Korzár logo Korzár Prešov
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
POSLANCI PSK ZAMIETLI PROTEST PROKURÁTORA, KONALI "V DOBREJ VIERE"

Dcéram riaditeľa gymnázia predali pozemky priamo

Poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na ostatnom rokovaní zastupiteľstva zamietli dva protesty krajského prokurátora.

Gymnázium v Poprade. Šéfuje mu riaditeľ Ján Verný.Gymnázium v Poprade. Šéfuje mu riaditeľ Ján Verný. (Zdroj: toti)

Týkali sa predaja nehnuteľného majetku v Poprade. V oboch prípadoch išlo priamy predaj majetku PSK v správe Gymnázia Poprad, v lukratívnom katastri Spišskej Soboty. V oboch prípadoch boli kupujúcimi dcéry riaditeľa gymnázia Jána Verného. Krajský prokurátor oba predaje vyhodnotil ako porušenie zákona a žiadal zastupiteľstvo PSK, aby zrušilo uznesenia o predaji. Riaditeľa gymnázia za tento čin čaká trest. Na neurčitý čas príde o osobný príplatok. Ján Verný je však presvedčený, že nič neporušil.

PREŠOV. Prvý protest prokurátora sa týkal sa uznesenia zastupiteľstva PSK z novembra minulého roka, ktorým bol schválený priamy predaj nehnuteľného majetku v správe Gymnázia Poprad, v katastri Spišská Sobota s výmerou 1 340 metrov štvorcových do vlastníctva Zuzany Katialovej, rodenej Vernej. Druhý protest prokurátora sa týkal uznesenia zastupiteľstva PSK z decembra minulého roka, ktorým bol schválený priamy predaj nehnuteľného majetku v správe Gymnázia Poprad, v katastri Spišská Sobota s výmerou 805 metrov štvorcových do bezpodielového vlastníctva manželov Miroslava Podhorány a Lucie Podhorány, rodenej Vernej.

Čo hovorí zákon

Prokurátor žiadal zastupiteľstvo PSK, aby tieto uznesenia o predaji zrušili. V odôvodnení krajskej prokuratúry stojí, že zastupiteľstvo PSK týmito priamymi predajmi dcéram riaditeľa popradského gymnázia Jána Verného porušilo zákon. Prokuratúra sa odvolala na zákon č. 441/2001 Z. z., podľa ktorého vyšší územný celok nemôže previesť vlastníctvo svojho majetku bez obchodnej verejnej súťaže na predsedu samosprávneho kraja, poslanca, štatutára organizácie zriadenej vyšším územným celkom, riaditeľa úradu, zamestnanca, hlavného kontrolóra, ale ani na blízku osobu týchto osôb.

V stanovisku krajského prokurátora je aj upozornenie, že ak zastupiteľstvo PSK nezruší sporné uznesenia, môže prokurátor podať návrh na ich zrušenie na súd.

Prvý predaj schválili v novembri 2008

V správe, ktorú v súvislosti s protestom prokurátora predložil Úrad PSK do rokovania zastupiteľstva, sa konštatuje, že keď Zuzana Katialová, rodená Verná, podala vedeniu popradského gymnázia, teda svojmu otcovi, žiadosť o odkúpenie pozemku. Správca majetku, zastúpený riaditeľom Jánom Verným, označil pozemok za prebytočný a požiadal PSK o jeho predaj. Súhlasil s priamym predajom pre žiadateľa - pre svoju dcéru. V stanovisku k žiadosti, ktoré správca majetku, teda riaditeľ gymnázia Ján Verný odovzdal na Úrad PSK, neuviedol, že Zuzana Katialová je jeho blízka príbuzná.

Zastupiteľstvo PSK v novembri 2008 priamy predaj schválilo. Navýšilo však kúpnu cenu v zmysle odporúčania komisie pre správu majetku. Komisia totiž nesúhlasila s predajom za cenu znaleckého posudku vo výške 49 591 eur (1,494 mil. Sk), ale stanovila kúpnu cenu 55 599 eur (1,675 mil. Sk). Kúpna zmluva medzi PSK a Zuzanou Katialovou, rodenou Vernou, bola uzavretá v decembri 2008. Vklad majetku do katastra bol pre Zuzanu Katialovú povolený mesiac nato, teda v januári 2009.

Druhý predaj v decembri 2008

Rovnako sa zrealizoval predaj majetku popradského gymnázia aj pre druhú dcéru riaditeľa Jána Verného, Luciu Podhorány. Pozemky priamym predajom kupovali do bezpodielového spoluvlastníctva manželia Miroslav a Lucia Podhorány, rodená Verná. Manželia požiadali Gymnázium Poprad o odpredaj pozemku. Riaditeľ Ján Verný súhlasil a označil majetok za prebytočný. V stanovisku na Úrad PSK neuviedol, že Lucia Podhorány je jeho dcéra.

Komisia pre správu majetku pri zastupiteľstve PSK s predajom súhlasila, navýšila však kúpnu cenu vyčíslenú znaleckým posudkom 29 804 eur (897 897 Sk) na 33 401 eur (1,006 mil. Sk). Zastupiteľstvo PSK tento priamy predaj schválilo v decembri minulého roka. Kúpna zmluva bola uzavretá 10. februára 2009. Vklad do katastra bol povolený už trinásť dní nato, teda 23. februára.

Diskusia: Vyhovieť alebo nevyhovieť

K rozhodnutiu zastupiteľstva PSK zamietnuť oba protesty prokurátora sa žiada dodať, že do rokovania boli pripravené dve alternatívy uznesenia. Jedna bola o zrušení napadnutých uznesení a druhá o zamietnutí protestu prokurátora. Poslanci sa rozhodli pre druhú alternatívu, teda protest prokurátora zamietli a protizákonné uznesenia nezrušili. V diskusii, ktorá predchádzala tomuto rozhodnutiu, odzneli viaceré návrhy. Komisia pre správu majetku pri zastupiteľstve navrhla protestu prokurátora nevyhovieť.

Poslanec Milan Benč (NEKA) kolegom povedal: "Už je to dlho, čo sme skladali poslanecký sľub, že budeme dodržiavať zákony. Navrhujem protestu prokurátora vyhovieť, uznesenia zrušiť a majetok dať do verejnej súťaže." Rovnaký názor vyslovil aj poslanec Vladimír Kostilník (NEKA).

Poslanci: Predávali sme v dobrej viere

Predseda PSK Peter Chudík podotkol, že je to zamotaná situácia, lebo kúpno-predajné zmluvy boli podpísané, predaje boli zaplatené a majetok majú noví vlastníci zapísaný v katastri nehnuteľností: "Ak však protest prokurátora zamietneme a súd kúpno-predajné zmluvy zruší, tak to bude veľký precedens pre toto zastupiteľstvo."

Do diskusie sa následne prihlásil poslanec Jozef Polačko (SDKÚ). Zdôraznil, že zastupiteľstvo PSK nemôže rozhodovať o majetku, ktorý už PSK nepatrí. Zároveň navrhol znenie uznesenia, ktoré zastupiteľstvo aj schválilo. Nevyhovelo protestu prokurátora. Ako dôvod poslanci uviedli, že nehnuteľnosti sú už vlastníctvom súkromnej osoby a prijatie protestu, teda zrušenie uznesenia by sa dotklo vlastníckych práv iných osôb. Napokon skonštatovali, že predaje majetku robili v dobrej viere, teda že neporušujú zákon.

Verný príde o osobný príplatok

Dva dni nato, čo zastupiteľstvo PSK protest krajského prokurátora zamietlo, sme oslovili predsedu Petra Chudíka. Chceli sme zistiť, či bude voči riaditeľovi popradského gymnázia vyvádzať personálne dôsledky. Jeho pričinením totiž konalo zastupiteľstvo PSK protizákonne. "Vzhľadom na to, že riaditeľ Gymnázia v Poprade Ján Verný svojím konaním porušil pracovnú disciplínu, bude mu udelené písomné upozornenie za porušenie pracovnej disciplíny. Súčasne ho čaká sankčný postih. Bude mu na neurčitý čas odobratý osobný príplatok," skonštatoval predseda PSK.

Zároveň dodal, že Úrad PSK pripravuje oznámenie o spomínanom porušení zákona pre Radu školy pri popradskom gymnáziu s výzvou, aby zaujala stanovisko, keďže riaditeľ Ján Verný bol v nedávnom výberovom konaní opätovne vybraný na pozíciu riaditeľa na nasledujúce päťročné funkčné obdobie.

Stanovisko

Verný klientelizmus odmieta

POPRAD. Riaditeľ popradského gymnázia Ján Verný klientelizmus pri predaji školských pozemkov odmieta. Tvrdí, že pri prvom predaji jeho dcéra Zuzana Katialová kúpila pozemok pod domom, ktorý už mala v súkromnom vlastníctve. "Dom kúpila od súkromnej osoby. S tou osobou ani s predajom domu som nemal nič spoločné. To, že chcela pod domom, ktorý vlastní, aj príslušný pozemok, považujem za logické," argumentuje riaditeľ gymnázia.

Verný hovorí, že ani v druhom prípade predaja pozemku svojej dcére Lucii Podhorány necíti klientelizmus či zneužitie svojej funkcie. "Na predaj boli štyri parcely, o ktoré nebol záujem. Preto PSK nevyhlásila verejnú súťaž," hovorí Verný. Či však bola ponuka "kvalitne" zverejnená tak, aby sa o nej mohlo dozvedieť čo najviac ľudí, Verný komentovať nechcel. "Ja som nič nepredával, neviem, ako to kraj urobil," povedal.

Verný dôvodí, že sporný pozemok bol rozdelený na štyri časti, ktoré by bolo osve ťažko využiť. "Keďže som vedel, že chýba záujemca o štvrtú parcelu, naozaj som poskytol túto informáciu zaťovi," hovorí. Dodáva, že mu išlo o to, aby sa záujemcovia spojili a pozemok využili spoločne. "Vzhľadom na to, že o kúpu štvrtého pozemku predtým nikto nejavil záujem, považujem poskytnutie informácie dcére v tomto prípade za jej využitie, nie zneužitie," povedal Verný. Ten za podaním na prokuratúru vidí skrytú snahu zosadiť ho z funkcie. "Podnet podal anonym, ktorý v ňom žiadal moje odvolanie. Myslím si, že toto je pravý dôvod toho všetkého," skonštatoval riaditeľ Gymnázia v Poprade Ján Verný.

(toti)

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 6. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 1. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 30 071
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 651
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 777
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 146
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 866
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 586
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 989
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 812
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 176
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 133
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pôrod bez rúška a testu. Praktiky advokátky analyzuje už aj polícia

Komora ju môže napomenúť, pokutovať, vyčiarknuť i pozastaviť výkon.

Košická nemocnica.
Primár Ján Michlík na OAIM v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach.
Ilustračné foto.
Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Potvrdili ďalších 11 úmrtí, vyliečilo sa 878 ľudí (minúta po minúte)

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 ľudí pozitívne testovaných na nový typ koronavírusu. Laboratóriá otestovali 5 899 vzoriek. Celkový počet nakazených dosiahol číslo 46 056. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 176 obetí.

Ilustračná fotografia.

V Bratislave v tichosti búrajú nádejnú technickú pamiatku

Čerpacia stanica BZ patrila k najstarším na Slovensku.

Už len torzo čerpacej stanice BZ.
Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

V Česku prudko rastie počet hospitalizovaných aj úmrtí

Česká republika má pondelňajší rekord.

V Česku bude od stredy pre zhoršujúcu sa situáciu v súvislosti s koronavírusom platiť nočný zákaz vychádzania.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop