HANISKA/PREŠOV. Pamätník postavili v roku 1938 ako symbol toho, že na východe Slovenska došlo v roku 1831 k veľkému roľníckemu povstaniu. Nepokoje zasiahli vyše 150 východoslovenských obcí. Na čele rebélie stáli richtári z niektorých obcí a niekoľko chudobných zemanov. Povstanie nakoniec potlačila uhorská armáda.
Obec má zviazané ruky
Haniska sa ešte donedávna o kopec, na ktorom pamätník stojí, neúspešne súdila. "Bohužiaľ, bývalý vlastník kopec predal. Súčasný majiteľ sa nám nehlási. Máme problém aj s vyberaním daní a v jeho majetku je i prístupová cesta k pamätníku. Takže my nemôžeme robiť nič," informoval nás starosta obce Haniska (okres Prešov) Ján Pavuk.
Obec vlastní len pamätník a priľahlé územie, ktoré je ohraničené obrubou. "Obec to zdedila od Pamiatkového úradu ako národnú kultúrnu pamiatku. Všetko ostatné patrí vlastníkovi, o ktorom nič nevieme. Takže úrad ani nevie o tom, ako to všetko ide z ruky do ruky," skonštatoval starosta.
Haniska sa o pamätník stará
"Chceme pamätník zveľadiť, ale prioritou sú teraz iné veci. V obci sme začali robiť kanalizáciu a protipovodňové systémy. Aj na opravy pamätníka chceme podať projekty, ale nedá sa všetko naraz. Robíme len nutné opatrenia, aby sa pomník nerozsypal. Pracovníci z obce robia pravidelnú údržbu a udržujú pamätník v takom stave, ako momentálne je. Pokiaľ k nemu nebude sprístupnená cesta, nemôžeme robiť nič. Ani odrezať jeden kriak, lebo nás môže niekto zažalovať, že čo robíme na jeho pozemku. Chceme to riešiť. Sem-tam tu prídu školáci a vyčistia okolie, ale stále chodíme po cudzom pozemku," uviedol starosta.
O zveľadenie pamiatky má záujem aj mesto Prešov. "Môžeme iniciovať rokovanie ohľadom zlepšenia údržby tohto objektu a jeho okolia. Ide o peknú lokalitu, ktorú obyvatelia využívajú na relax a odpočinok, preto má mesto záujem na tom, aby sa momentálny stav prostredia i pamätníka zlepšil. Myslíme si, že pamätníku historickej udalosti, ktorú toto súsošie pripomína, by mala byť venovaná väčšia pozornosť," povedala hovorkyňa primátora mesta Prešov Katarína Pirohová.
Prešovčanom sa lokalita páči
"Pri pamätníku sa dá pekne relaxovať. Chodím sem rada, je tu nádherný výhľad v každom ročnom období. Dá sa tu oddychovať a kochať sa pohľadom," povedala nám turistka Zuzana Zimovčáková. Pridala sa k nej aj ďalšia turistka Veronika: "Chodím sem často a rada. No vôbec som netušila, že chodím po súkromnom pozemku. Myslela som si, že to všetko patrí Haniske."
Fakty
Na Cemjate boli kedysi súboje
- Blízke či vzdialenejšie okolie mesta Prešov je bohaté na historické, kultúrne a prírodné zaujímavosti. Okrem spomínaného pamätníka nachádzajú sa tu aj liečivé a minerálne pramene. Obľúbeným výletným miestom mnohých Prešovčanov je prímestská časť Cemjata.
- Po značkovaných chodníkoch, ktoré vychádzajú priamo z Prešova, je možnosť pochodiť desiatky kilometrov bez toho, aby sa tu niečo opakovalo. Možnosti hubárčenia, zberu lesných plodov, či osviežiť sa pri minerálnom prameni v oáze Tichá je skutočným relaxom. Z ďalších zaujímavosti je potrebné spomenúť Petöfiho buk, na ktorom je vyryté meno známeho básnika. Ďalej je to Čertov kameň, dve jazierka, jedno s kačicami, tiež ohradené areály pre kone a diviaky. Veľkú zásluhu pri údržbe či budovaní spomínaných objektov majú tu sídliace školské lesy.
- V druhej polovici apríla v tejto turistický zaujímavej oblasti otvorili školské lesy ďalšiu zaujímavosť - náučný chodník v lese zvanom Brecín. Návštevníkovej pozornosti iste neujde malá lesná čistinka vedľa diviačej obory s informačnou tabuľou a pamätným kameňom na pamiatku jednej z posledných obetí osobných súbojov. V oblasti školských lesov sa v 19. storočí nachádzali kúpele, ktoré vďačia za svoj zrod žriedlu minerálneho prameňa. S tým súvisel aj bohatý spoločenský život vtedajšej hýriacej šľachty, ktorý neraz vyústil od osobných urážok až po streľbu z pištole na 25 krokov. Známe boli duely grófa Szirmanayho, Gundelfingera a najmä baróna Luszenskeho. Ten padol v úplne poslednom súboji 8. januára 1881. Pamiatkou na tieto udalosti zostalo pomenovanie priľahlého lesa - Zabíjaná.
Milan Kaľavský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári