BREZNICA. "Viem o troch konkrétnych prípadoch, keď líšky vo dvoroch rodinných domov zabili sliepky, ale aj zajace. Veľa je ich v lesoch. Behajú aj okolo družstva, minulého roku tam mali deväť nôr. Dokonca si urobili 'hotel' aj priamo v stodole jedného obývaného rodinného domu," opísal starosta.
So žiadosťou o pomoc sa už obrátil na štátny poľovný revír Potašňa, ktorý zaberá celé katastrálne územie Breznice, ale aj na susedný poľovný revír Kančov Potok. "Žiadal som o reguláciu počtu líšok. Ak sa ich stavy neznížia, podniknem ďalšie kroky, pretože mám obavy, aby líšky nezačali napádať aj ľudí," naznačil vážnosť situácie.
Plánujú odstrel
Miroslav Mojsej, poľovnícky hospodár revíru Potašňa, ktorý spadá pod Štátne lesy SR, vysvetlil ďalší postup pri riešení celého problému. "Keďže som zamestnanec Štátnych lesov SR, budem o vzniknutej situácii informovať svojho zamestnávateľa. Ten vydá lesníkom, ktorí na tomto území pôsobia, povolenky na odstrel škodnej zveri a potom môžeme urobiť odstrel. Predpokladám, že celý úradný postup by mohol prebehnúť tak za týždeň."
Prečo sa premnožili
Predseda Poľovníckeho združenia Kančov Potok Ladislav Paňko ubezpečil, že ako susedné poľovnícke združenie pomôžu situáciu riešiť. Na otázku, v čom vidí dôvody premnoženia tohto druhu zveri, zareagoval: "V rámci EÚ sme vyhlásení za krajinu, kde sa nevyskytuje besnota. Na území Slovenska sa totiž už niekoľko rokov formou zhadzovania návnady s vakcínou z lietadiel robí plošná vakcinácia líšok. Pred zavedením celoplošnej vakcinácie čiastočne decimovala počty líšok práve besnota. Tým, že sa ju podarilo odstrániť, sa zdravotný stav líščej populácie zlepšil, čoho následkom je aj možné premnoženie tejto zveri."
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári