im vyplatila mzdy aj odstupné pri podpise dohody, takže sľúby voči nim splnila.
PREŠOV. Napriek tomu, že spoločnosť nenahlásila na úrade práce hromadné prepúšťanie, stalo sa tak. Mnohí vo fabrike na výrobu soli prežili niekoľko desaťročí. "Ja sám som tam odpracoval 28 rokov a je mi ľúto, že táto jediná fabrika na Slovensku skončila s ťažbou a výrobou soli," uviedol Ivan Vitikáč. Viacerí dnes už bývalí zamestnanci hodnotia situáciu tak, že spoločnosť nebola schopná odolávať konkurencii v Poľsku, Holandsku či na Ukrajine bez investícií. Vraj aj pred 10 rokmi už bolo neskoro.
Dražba v polovici mája
V polovici mája Okresný súd v Prešove súhlasil s návrhom spoločnosti Solivary, aby išla do konkurzu. Dôvodom bola neschopnosť splácať záväzky. Firma už dávnejšie nemala peniaze a obávala sa najhoršieho. Vlastník, I. Garantovaná, mal voči Solivarom pohľadávku za takmer 30 miliónov korún, ktorá vznikla ešte v čase, keď sa štát zaručil za úver na sprístupnenie ložiska v Zbudzi a za výstavbu závodu v Michalovciach. Konkurzu predchádzalo speňažovanie majetku Solivarov formou exekúcií od leta 2008. Po vyhlásení konkurzu sa začali aktíva Solivarov predávať a dnes už v závode ostali len zvyšky technológie.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári