ešiteľný problém čiernych skládok.
PREŠOV. Zdá sa, že boj proti divokým skládkam odpadu bude večný. Ľudia sú nepoučiteľní a len čo jedna zmizne, za krátky čas sa objaví nová. V každom okrese je síce situácia v malých detailoch odlišná, ale podľa prednostov ide o problém, ku ktorému sú samosprávy benevolentné.
Vinník sa hľadá ťažko
„Keby sme chceli adresne uložiť sankciu, museli by sme mať svedka a dokázať konkrétnemu človeku, že tam odpad uložil. Podľa zákona čiernu skládku musí zlikvidovať obec alebo mesto, teda ten, komu patrí konkrétny pozemok," upresnil prednosta KÚŽP Václav Mihok. Neskrýval názor, že často robia chybu práve starostovia, keď v obci nevytvoria podmienky, teda nie je dostupných viac kontajnerov.
Na adresu samospráv prednosta OÚŽP v Humennom Jozef Harakaľ dodal, že starostovia by iste ušetrili, keby namiesto nákladov za likvidovanie čiernych skládok nakúpili viac kontajnerov. "Lenže starostovia neplatia zo svojich, ale z obecných peňazí, nechcú ísť proti svojim voličom, tak to tolerujú," zdôraznil staroľubovniansky prednosta Ladislav Polák.
Stavebný boom v Tatrách
V posledných mesiacoch sa vo Vysokých Tatrách veľa stavia a rekonštruuje a to je ďalší problém. „Stavebníci dokážu navoziť na brehy Tatranského potoka alebo iných lokalít tony stavebného odpadu. Spolupracujeme s políciou, ale ťažko sa to dokazuje a na druhej strane jednu skládku zlikvidujeme a na inom mieste sa objaví nová. Podobne je to pri chatách alebo záhradách," povedal o skúsenostiach v okrese Kežmarok prednosta Ján Tropp. Podobné problémy rieši aj jeho popradský kolega Peter Dujava.
Vidia východisko
Viacerí prednostovia sa zhodli na jednom východisku, ktoré však starostovia zrejme odmietnu akceptovať. „Ak samospráva dostane pokutu a navyše musí čiernu skládku na obecné náklady zlikvidovať, nech túto cenu premietne do poplatku za likvidáciu odpadu na nasledujúci rok. Občania sa budú búriť, ale možno sa stanú zodpovednejšími," navrhol prednosta OÚŽP v Stropkove Michal Malina.
Odpadky v osadách
Osobitným problém sú skládky v rómskych osadách. Hoci sa v niektorých okresoch nájdu výnimky, väčšina osád je plná odpadkov a to bez ohľadu na to, či majú kontajnery, alebo nie. Nepomáhajú pokuty ani osveta. "Niekedy mi to pripadá tak, akoby čakali na letné prietrže alebo povodne, keď voda odplaví odpad do potokov," poznamenal Ján Tropp z Kežmarku. Netajil rozhorčenie nad tým, že tento odpad často zamorí potoky v ochranných pásmach a vznikne ďalší problém.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári