Tá totiž musí od niektorých pacientov vyberať za diagnostiku poplatok, lebo Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera s ňou odmietli podpísať zmluvy. Pacienti pritom tvrdia, že na niektoré odborné vyšetrenia čakajú aj mesiace. Poisťovne reagujú, že sa u nich nikto nesťažoval.
PREŠOV. Pacienti u rádiologičky Leškovej radšej zaplatia, len aby nemuseli čakať na vyšetrenie v iných zdravotníckych zariadeniach niekoľko mesiacov. Často ide o akútne prípady.
Skúsenosti pacientov
Do Prešova prišla z vidieka pani Viera s výrazným a bolestivým abscesom na krku. Doma nechala tri deti a doslova prosila o pomoc. Mala teploty, blúdila podľa vlastných slov po Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana, ale nikto sa jej nechcel ujať. Na odborné vyšetrenie mala čakať ešte mesiac. Napokon si nechala poradiť pacientmi a prišla na Levočskú. „Vyšetrila som ju, odporučila operáciu a poslala za chirurgom. Bolo to akútne," popísala situáciu z praxe M. Lešková.
Na to reagoval na naše požiadanie primár rádiologického oddelenia nemocnice Miloslav Šimko: „Subjektom, ktorý je zodpovedný za indikáciu rádiologického vyšetrenia, je klinický lekár. Iba on môže posúdiť, do akej miery je požadované vyšetrenie urgentné. Ak je presvedčený, že je urgentné, musí tento fakt zreteľne vyznačiť na žiadanke spolu s odôvodnením." Dodal, že rádiológa pacient nemôže vyhľadať z vlastnej iniciatívy a požadovať vyšetrenie, či zákrok.
M. Lešková spomenula aj prípad pani Aleny z Lipian s kameňom v žlčníku, ktorá prešla najprv rôzne zdravotnícke zariadenia, kým ju na odporúčanie chirurga vyhľadala. "Bol to jasný zápal žlčníka aj s kameňom. Muselo sa to operovať," popísala fakty. V oboch prípadoch sa stav podľa rádiologičky vyvinul z bežného ochorenia na akútne, možno až život ohrozujúce.
Menej kritické skúsenosti má aj iná Prešovčanka, ktorá potrebovala vyšetrenie štítnej žľazy. Mala akútny zápal, pravdepodobne aj s uzlíkom na vnútornej žľaze, ale na vyšetrenie ju u jednej endokrinologičky objednali na júl, a keď sa pokúšala objednať sa inde, dostala termín až na december. Problém však mala v marci.
„Myslím si, že poisťovne by mali konečne vedieť, ako dlho čakáme na odborné vyšetrenia a že sme doslova závislí na tom, ako a či vôbec ošetrujúci lekár vyplní žiadanku," konštatovala ďalšia pacientka Jana Poliaková.
Zmluvy len pre minimálnu sieť
„Napriek tomu, že mám ambulanciu už takmer rok a preukázala som nielen odbornosť, diagnostickú vybavenosť, štvornásobný objem pacientov, napriek tomu ma poisťovne odmietli. Je mi to ľúto, ale musím vyberať poplatky," uviedla M. Lešková. Dodala, že je to aj pre ňu nepríjemné, najmä ak si uvedomuje, že títo ľudia platia zo zákona zdravotné poistenie a je ekonomická kríza.
Zaujímalo nás teda, aký dôvod mala na odmietnutie napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP).
„Uzatvárame zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti na základe potrieb svojich poistencov a disponibilných finančných zdrojov. Zoznam čakajúcich na rádiológiu VšZP nevedie, manažovanie tejto zdravotnej starostlivosti je v kompetencii zdravotníckeho zariadenia. Ak poistenec nie je spokojný s čakacou lehotou na vyšetrenie, môže sa obrátiť na zdravotnú poisťovňu, ktorá mu môže odporučiť iné zmluvné zdravotnícke zariadenie s kratšou čakacou lehotou. V Prešovskom kraji máme zazmluvnených celkom 68 ambulancií a v tejto súvislosti sme nezaznamenali sťažnosti poistencov," uviedla v stanovisku hovorkyňa VŠZP v Bratislave Petra Balážová.
Čakacie lehoty
Pacienti sa teda musia obrátiť na poisťovňu, ak nechcú blúdiť od jedného lekára k druhému. Či im to pomôže, je otázne. V poliklinike Reimanus na sídlisku Sekčov sa totiž čaká najmenej tri mesiace. Už v máji boli termíny do konca júna obsadené, a keďže sa blížia dovolenky, pacientov objednávajú až na september.
Ani na iných pracoviskách nie je lepšia situácia. Vo FNsP J. A. Reimana majú zavedený svoj systém. Ako nás informoval primár Šimko, čakajú len tí pacienti, ktorí môžu čakať. Bol aj konkrétny. „Vitálne indikácie sú riešené ihneď, urgentné v priebehu niekoľkých hodín a ostatné môžu čakať. Objednávkový systém je štrukturovaný. Na ultrazvuk brucha sa čaká 10 týždňov, špeciálny ultrazvuk 8-12 týždňov, prsníkov 8 týždňov a na mamografiu 4 týždne, rovnako na CT-vyšetrenie, ale angiografiu a skiaskopiu robíme za 1-2 týždne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári