ná.
PREŠOV. Mesto Prešov sa chce zbaviť svojich lesov, ktoré má pri Šindliari. Získať za to chce do vlastníctva asi dvojhektárový pozemok pri národnej technickej pamiatke Solivar. Zvyšok zámeny so štátnym podnikom Lesy SR by sa vykryl prevodom časti pozemkov na Cemjate.
Benč by sa dedičstva nezbavoval
"Prekáža mi, že lesy chceme dať v dnešnej dobe, keď máme 45-percentný podiel v Spravbytkomforte a schválili sme kotolňu na biomasu, ktorá potrebuje štiepku. Zlacnilo by to polovici Prešovčanov bývanie, náklady za teplo," uviedol nezávislý poslanec Milan Benč a dodal: "Ja by som sa dedičstva našich predkov nezbavoval. Hlavne v dnes, keď ideme na alternatívne zdroje energie."
Poukázal na nepomer rozlohy pozemkov
Proti výmene lesov je aj poslanec Vasiľ Janko (SDKÚ), ktorému prekáža najmä nepomer medzi rozlohou pozemkov: "Keď sa pozrieme na výmeru, zistíme, že naše pozemky majú rozlohu 343,55 hektára. Ideme to vymeniť za pozemky štátnych lesov v Solivare, ktoré majú 2,113 hektára."
Obáva sa, že mestu neostanú žiadne lesy. Dôvod vidí v tom, že "je to sen vlastniť také pozemky v Solivare a urobiť soľné jazero. Pre nás by bolo lacnejšie urobiť radosť tomuto človeku, ktorý má taký sen, a kúpiť mu tie pozemky za hotovosť a nie meniť za tento les, ktorý má svoju cenu." Šindliarske lesy považuje za lokalitu, ktorá má svoju dušu.
"Stranícka prestrelka" medzi Kužmom a Jankom
"Sedem minút sa tu rozprávala demagógia," nesúhlasil s predrečníkom poslanec Ivan Benko (NEKA).
Jankovi oponoval aj jeho stranícky kolega Jozef Kužma: "Cena týchto lesov - a poznám ich veľmi dobre - sa pohybuje od 6 až 12 korún (20 až 40 centov). A mesto Prešov v týchto lesoch žiaden úžitok nemá. Zámenou pozemkov za územie v Solivare bude možné dobudovať areál terajšieho Slovenského technického múzea. Zámer postaviť soľné kúpele tu je od roku 1985 a doteraz sa to nepodarilo. Je to dobrý marketingový ťah z hľadiska turizmu a cestovného ruchu."
Poslanec V. Janko na margo týchto slov vyhlásil: "Ak si poslanec Kužma myslí, že les nemá cenu pre Prešov, nech ho Pán Boh osvieti. A nech mu odpustí..."
Lesy SR nemôžu pozemky predávať priamo
Zástupca prešovského závodu podniku Lesy SR Peter Miščík konštatoval, že podnik nemôže pozemok mestu priamo predať: "Buď sa môžu zameniť, alebo sa môže uskutočniť prevod prostredníctvom verejnej obchodnej súťaže. V druhom prípade sa však nedá garantovať, že pozemok získa mesto." Podľa jeho slov sa ocenenie pozemkov ešte neuskutočnilo. "Vybrať znalca je v kompetencii oboch zúčastnených strán," uviedol Miščík. Majetok by mal oceniť Národné lesnícke centrum Zvolen a transakcia by sa uskutočnila v pomere 1:1 z hľadiska ceny, nie rozlohy. "Z predbežných prepočtov to vychádza tak, že mesto Prešov dostane aj časť lesných pozemkov v lokalite Zabíjaná," povedal Miščík, podľa ktorého je obhospodarovanie lesov pri Šindliari pre mesto "absolútne nevýhodné".
Hagyari: Pre Prešovčanov to bude výhodnejšie
Primátor Pavel Hagyari (NEKA) potvrdil, že samospráva má zámer vymeniť lesy, ktoré sú ďaleko od mesta, za prímestské lesy na Cemjate a Borkúte a za areál v Solivare. "To znamená, že to, o čom snívame už dlho v Prešove - o soľných kúpeľoch, prípadne o soľnom jazere - by mohlo byť realitou."
Podľa Hagyariho by tak v Solivare mohlo vzniknúť druhé historické jadro. "Niektorí poslanci asi nepochopili, že nám ostane ešte asi sto hektárov lesa navyše, ktoré by sme pričlenili k prímestským lesom, ktoré sú v lokalite Zabíjaná na Cemjate a na Borkúte. My už máme uznesenie mestského zastupiteľstva, ktoré hovorí, že mestské lesy by mali byť prednostne využívané na rekreačné účely. Toto je záväzné pre všetkých. Som presvedčený, že aj pre občanov Prešova by bolo vhodnejšie, aby sme rozšírili lesné cesty, lesné chodníky, odpočívadlá pri Prešove, než by sme to mali robiť pri Šindliari," doplnil primátor, ktorého sme sa opýtali, či nie je veľký nepomer, meniť 340-hektérové šindliarske lesy za dvojhektárový areál v Solivare, plus lesy na Zabíjanej. "Ide o hodnotu. Znaleckú hodnotu bude určovať ústav lesnícky a drevársky. Samozrejme, že cena pozemku, ktorý je stavebným, má inú hodnotu ako cena lesa pri Šindliari. Tam je mäkký les, teda menej kvalitný. Ďaleko na náklady na to, aby sme mali z neho ekonomickú efektivitu. A keď vymeníme tú časť, ktorá je v Solivare plus vyše sto hektárov v Cemjate a na Borkúte, bude to vhodnejšie pre obyvateľov Prešova ako súčasný Šindliar."
Mestské lesy vraj biomasu neovplyvnia
Hagyari nesúhlasí ani s tým, že by sa dali lesy využívať na výrobu drevoštiepky pre biomasu, o ktorej hovoril Benč. "Môj názor je, že tu je toľko drevoštiepky, a naše lesy sú také malé, že neovplyvnia žiadnu kotolňu na biomasu. Navyše sú ďaleko. Pracujeme na projekte čistej energie a čistá energia je geotermálna, prípadne solárna... Aj dnes som mal rokovanie o výstavbe fotovoltaických elektrární na našich základných školách. A toto je čistá energia, nie biomasa," dodal P. Hagyari.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári