PREŠOV. V správe o plnení plánu investičnej výstavby je zahrnutá aj výstavba Fontány 17. novembra. Dnes je už zrejmé, že nepôjde o fontánu, ale o bronzovú sochu Jaroslava Drotára. Rozhodli o tom primátor Pavel Hagyari, rektor PU René Matlovič a prorektor PU Peter Kónya. Ich rozhodnutie napokon odobrila väčšina poslaneckého zboru, keď na sochu odklepla peniaze, pôvodne určené na iný typ pamätníka.
Štúdia ostala bez povšimnutia
Výstavba monumentu si vyžiada náklady 56 430 eur (1,77 mil. Sk). Kompletne ich uhradí mestská kasa. Problémom je však to, že okrem sochy sa už v areáli tento rok nič robiť nebude, hoci pôvodný zámer mesta bol iný. Existuje aj vypracovaná štúdia, ktorú si ešte v minulom volebnom období objednalo mesto, ale nepohlo s ňou. Na fakt, že takáto štúdia existuje, upozornil architekt a mestský poslanec Jozef Kužma. Podľa tejto štúdie mal byť pamätník až vyvrcholením celého územia. Mali sa pritom riešiť lavičky, zeleň, doprava, autobusová zastávka a celý priestor medzi Hviezdou, univerzitou a internátmi.
Mesto stratilo štyri roky
„Celkovo problém, ktorý sa ťahá už druhým volebným obdobím, je Pamätník obetiam komunizmu. Merito sporu vzniklo na tom, že pán primátor s pánom rektorom odsúhlasili pamätník bez ohľadu na to, ako je osadený a v akom urbanizovanom prostredí bude. Komisia, ktorá bola menovaná bývalým primátorom Benčom, pripravila štúdiu, kde investorom bolo mesto a spracovateľmi manželia Pastorokovci, ktorí riešili celé námestie medzi univerzitou a internátmi. V štúdii vyriešili statickú dopravu, dynamickú dopravu, zastávky MHD, spevnené plochy, vysokú zeleň, aj tento pamätník," potvrdil poslanec Jozef Kužma a pokračoval: „Toto riešenie mesto, žiaľbohu, za obdobie 2005 až 2009 nedotiahlo ani do dokumentácie pre územné konanie, ani do stupňa stavebného povolenia, kde by sme my mohli veci majetkovoprávne vysporiadať a mala by sa fontána na čo napojiť (elektrika, voda, kanál). Čiže mesto zaspalo."
Pamätník mali stavať na konci
Nové riešenie, aby sa postavila len socha, považuje za z núdze cnosť: „Bez všetkého toho, čo sme chceli pre ľudí spraviť, sa bude riešiť len socha anjela. Mimo riešenia celého tohto priestoru ako odpočinkovo-oddychovej zóny na pešie trasy okolo Torysy a na zeleň za internátmi." Pripomína však, že vedúci oddelenia investičnej výstavby Ľudovít Koháni, ktorý správu o plnení plánu predložil, za terajší stav nemôže. Podľa J. Kužmu sa totiž nič nespravilo v tejto veci od roku 2005. Kam sa teda „stratila" štúdia? „Mestský úrad ako investor a spracovateľ tejto štúdie mal pokračovať s dokumentáciou pre územné konanie a stavebné konanie. A vyvrcholením mala byť fontána so sochou, ktorá sa mala robiť na konci. A osadzovala by sa do jedného urbanizovaného kultúrneho prostredia. Teraz táto socha bola vybraná bez názoru na celé námestie, lebo tá štúdia z roku 2005 vôbec nebola daná súťažiacim k dispozícii," dodal J. Kužma.
Podľa Benča boli problémom peniaze
Prečo sa teda nerobila úprava celého areálu podľa štúdie z roku 2005? Opýtali sme sa na to bývalého primátora, dnes nezávislého poslanca Milana Benča. „Vtedy som určil komisiu jednak na prípravu pamätnej tabule, ktorá bola osadená a po druhé k fontáne pred vysokoškolským internátom. Za môjho obdobia teda bola komisia určená, ale potom prakticky ukončila svoju činnosť. Myslím, že sa čakalo na výsledky finančnej zbierky, ktorá bola na tento účel určená," uviedol Milan Benč, ktorý si myslí, že to stroskotalo na peniazoch: „Keby bolo povedané, že to celé zafinancuje mesto, mohlo to ísť do plánu investičnej výstavby." Samotná finančná zbierka úspešná nebola, nenazbieralo sa dostatočné množstvo peňazí, aby sa mohol pamätník postaviť zo zbierky do roku 2009. Benč ďalej povedal, že po voľbách došlo k zmene na radnici, niektorí členovia komisie už neboli poslancami, a teda predpokladá, že táto komisia s novým vedením mesta nekomunikovala.
Mesto: Máme iné priority
Obrátili sme sa aj na mestský úrad (MsÚ). Slavomír Fabuľa z oddelenia investičnej výstavby odboru strategického rozvoja MsÚ v Prešove konštatoval: „Mesto Prešov zabezpečuje projektovú prípravu a realizáciu stavby Fontána 17. novembra v súlade so štúdiou z roku 2005, ktorej architektonické a technické riešenie je v súlade s uznesením mestského zastupiteľstva a stavebnej komisie v Prešove. Táto štúdia rieši nielen fontánu, ale komplexne areál Námestia 17. novembra, vrátane celej jeho funkcie. Celková úprava, tak ako to uvádza predmetná štúdia, predstavuje vysoké finančné náklady, ktoré mesto Prešov v najbližšom období neplánuje investovať do tejto stavby z dôvodu dôležitejších priorít mesta."
Podľa Fabuľu sa dá predpokladať, že úprava námestia bude pokračovať etapovite. Závisí to od finančných možností vlastníka územia, ktorým je PU, prípadne od ďalších rokovaní medzi mestom a univerzitou o budúcom využívaní tohto územia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári