Korzár logo Korzár Prešov
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Dcéram riaditeľa gymnázia predali pozemky priamo

Poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na ostatnom rokovaní zastupiteľstva zamietli dva protesty krajského prokurátora.

Gymnázium v Poprade. Šéfuje mu riaditeľ Ján Verný.Gymnázium v Poprade. Šéfuje mu riaditeľ Ján Verný. (Zdroj: toti)

Týkali sa predaja nehnuteľného majetku v Poprade. V oboch prípadoch išlo priamy predaj majetku PSK v správe Gymnázia Poprad, v lukratívnom katastri Spišskej Soboty. V oboch prípadoch boli kupujúcimi dcéry riaditeľa gymnázia Jána Verného. Krajský prokurátor oba predaje vyhodnotil ako porušenie zákona a žiadal zastupiteľstvo PSK, aby zrušilo uznesenia o predaji. Riaditeľa gymnázia za tento čin čaká trest. Na neurčitý čas príde o osobný príplatok. Ján Verný je však presvedčený, že nič neporušil.

PREŠOV. Prvý protest prokurátora sa týkal sa uznesenia zastupiteľstva PSK z novembra minulého roka, ktorým bol schválený priamy predaj nehnuteľného majetku v správe Gymnázia Poprad, v katastri Spišská Sobota s výmerou 1 340 metrov štvorcových do vlastníctva Zuzany Katialovej, rodenej Vernej. Druhý protest prokurátora sa týkal uznesenia zastupiteľstva PSK z decembra minulého roka, ktorým bol schválený priamy predaj nehnuteľného majetku v správe Gymnázia Poprad, v katastri Spišská Sobota s výmerou 805 metrov štvorcových do bezpodielového vlastníctva manželov Miroslava Podhorány a Lucie Podhorány, rodenej Vernej.

Čo hovorí zákon

Prokurátor žiadal zastupiteľstvo PSK, aby tieto uznesenia o predaji zrušili. V odôvodnení krajskej prokuratúry stojí, že zastupiteľstvo PSK týmito priamymi predajmi dcéram riaditeľa popradského gymnázia Jána Verného porušilo zákon. Prokuratúra sa odvolala na zákon č. 441/2001 Z. z., podľa ktorého vyšší územný celok nemôže previesť vlastníctvo svojho majetku bez obchodnej verejnej súťaže na predsedu samosprávneho kraja, poslanca, štatutára organizácie zriadenej vyšším územným celkom, riaditeľa úradu, zamestnanca, hlavného kontrolóra, ale ani na blízku osobu týchto osôb.

V stanovisku krajského prokurátora je aj upozornenie, že ak zastupiteľstvo PSK nezruší sporné uznesenia, môže prokurátor podať návrh na ich zrušenie na súd.

Prvý predaj schválili v novembri 2008

V správe, ktorú v súvislosti s protestom prokurátora predložil Úrad PSK do rokovania zastupiteľstva, sa konštatuje, že keď Zuzana Katialová, rodená Verná, podala vedeniu popradského gymnázia, teda svojmu otcovi, žiadosť o odkúpenie pozemku. Správca majetku, zastúpený riaditeľom Jánom Verným, označil pozemok za prebytočný a požiadal PSK o jeho predaj. Súhlasil s priamym predajom pre žiadateľa - pre svoju dcéru. V stanovisku k žiadosti, ktoré správca majetku, teda riaditeľ gymnázia Ján Verný odovzdal na Úrad PSK, neuviedol, že Zuzana Katialová je jeho blízka príbuzná.

Zastupiteľstvo PSK v novembri 2008 priamy predaj schválilo. Navýšilo však kúpnu cenu v zmysle odporúčania komisie pre správu majetku. Komisia totiž nesúhlasila s predajom za cenu znaleckého posudku vo výške 49 591 eur (1,494 mil. Sk), ale stanovila kúpnu cenu 55 599 eur (1,675 mil. Sk). Kúpna zmluva medzi PSK a Zuzanou Katialovou, rodenou Vernou, bola uzavretá v decembri 2008. Vklad majetku do katastra bol pre Zuzanu Katialovú povolený mesiac nato, teda v januári 2009.

Druhý predaj v decembri 2008

Rovnako sa zrealizoval predaj majetku popradského gymnázia aj pre druhú dcéru riaditeľa Jána Verného, Luciu Podhorány. Pozemky priamym predajom kupovali do bezpodielového spoluvlastníctva manželia Miroslav a Lucia Podhorány, rodená Verná. Manželia požiadali Gymnázium Poprad o odpredaj pozemku. Riaditeľ Ján Verný súhlasil a označil majetok za prebytočný. V stanovisku na Úrad PSK neuviedol, že Lucia Podhorány je jeho dcéra.

Komisia pre správu majetku pri zastupiteľstve PSK s predajom súhlasila, navýšila však kúpnu cenu vyčíslenú znaleckým posudkom 29 804 eur (897 897 Sk) na 33 401 eur (1,006 mil. Sk). Zastupiteľstvo PSK tento priamy predaj schválilo v decembri minulého roka. Kúpna zmluva bola uzavretá 10. februára 2009. Vklad do katastra bol povolený už trinásť dní nato, teda 23. februára.

Diskusia: Vyhovieť alebo nevyhovieť

K rozhodnutiu zastupiteľstva PSK zamietnuť oba protesty prokurátora sa žiada dodať, že do rokovania boli pripravené dve alternatívy uznesenia. Jedna bola o zrušení napadnutých uznesení a druhá o zamietnutí protestu prokurátora. Poslanci sa rozhodli pre druhú alternatívu, teda protest prokurátora zamietli a protizákonné uznesenia nezrušili. V diskusii, ktorá predchádzala tomuto rozhodnutiu, odzneli viaceré návrhy. Komisia pre správu majetku pri zastupiteľstve navrhla protestu prokurátora nevyhovieť.

Poslanec Milan Benč (NEKA) kolegom povedal: "Už je to dlho, čo sme skladali poslanecký sľub, že budeme dodržiavať zákony. Navrhujem protestu prokurátora vyhovieť, uznesenia zrušiť a majetok dať do verejnej súťaže." Rovnaký názor vyslovil aj poslanec Vladimír Kostilník (NEKA).

Poslanci: Predávali sme v dobrej viere

Predseda PSK Peter Chudík podotkol, že je to zamotaná situácia, lebo kúpno-predajné zmluvy boli podpísané, predaje boli zaplatené a majetok majú noví vlastníci zapísaný v katastri nehnuteľností: "Ak však protest prokurátora zamietneme a súd kúpno-predajné zmluvy zruší, tak to bude veľký precedens pre toto zastupiteľstvo."

Do diskusie sa následne prihlásil poslanec Jozef Polačko (SDKÚ). Zdôraznil, že zastupiteľstvo PSK nemôže rozhodovať o majetku, ktorý už PSK nepatrí. Zároveň navrhol znenie uznesenia, ktoré zastupiteľstvo aj schválilo. Nevyhovelo protestu prokurátora. Ako dôvod poslanci uviedli, že nehnuteľnosti sú už vlastníctvom súkromnej osoby a prijatie protestu, teda zrušenie uznesenia by sa dotklo vlastníckych práv iných osôb. Napokon skonštatovali, že predaje majetku robili v dobrej viere, teda že neporušujú zákon.

Verný príde o osobný príplatok

Dva dni nato, čo zastupiteľstvo PSK protest krajského prokurátora zamietlo, sme oslovili predsedu Petra Chudíka. Chceli sme zistiť, či bude voči riaditeľovi popradského gymnázia vyvádzať personálne dôsledky. Jeho pričinením totiž konalo zastupiteľstvo PSK protizákonne. "Vzhľadom na to, že riaditeľ Gymnázia v Poprade Ján Verný svojím konaním porušil pracovnú disciplínu, bude mu udelené písomné upozornenie za porušenie pracovnej disciplíny. Súčasne ho čaká sankčný postih. Bude mu na neurčitý čas odobratý osobný príplatok," skonštatoval predseda PSK.

Zároveň dodal, že Úrad PSK pripravuje oznámenie o spomínanom porušení zákona pre Radu školy pri popradskom gymnáziu s výzvou, aby zaujala stanovisko, keďže riaditeľ Ján Verný bol v nedávnom výberovom konaní opätovne vybraný na pozíciu riaditeľa na nasledujúce päťročné funkčné obdobie.

Stanovisko

Verný klientelizmus odmieta

POPRAD. Riaditeľ popradského gymnázia Ján Verný klientelizmus pri predaji školských pozemkov odmieta. Tvrdí, že pri prvom predaji jeho dcéra Zuzana Katialová kúpila pozemok pod domom, ktorý už mala v súkromnom vlastníctve. "Dom kúpila od súkromnej osoby. S tou osobou ani s predajom domu som nemal nič spoločné. To, že chcela pod domom, ktorý vlastní, aj príslušný pozemok, považujem za logické," argumentuje riaditeľ gymnázia.

Verný hovorí, že ani v druhom prípade predaja pozemku svojej dcére Lucii Podhorány necíti klientelizmus či zneužitie svojej funkcie. "Na predaj boli štyri parcely, o ktoré nebol záujem. Preto PSK nevyhlásila verejnú súťaž," hovorí Verný. Či však bola ponuka "kvalitne" zverejnená tak, aby sa o nej mohlo dozvedieť čo najviac ľudí, Verný komentovať nechcel. "Ja som nič nepredával, neviem, ako to kraj urobil," povedal.

Verný dôvodí, že sporný pozemok bol rozdelený na štyri časti, ktoré by bolo osve ťažko využiť. "Keďže som vedel, že chýba záujemca o štvrtú parcelu, naozaj som poskytol túto informáciu zaťovi," hovorí. Dodáva, že mu išlo o to, aby sa záujemcovia spojili a pozemok využili spoločne. "Vzhľadom na to, že o kúpu štvrtého pozemku predtým nikto nejavil záujem, považujem poskytnutie informácie dcére v tomto prípade za jej využitie, nie zneužitie," povedal Verný. Ten za podaním na prokuratúru vidí skrytú snahu zosadiť ho z funkcie. "Podnet podal anonym, ktorý v ňom žiadal moje odvolanie. Myslím si, že toto je pravý dôvod toho všetkého," skonštatoval riaditeľ Gymnázia v Poprade Ján Verný.

(toti)

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 2. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 688
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 736
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 285
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 748
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 028
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 574
 7. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 388
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 355
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 011
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 2. Marek Strapko: Boh nám dal rozum - za tento dar treba ďakovať!
 3. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 4. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 5. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 6. Štefan Vidlár: Čovjeci bezcitňí
 7. Ján Marton: Schválená poľnohospodárska politika - európska totalita pred dverami.
 8. Otilia Horrocks: Omikron za dverami
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 155
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 771
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 865
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 423
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 827
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 997
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 038
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 815
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 2. Marek Strapko: Boh nám dal rozum - za tento dar treba ďakovať!
 3. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 4. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 5. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 6. Štefan Vidlár: Čovjeci bezcitňí
 7. Ján Marton: Schválená poľnohospodárska politika - európska totalita pred dverami.
 8. Otilia Horrocks: Omikron za dverami
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 155
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 771
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 865
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 423
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 827
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 997
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 038
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 815
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu