Sokolovce - Sabinov zľavnený cestovný lístok 6 korún (0,20 eura), teraz zaň platíme 0,25 eura (7,54 Sk)," posťažovala sa pani A. E. zo Šarišských Sokoloviec.

Zníženie cestovného sa nekonalo

Pozreli sme sa teda, aká je realita. Jednosmerný lístok na trase do 4 kilometrov, kde patrí aj vzdialenosť Šarišské Sokolovce - Sabinov, stál v minulom roku 12 Sk (0,40 eura), po zvýšení cestovného od januára 2009 bol za 0,50 eura. V marci vstúpil do platnosti nový cenový výmer PSK, ktorý mal priniesť zníženie cestovného. Na trase do 4 kilometrov sa však zníženie nekonalo. Zostalo vo výške zvýšenej sadzby 0,50 eura. To isté sa týka zľavneného lístka a tiež zľavneného lístka z čipovej karty.

Príčinou je výška dotácie pre dopravcov

Keďže cenový výmer je v kompetencii predsedu PSK, oslovili sme hovorkyňu samosprávneho kraja Veroniku Fitzekovú. "Trasa do 4 km nie je taká frekventovaná. Cestujúci zvyčajne cestujú na väčšie vzdialenosti. Vzdialenosti medzi zastávkami do 4 km sú väčšinou na území krajského a okresných miest, kde cena jednosmerného lístka na MHD je väčšinou 0,40 eura (12 Sk). Z toho dôvodu aj cestovné v prímestskej autobusovej doprave je porovnateľné s cenami MHD," uviedla. Podotkla, že pôvodný návrh, týkajúci sa zníženia cenového výmeru na sadzbu roku 2008, bol viazaný na navýšenie dotácie pre autobusových dopravcov o 2 987 452 eur (90 miliónov Sk): "Zastupiteľstvo PSK však schválilo nižšiu sumu - 2 655 513 eur (80 miliónov Sk), čo sa napokon odrazilo aj na úpravách v jednotlivých tarifných pásmach. Takže v novom cenovom výmere, platnom od marca 2009, sme sa čo najviac priblížili k pôvodným cenám, aj keď nie všetky kopírujú úroveň roku 2008."

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 463
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 124
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 7 896
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 785
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 635
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 383
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 276
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 842

Blogy SME

 1. Adriana Boysová: Neviem, či voliť a koho voliť, ale viem, koho by som voliť chcela
 2. Roman Kebísek: Rubensov obraz neznámej dvornej dámy ako portrét jeho zosnulej 12-ročnej dcéry
 3. Ján Šeďo: Rusko ide produkovať vlastencov ako na linke. Vznikne aj nová Zoja ?
 4. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
 5. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 6. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 7. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 8. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 135 096
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 979
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 659
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 129
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 182
 6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 822
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 585
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 951
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moskovský štadión Lužniki počas výročia ruskej invázie na Ukrajinu.

Prikamskije viťjazi terorizujú západnú časť Ruska. Teraz si posvietili na školu, ktorá zanedbáva vlastenectvo.


30. máj
Na snímke z dronu záchranári pracujú na mieste nehody osobných vlakov v Balasore vo východoindickom štáte Odiša.

Viac ako 900 ľudí je zranených.


a 3 ďalší 1 h
Protest pred parlamentom proti dohode s USA.

Politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila.


14 h
Ukrajinský vojak páli na ruské pozície pri Bachmute.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

Blogy SME

 1. Adriana Boysová: Neviem, či voliť a koho voliť, ale viem, koho by som voliť chcela
 2. Roman Kebísek: Rubensov obraz neznámej dvornej dámy ako portrét jeho zosnulej 12-ročnej dcéry
 3. Ján Šeďo: Rusko ide produkovať vlastencov ako na linke. Vznikne aj nová Zoja ?
 4. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
 5. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 6. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 7. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 8. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 135 096
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 979
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 659
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 129
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 182
 6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 822
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 585
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 951
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu