PREŠOV. V Prešove sa stretlo asi 15 rodín z celej republiky, ktoré sa doposiaľ kontaktovali len cez internet. "Naše združenie vzniklo preto, že chceme informovať o ochorení PEC. Je to ochorenie nohy, ktorá je vyvrátená dovnútra, päta je veľmi vysoko, achilovka je skrátená a tým pádom je to taká deformita nohy. Najväčším problémom je informovanosť o tomto probléme, ktorý sa pritom dá riešiť," povedala šéfka združenia PECKA Žaneta Gajdošová.
Základom je podľa jej slov včas podchytiť problém. "V prvom rade je dôležité začať dieťa sadrovať. Hneď po narodení. Dieťa do tých šiestich týždňov má veľkú elasticistu achilovky, treba to teda podchytiť včas. Bohužiaľ, stáva sa aj na Slovensku, že mamička sa ani 15 dní po pôrode nedozvie, čo je s jej dieťaťom, a zanedbá sa to. Aj tak však nádej je. Lebo dieťa do troch rokov je tak disponibilné, čo sa týka naťahovania svalov, achilovky a šliach, že to nemusí byť problém," vysvetlila Ž. Gajdošová.
V najbližšom čase sa chystajú "peckári" osloviť lekárov v okolí, rozdať im letáky s informáciami o tejto chorobe, aby rodičia vedeli, na koho sa obrátiť.
Nestrácať hlavu
Základom správnej liečby "peciek" je informovanosť. "Žena leží v pôrodnici a nevie, čo je dieťaťu," poznamenala Prešovčanka Zuzana Červenická. V prvom rade by rodičia, ktorým sa takéto dieťa narodí, nemali strácať hlavu.
"My sme si to už prežili, oni si to už prežiť nemusia. Preto chceme, aby sa dostali k informáciám. Kedykoľvek sme naporúdzi. Jednoducho, naše deti budú normálne chodiť a budú aj ich," dodala Ž. Gajdošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári