PREŠOV. Maturanti majú strach, že vysoké školy ich vyradia z prijímacích pohovorov pre neúplné doklady. Ich vysvedčenia sú totiž buď nekompletne vyplnené alebo s chybným kódom odboru.
Čakajú už takmer tri týždne
Kristína Klenová zo Záhradného (okres Prešov) a Martina Polomová z Prešova čakajú na bezchybne vyplnený doklad o maturitnej skúške už takmer tri týždne. Rovnako ako ich ďalší spolužiaci.„Najprv nám nevyplnili kolónku úroveň zo slovenského jazyka a údaje o externej časti skúšky. Vzali nám ich a ešte v ten deň sme si mali poobede prísť po správne vyplnené vysvedčenia. Nedočkali sme sa, vyhovárali sa na zlý softvér, v ostatné dni na chýbajúce tlačivá," vravia dievčatá.
V škole im dokonca údajne núkali prázdne podpísané a opečiatkované vysvedčenia, ktoré si mali sami rukou vypísať. Keď si už mysleli, že sa ich peripetie končia a držia v rukách konečne vytúžený doklad, radosť ich prešla po zistení, že je chybne uvedený kód odboru. „Prišiel na to notár, ktorý vysvedčenia overoval," dodávajú.
Čo ich však na celom prípade najviac znepokojuje, je, že kópie chybných dokladov odoslali spolu s prihláškami na vysoké školy. „Vraj ak to vysoká škola zistí, zavolá nám," dočkali sa študenti odpovede od riaditeľky školy. To, aby ich škola osobne kontaktovala, sa im zdá málo pravdepodobné, skôr sa obávajú, že ich prihlášku vyradí ako nekompletnú. Obávajú sa aj toho, ako pochodí ich spolužiačka, ktorá šla na prijímačky na školu do Holandska s ručne vypísaným vysvedčením v slovenskom aj v anglickom jazyku.
Zaspala škola alebo ministerstvo?
Riaditeľka školy Ľudmila Špaková však problém vidí inde. V ministerstve školstva. Hoci aj sama priznala chybu. Najprv zatajovala, že škola vydala doklady s chybným kódom školy. Vraj sa to stalo iba v jednom prípade. Pod tlakom dôkazov však uviedla: „Priznávam. Každý, kto robí, urobí aj chybu. Ospravedlníme sa, prípadné škody nahradíme."Dodala však, že študenti sa nemusia obávať problémov s prihláškami na vysokých školách. „Uznajú im to. Je to odobrené ministerstvom školstva," dodala. Vraj práve ich nadriadený orgán nesie vinu na tom, že na vysvedčeniach chýbali údaje o externej časti maturity a úrovne skúšky zo štátneho jazyka.
Na tomto gymnáziu so slovensko-anglickou sekciou vraj nastali problémy s tlačivami údajne pre školskú reformu, ktorá platí od septembra minulého roku. Štúdium je tu totiž päťročné a študenti maturujú zo slovenského jazyka už v štvrtom ročníku a z ostatných o rok neskôr. Tohto roku nastala legislatívna zmena a úrovne zo spomínaného jazyka zrušili. „Neexistovalo tlačivo, ktoré by sme vedeli dať na obidva typy maturitnej skúšky, teda starú a novú. Preto nastal problém, ktorý bolo potrebné predvídať na ministerstve školstva v čase, keď sa nový zákon prijímal," tvrdí riaditeľka.
Úradníci pokyny zaslali
Podľa ministerstva však na všetky školy poslali metodické pokyny k spôsobu vyplňovania vysvedčení. Navyše všetci metodici príslušných krajských školských úradov boli o problematike školských tlačív a pedagogickej dokumentácií oboznámení na pracovnej porade, ktorú organizovalo ministerstvo ešte 12. mája.„Z toho vyplýva, že školy boli v dostatočnom predstihu informované o metodike vypĺňania maturitných vysvedčení. Vzhľadom na to, že žiadne iné bilingválne gymnázium sa na naše ministerstvo neobrátilo s podobnou žiadosťou a problémom, považujeme školenia a transfer informácií za dostatočný. V uvedenej škole ide zrejme o osobitnú situáciu a jednorazové zlyhanie, ktoré ale bolo podľa našich informácií uvedené na pravú mieru," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári