PREŠOV. Rezervácia by svojou rozlohou 2 123,8 hektára patrila k najväčším na území Slovenska. Ako zdôraznil náčelník LZ VLK Juraj Lukáč, práve toto územie v posledných rokoch postihli extrémne povodne. Dediny likvidovali nielen veľké škody na majetku, ale neďaleko Čirča počas povodne zomreli dokonca aj dvaja ľudia.
Trojnásobná ťažba dreva
Lukáč upozornil na dlhodobo zlé zaobchádzanie s hospodárením v lesoch tejto lokality. Zdôraznil, že ťažba dreva sa zvýšila na trojnásobok, čím vznikli pásy holorubov. Vyhlásením rezervácie Čergov chcú zastaviť ťažbu, alebo ju aspoň výrazne obmedziť, ako aj zakázať vstup motorovým vozidlám a zastaviť poľovačky. „Pre ľudí, ktorí žijú v oblasti, by rezervácia neznamenala žiadne obmedzenia. Bude slúžiť ako prírodná ochrana proti povodniam," konštatoval J. Lukáč pripomínajúc, že zdravý les lepšie odolá povodniam, ako akékoľvek technické opatrenia.
Kritizoval investície do poldrov
Veľmi kriticky sa vyjadril k opatreniam štátu, ktoré navrhli odborníci. Podľa nich by mali v rámci protizáplavových opatrení postaviť pri rieke Ľutinka poldry na zachytenie vody za 10 miliónov eur. LZ VLK to považuje za zbytočné peniaze.
Schvaľovací proces
Náčelník Lukáč už zažil schvaľovanie prírodnej rezervácie. Ešte nezabudol na dlhý proces schvaľovania súkromnej prírodnej rezervácie Vlčia s rozlohou 21 hektárov. „Keď bude politická vôľa, tak rezervácia môže byť ešte tento rok," povedal Lukáč k návrhu, ktorý včera doručili na Krajský úrad životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári