ekreačný a oddychový potenciál obce.
HENDRICHOVCE. Ako vo väčšine obcí, aj Hendrichovčania narážajú pri riešení problémov na nevyrovnané majetkové pomery.
"Problémy spôsobuje to, že pri výstavbe cesty v roku 1989 nebolo vykonané polarizačné zameranie. A to nám komplikuje daňové záležitosti, majetkové prepisy a vlastníctva v obci," informoval starosta obce Ján Centko. "Mali sme už niekoľko rokovaní ohľadom tohto problému. Zmluvy, ktoré boli podpísané voľakedy, sa teraz reálne do katastra nedajú zapísať. Často sa dupľujú, niektoré sú už neplatné. Nikto nevie, kto sa má o čo starať. Na jednej mape sú zakreslené domy, no reálne tam už žiadne nie sú, ale cesta. Je to zamotaný kruh," opísal starosta.
Obecný úrad sídli v kaštieli
Budova, v ktorej sídli obecný úrad, je na súpise kultúrnych pamiatok. "Toto bol kedysi kaštieľ. Vymenili sa tu asi tri generácie majiteľov, posledný bol Šoltýs. O majetok sa nehlásia, takže ostal obci. Kaštieľ je vo veľmi zlom stave. Posielal som dvakrát či trikrát žiadosť o financie na ministerstvo kultúry, no neprešla," uviedol J. Centko.
Chcú zrekonštruovať aj budovu, kde bola kedysi škola. "Chlapci tu majú činkáreň. Budovu by sme chceli opraviť pre sídlo obecného úradu, kultúrnu sálu i kuchyňu," povedal starosta.
V obci sú dva kostoly. "Pamiatkari nám zamedzili opravy starého kostola, takže sme si postavili nový. S pomocou farského úradu by sme chceli v starom chráme urobiť dom smútku."
Diaľnica môže pomôcť oddychovej zóne
Obec čaká, kedy sa dokončí výstavba diaľnice medzi Braniskom a Prešovom, ktorá zasahuje do jej katastra. "Cesty máme v dobrom stave, ale cez obec prejde za deň po hlavnom ťahu medzi Levočou a Prešovom veľmi veľa áut. Je to tu nebezpečné. Keby bola diaľnica už postavená, obec by sa odbremenila," uvažuje starosta. "Dostali sme peniaze za výrub stromov kvôli stavbe diaľnice. Za ne chceme dať do poriadku park. Je to perspektívna oddychová zóna, len sa o ňu treba starať. Aj teraz sa snažím prijať jedného robotníka, aby sme mohli niečo zveľadiť."
Hendrichovčania majú aj jazierko, ktoré zapadá do rekreačnej zóny. "Kedysi sme tu mali nasadené pstruhy, ale veľa sa tu kradlo. Teraz sú vo vode nasadené amury. Ľudia sa však sem chodia hlavne člnkovať. Chcem postaviť krb, vytvoriť priestor na opekanie. Plánujeme celý tento oddychový areál oplotiť," rozprával o plánoch Centko.
Chýba kanalizácia
Obci chýba napojenie na kanalizáciu, ľudia čerpajú vodu z vlastných studní. "Máme tu 65-metrový vrt ešte z čias socializmu. Dal som urobiť dva rozbory, no voda v ňom na pitie nevyhovuje. Prípadný vodovod by navyše musel byť tlačený do kopca, a to podľa mňa nie je ekonomické."
Obec je podľa slov starostu zahrnutá v plánoch Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) na výstavbu kanalizácie, konkrétny termín si však J. Centko netrúfa odhadnúť.
Čistička odpadových vôd, na ktorú by sa mohli perspektívne napojiť, je v susedných Bertotovciach. "Momentálne nám žumpy chodí vyťahovať VVS, každý by to mal urobiť aspoň raz ročne. V pláne je, že na pripravovaný kanál sa majú napojiť obce Hendrichovce, Bertotovce, Štefanovce a Hermanovce. Časť kanalizácie už existuje v Bertotovciach a v Hermanovciach. U nás však ešte nie sú ani projekty pripravené. Sme malá obec, nemôžeme ísť do všetkých projektov, lebo často nespĺňame predpísané podmienky," dodala hlava obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári