SABINOV. Sabinovskú baštu a na nej bocianie hniezdo pozná celý svet. Z oscarového filmu Obchod na Korze. Bociany biele sem každoročne prilietajú priviesť na svet svoje mláďatá. Tie tu však hynú. Ich vystrašení rodičia sa o ne nedokážu postarať. Desí ich hluk a svetlá z lunaparku. Ten mestskí úradníci už niekoľko rokov v čase konania sabinovského jarmoku umiestňujú na plochu pod spomínanou baštou. Robia tak aj napriek tomu, že tam každoročne hniezdi bocian. Neprekáža im ani fakt, že bocian biely je zákonom chránené zviera.
Ľuďom sa nepáči prístup kompetentných
Podľa členov štátnej ochrany prírody je vzťah občana k bocianovi meradlom kultúrnosti spoločnosti. Viacerí obyvatelia Sabinova bývajúci v okolí spomínaného hniezda majú strach o osud bocianov, ktoré sem v lete prilietajú. Svedkom toho, ako prichádzajú, jeden na druhého čakajú, ako vytŕčajú hlávky mláďatám a ako ich rodičia učia lietať, sú aj Sabinovčanky Eva Motýľová a Marta Kyselá. Obdobie, keď im je týchto majestátnych vtákov ľúto, prichádza s lunaparkom. Hluk z neho procesu liahnutia a príchodu na svet bocianom neprospieva.
"Rozprávala som sa o tom s odborníkmi. Práve v tom období sú najzraniteľnejšie. Totiž, keď rodičia kŕmia mladé, v tom strese nie sú schopné vyletieť z hniezda a vrátiť sa naspäť. Buď teda utekajú z hniezda, alebo vôbec nevyletia," vraví E. Motýľová. Sama bola svedkom toho, ako v jeden rok mláďatá uhynuli. "Mŕtve ich vyhodili z hniezda," doplnila.
"Každé mláďa zachrániť je správne. Ten hurhaj z kolotočov im neprospieva. Je mi ľúto, že si to nevšimli kompetentní a umiestňujú lunapark stále na to isté miesto," dodáva M. Kyselá.
Vraj o probléme nevedeli
Ľudia na problém vraj upozornili aj vedenie mesta. "Lunaparky tam stoja už osem rokov. Nikto nás neupozornil na to, že škodia bocianom. Je to pre nás istým spôsobom novota," prekvapujúco odpovedala referentka sabinovského mestského úradu Darina Karnišová.
Vedec: Výhovorka!
Úradníkom oponuje zoológ a pracovník prírodovedeckého odboru Východoslovenského múzea v Košiciach Miroslav Fulín, ktorý sa už niekoľko rokov venuje sledovaniu stavu a vývoja populácie bociana bieleho. "Zákon zaväzuje. Ak je tam chránený živočích, je potrebné zabezpečiť jeho ochranu. Viete, idete po prírode a vás nikto neupozorní, že nemáte chráneného živočícha zabíjať... Toto je výhovorka, neznalosť zákona neospravedlňuje," uviedol.
Podľa neho je to určite jedno z najznámejších svetových hniezd. "Pohľad naňho bol použitý aj v oscarovom filme Obchod na Korze. Tohto roku sa bociany opäť dali dohromady. Je to vôbec zázrak, že sa vrátili. Aj živočích má istú mieru únosnosti a lunapark tou mierou bezpochyby je," potvrdil vedec. Vraj ak bocian opustí lokalitu, viac sa na to miesto nevráti. "A trvalo by zasa roky, kým by sa bocian do Sabinova vrátil."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári