SABINOV/BRATISLAVA. Okresný súd v Prešove rozhodol, že mesto Sabinov i ministerstvo výstavby konali diskriminačne. Mesto tým, akým spôsobom presťahovalo rómskych obyvateľov z mestských bytov z centra mesta do bytov nižšieho štandardu v oblasti nazývanej Telek. Došlo tak údajne k ich segregácii. Ministerstvo podľa súdu konalo diskriminačne pri poskytovaní dotácie na výstavbu bytov nižšieho štandardu. Malo vraj skúmať, pre akú skupinu obyvateľstva je výstavba určená a kde sa budú byty nachádzať. Tým by plnilo aj pozitívny záväzok štátu prijímať opatrenia na ochranu pred diskrimináciou a zistilo by, aký dopad môže mať poskytnutá dotácia pre danú skupinu obyvateľstva, a neposkytlo by ju. Súd priznal každému z navrhovateľov finančné odškodné vo výške tisíc eur. Rozhodnutie nie je právoplatné, mesto i ministerstvo sa môžu odvolať.
Byty v centre boli zničené
Mesto Sabinov sa niekoľko rokov usilovalo vysťahovať neprispôsobivých obyvateľov z centra mesta. Bývali tam v mestských domoch, ktoré zdevastovali. Niektoré z nich až do takej miery, že ich museli zbúrať. Viacerí z nich boli neplatiči. Prvé byty nižšieho štandardu v oblasti Telek, asi kilometer vzdialenej od obydlí v meste, postavili z dotácií ministerstva výstavby v júni 2006.
Rómovia sa k výstavbe pričinili prácou. Postupne ich sem z mestských bytov vysťahovali po tom, ako im vypovedali nájomný vzťah. O postupe a spôsobe prideľovania bytov rozhodovala komisia. Byty a domy v centre bolo nutné opraviť, niektoré mesto vo verejnej súťaži predalo.
Vysťahovaným sa na Teleku nepáči
Jednou z vysťahovaných je aj Ingrid Horváthová a jej rodina. Bunku s jednou väčšou a jednou menšou izbou obýva s manželom, piatimi deťmi, nevestou a otcom. S bývaním v novopostavených bytoch nie je spokojná.
"Vôbec sa nám tu nepáči. Nemali sme tu nič, iba steny. Ani linku, ani obkladačky v kúpeľni, ani sprchovací kút. Iba umývadlo. Všetko som si musela dať sama," posťažovala sa nám. Ochotne nám ukázala vynovený byt. Nespokojná je s vonkajším prostredím. "Je to tu ako koncentrák. Veď my nie sme zvieratá," dodala. Nepozdáva sa jej ani vzdialenosť od mesta: "Sme tu ako v lese." Zdôraznila, že za byt v centre mesta platila.
Odškodné, ktoré súd priznal navrhovateľom, sa jej vidí nízke: "Ale aspoň toľko."
Postihnutých obyvateľov zastupovala advokátka Kristína Babiaková. "Ide o rozhodnutie precedentného významu, ktoré by malo významne ovplyvniť pravidlá poskytovania dotácií zo strany štátu a zabezpečiť dodržiavanie medzinárodných záväzkov a vnútroštátnych pravidiel pri poskytovaní bývania tak, aby nedochádzalo k diskriminácii," uviedla advokátka. Žalobu postavila na tom, že poskytovanie bývania nesmie v zmysle nášho právneho poriadku prehlbovať priestorovú, spoločenskú a ani etnickú segregáciu.
Sabinovčania sú spokojní
Iný názor na vysťahovanie neprispôsobivých majú ostatní Sabinovčania. Sú spokojní. "Bol to výborný nápad. Ten, kto to vymyslel, by mal žiť sto rokov. Ja mám prevádzku vedľa domu, ktorý tak zničili, že ho až museli zbúrať. Vždy tu bola špina, hluk," povedal nám jeden z nich. "Pohľad na zdevastované domy v centre nepriláka návštevníkov do mesta. Súhlasím s ich vysťahovaním," dodal Sabinovčan Marek Marchevka.
Mesto sa odvolá
Podľa primátora Sabinova Petra Molčana mesto zatiaľ nemá písomné vyhotovenie rozsudku. Ten však oproti pôvodnému návrhu žalujúcej strany považuje za priaznivý. Napriek tomu podajú odvolanie. "Vnímam to ako precedens. Je tým narušený princíp samosprávy a zákona o obecnom zriadení, podľa ktorého máme povinnosť zveľaďovať mestský majetok," uviedol pre Korzár.
Vysťahovaní majú podľa jeho názoru v novopostavených bytoch oveľa lepšie podmienky na bývanie: "Vylepšila sa im bytová situácia." Stanovisko ministerstva sa nám nepodarilo získať, hovorkyňa i minister boli včera na služobnej ceste v zahraničí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári