Ak si však nejaký vodič predsa len dovolí nádoby odsunúť a auto zaparkovať, domáci pán vybehne a od pľúc mu vynadá. Mestská polícia problém riešila dohovorom.
BARDEJOV. V redakcii sme na toto konanie mali viacero sťažností. Keďže parkovanie aj záber verejného priestranstva patrí do kompetencií bardejovského mestského úradu, požiadali sme vedúceho podnikateľského oddelenia Mikuláša Serečuna o stanovisko.
„Toto konanie je v rozpore s dopravnými predpismi. Systém parkovania v meste má svoje pravidlá. Nádoby na smeti nie sú dopravnými značkami. Je to jednoznačne porušenie, prinajmenšom všeobecne záväzného nariadenia mesta. Ak dotyčný chce mať vyhradené parkovanie, umožníme mu to, avšak za ročný poplatok 10-tisíc korún," skonštatoval. Zároveň podotkol, že ich oddelenie nie je represívny orgán, takže problém musí riešiť mestská polícia.
Náčelník na miesto poslal hliadku
Keď nám sťažovateľ opätovne zatelefonoval do redakcie, že smetné nádoby na Kláštorskej ulici bránia parkovaniu, oslovili sme náčelníka bardejovskej mestskej polície Milana Hoška. „O tomto probléme počujem prvý raz," skonštatoval. Povedal, že pošle na miesto hliadku.
S dotyčným priestupcom si pohovorili
S otázkou, ako problém vyriešili, sme v týchto dňoch zašli na bardejovskú mestskú políciu. Vysvetlenie nám podal zástupca náčelníka Pavol Čekan. Hliadka mestskej polície bola záležitosť preveriť, a s obyvateľom na Kláštorskej č. 20, ktorý konal protiprávne, si pohovorili: „Upozornili sme ho, že ak chce mať vyhradené parkovanie, musí to ísť riešiť na mestský úrad."
Čekan odporúča kontaktovať políciu
Na našu otázku, prečo záležitosť riešili dohovorom, a nie pokutou, Čekan uviedol: „Dotyčný pán nám povedal, že má maloleté deti, a ak s nimi vychádza na ulicu a sú tam zaparkované vozidlá, má s tým problém. Rozhodli sme sa byť ľudskí, konečne, žiadny oficiálny podnet sme vo veci nedostali." A čo náš telefonát, spýtali sme sa. Čekan pokrčil ramenami a dodal, že môže iba Bardejovčanom odporučiť, že ak sa situácia s bránením v parkovaní na Kláštorskej ulici zopakuje, aby sa obrátili na mestskú políciu: „Stačí telefonicky. Máme nepretržitú službu," podotkol.
Policajný meter
Historické centrum Bardejova je doslova zahltené autami. Zaparkovať tu je umenie, a to aj v prípade, že človek má zaplatený ročný parkovací lístok. I preto sa neraz stáva, že niekto na Kláštorskej ulici, alebo na priľahlej Hviezdoslavovej neprístojne zaparkuje. V takomto prípade však môže od mestských policajtov očakávať pozdrav s pozvaním, aby prišiel vyriešiť dopravný priestupok. Samozrejme, pokutou. Mestská polícia totiž vykonáva v centre mesta pravidelné hliadky.
V tomto kontexte je však zaujímavé, že mestskí policajti plastové odpadové koše na Kláštorskej ulici nevideli. Skôr sa človeku natíska, že ich nechceli vidieť, alebo ich jednoducho z akéhosi dôvodu prehliadali. Svedčí o tom aj rozpačité konštatovanie zástupcu náčelníka, že sa rozhodli byť ľudskí.
Pritom v tomto prípade nešlo o jeden priestupok, ale o jeho pravidelné opakovanie. Skrátka zdá sa, že kritériá bardejovskej mestskej polície na základe ktorých sa rozhodujú, či dajú niekomu pokutu, alebo mu dohovoria, sú subjektívnym rozhodnutím. O tom, že tak často zase „ľudskí" nie sú, svedčí skutočnosť, že v minulom roku dohovorom riešili 723 priestupkov, avšak za 1 774 priestupkov vybrali pokutu. Mestskí policajti by pritom mali mať na každého rovnaký meter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári