o reaktora v roku 1991 využili ponúknutú možnosť a usadili sa vo vtedajšom Československu.
PREŠOV. Cieľom ich snáh bolo upozorniť politikov aj inštitúcie na nespravodlivosť, s ktorou obe skupiny ľudí zápasia. Dlhodobo mali problém získať nárok na plnú výšku starobného dôchodku či iné sociálne dávky. Ich životné podmienky sa ešte zhoršili v januári 2002, keď začala platiť Dohoda medzi Ukrajinou a Slovenskou republikou o sociálnom zabezpečení.
"Slováci si nevedia ani predstaviť, že oni žili 7 rokov s dôchodkami okolo 3-tisíc korún, z toho platili nájom, niektorí úver a hradili všetky výdavky. Celoživotné vklady mnohých z nich sa na Ukrajine zmrazili v skrachovaných bankách," pripomenul situáciu Štefan Kruško. Ľudia boli zúfalí. Napríklad Jozef Džubinský z Prešova a Marta Ščeglovská z Košíc sa po viacerých odmietnutiach so žiadosťou o priznanie dôchodku obrátili na súd.
Nízke dôchodky
Reoptanti, ktorým nárok na starobný dôchodok vznikol v roku 2002 dostávali z Ukrajiny 220 hrivien, aj keď tam odpracovali 30 - 40 rokov, čo bolo asi 1 400 korún. Na Slovensku im priznali dôchodok od 300 do 800 korún. Sú však aj rodiny, ktorým na Slovensku nepriznali žiadny dôchodok. To všetko spôsobil nesúlad v dohode o sociálnom poistení medzi Ukrajinou a Slovenskom. Rovnako to pociťovali aj Černobyľci, ktorí pracovali a platili si sociálne poistenie na Ukrajine. Na Slovensku, kde väčšina z nich už má aj štátne občianstvo, však tieto roky poistenia odmietli akceptovať.
Zmena zmluvy vyrieši problém
Diskusia vo verejnosti a sťažnosti aktivistov priniesli svoj efekt. Sporné ustanovenia zmluvy boli zmenené, čo nám potvrdilo aj Ministerstvo zahraničných vecí SR. Zmenená zmluva o sociálnom zabezpečení bola podpísaná v októbri 2007 a nadobudne účinnosť 1. júla 2009. "Všetky lehoty poistenia získané na Ukrajine osobami presídlenými z Černobyľskej oblasti do Slovenskej republiky od roku 1986 do decembra 2001 sa považujú za lehoty poistenia v Slovenskej republike a naopak," uvádza sa v dokumente Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR publikovaného v Zbierke zákonov SR. Tento záväzok je pre obidva štáty rovnaký. Dôchodky budú hradené zo Sociálnej poisťovne a podľa ich odhadov by malo ísť o sumu 1,6 milióna korún.
"Už sme rokovali so Sociálnou poisťovňou, hľadajú vhodný mechanizmus prehodnocovania dôchodkov. Prehodnotené budú všetky. Jedinou podmienkou je, aby žiadateľ mal trvalý pobyt na Slovensku od 31. 12. 2001," konkretizoval Štefan Kruško, ktorý vedie kampaň za spravodlivosť už od roku 2002, teda od času, keď ľudia dostali prvé (nízke) dôchodkové výmery.
"Uvidíme, aké reálne dopady to bude mať na ľudí," dodal podpredseda Slovensko-ukrajinskej spoločnosti Michal Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári